Mama saati

Şehadet Bulut*

HER ANNE-BABA için, çocuklarının beslenmesi büyük bir sorun teşkil eder. Aslında çoğu zaman, bunu sorun haline getirenin çocuk olmadığı gözlenir. Biz büyükler kabul etmesek de, problemin kaynağı bizleriz aslında.

Çocukların beslenmelerinde kullanılabilecek iki seçenek vardır:

Birincisi; Önce, birazdan başınıza gelecekleri bilmenize rağmen, sahte bir tebessüm takının. Çocuğunuza, mama yeme pozisyonunu aldırın.

Oturarak yediriyorsanız, mama sandalyesinden faydalanabilirsiniz. Böylece hem yemek esnasında kaçmasını önlemiş olursunuz, hem de sadece ellerini kontrol edersiniz. Yatarak yediriyorsanız, işiniz daha zor olacaktır. Çünkü; ellerinin yanında, ayaklarını da kontrol etmek zorundasınızdır.

Televizyonun olduğu odada mamasını yediriyorsanız, el beceriniz ne kadar iyi ise, işiniz o ölçüde kolaylaşacaktır. Kanal kanal dolaşırken buna çok ihtiyacınız olacak.

Bir elinizle mamayı kaşığa koyup, ağzına doğru ilerletirken, diğer elinizle bir reklam bulup hemen kumandayı yere bırakın. Çünkü çocuğunuz yerde yatıyorsa, bir yandan ellerini tutmalısınız. Bu arada çocuğunuzun ayakları, kendi dizlerinizin arasında olursa kontrol daha kolay olur.

Bu işlemi birkaç kaşık mama yedirinceye kadar tekrarlayabilirsiniz. Ne yazık ki reklamlar bitti! Sıra geldi, kendi bilgi ve hünerinizi göstermeye. Önce bildiğiniz bütün çocuk şarkılarını ve gündemdeki hit olan parçaları sırasıyla söyleyin. Elbette bunları seslendirirken, ağız, kaş, göz mimikleriniz ve baş hareketinizle desteklemelisiniz. Çocuğunuzun ilgisini, diğerlerinden daha çok çeken parçaları, onun mamasını yemesinden anlayabilirsiniz. Bunları tespit edip, sesinizin kısılması pahasına tekrar etmeniz faydalı olacaktır.

Repertuvarınızdaki parçaları en az beşer kez söylediniz, fakat hâlâ maması bitmedi mi?

Bu durumda elinize, çocuğunuzun sevdiği bir oyuncak alın. Bildiğiniz bütün hayvan taklitlerini, araba, uçak, motor seslerini oyuncağa yaptırırken, bir yandan da mamasını ağzına tıkıştırın.

Eveeet... Savaşı kazanmış kumandan edasıyla kalkabilirsiniz. Zafer sizin artık! Terinizi silip, elinizi yüzünüzü yıkayıp, mama dökülen kıyafetinizi değiştirebilirsiniz.

Hayııır.. Bunun için acele etmeyin. Çünkü, eğer mamasını bitirtmek için, fazladan birkaç kaşık verdiyseniz, sevinciniz kursağınızda kalacaktır. Bütün bu, mama yedirme seremonisini, birazdan tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz.

İkinci yöntem: Bırakın, çocuğunuz mamasını açıktığı ve kendisi istediği zaman yesin. Ayrıca mamasını, sizin istediğiniz miktarda değil, kendi yiyebileceği miktarda yeme mutluluğunu yaşatın. Mama saati, ne sizin, ne de çocuğunuz için ‘işkence saati’ne dönüşsün...

  12.12.2007

© 2021 karakalem.net, Şehadet Bulut© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut