Bekaya Yelken Açmak

Öznur Çolakoğlu Cam

BİR GÜN Rabbimizin yarattığı eşsiz güzellikteki bir gün batımına yelken açsak beraber. Dualarımızı yelkenlerimizi şişiren rüzgarlar gibi görsek. Yüzümüzü okşayan tatlı bir akşam esintisine amors durup, martıların kurşuni parıltılarını seyretsek sessizce..

Zaman, bereketi yaren edinse kendine ve en azından böylesine güzel anlara özel, daha bir ağırdan akıp gitse o gün yörüngesinde.. Hayal bu ya. Dualarımızın sürüklediği gemi, özgür bir ülkenin rüya limanına ulaştırsa bizleri.. Rüyaların,hayallerin ve düşlerin gerçek olduğu bir mekana..

Suyu başka güzel, havası başka güzel, denizi başka özel bir coğrafyada demir atsak yeniden hayata. Belki varılması gereken “üç deniz ötesi” bir mesafe var hayallerimiz ile aramızda. Yeni ufuklar, yeni hayaller kim bilir hangi mekanda, hangi sırlarda?

Kim bilir?belki de ,ulaşılmazların hepsi sadece bir adımın sonrasında. Küçük bir cesaret, ufak bir hamle ve ötesinde Kaf Dağı’nın arkasındaki sonsuz güzellikler karşılayacak belki de bizleri.. Üç deniz ötesi bir memleket diyorum. İnsanları ahlaklı, eğitimli ve edebli ve hepsinden önemlisi imanlı.

İnsanı kamile çıkan merdivenlerin giriş kapısının açılış şifresi iman. İman olmadan, yükseliş yok, iman olmadan açılan kapılar yok, iman olmadan denizleri, kaf dağlarını aşmalar, kavuşmalar yok! İşte vardığımız memleket imanlı insanların memleketi.. duyduğumuz sesler hep güzel, işittiğimiz sesler hep ümit var.. Kavgasız, gürültüsüz ve en önemlisi hasetsiz, yalansız! Dürüstçe bir yaşam.. Adaletle, huzurla…

Zamana ve zamanın içindekilere inat çıkalım bu yolculuğa seninle. Bir yelkenliye binip, hayat denizinin zorluklarına rağmen, zamanımızdaki dünyanın karmaşasına rağmen, sürekli her şeyin nefse hitabına rağmen, cesaret gerektiren bir yolculuğa çıkalım hep beraber… Var mısın?!!

Var mısın bugünden tezi yok kendine evrensel ahlak ilkelerini rehber edinmeye. Var mısın her güne bir hadisin rehberliğinde başlamaya ve o gün kutup yıldızın olan o hadise uygun bir ameli nefsine zor gelse dahi uygulamaya?! Tatlı bir bahar yolculuğu bu aslında.. hani şu çiçeklerin baş döndüren kokularıyla arzı endam ettikleri. Telaşlı bahar kelebeklerinin oradan oraya uçuştukları zaman dilimlerine milat eden yolculuklar misali..

Bahar geldi memleketime. Baharlar gelsin yüreklerimize ve nefislerimize.. kışın üşümekten çekinenlerin dahi güneş altında üşümekten keyif aldıkları zaman dilimleri şimdi. Herkesin sanki sabah mamurluğunu attığı, silkinip ayıldığı vakitlerdeyiz.. tazecik tüm kainat, tazecik tüm zerreler. Aynen öylede, tazelenmeli insan.. tatlı bir bahar rüzgarını, yelkenlerini şişiren dua rüzgarları bilip daha bir cesurca değinmeli meselelere. Daha yürekten kuşatabilmeli kainatı. Hayat denizinde daha fazla sorumluluk alabilmeli. Yılmamalı, pes etmemeli..

Başları secdeyle buluşturmanın vakti şimdi. Toprağa iyice yapışıp, ne dediğini duymaya çalışmanın tam zamanı. Ayakkabılardan feragat etmenin, nefsin zincirlerini kırmanın ve doğaya koşmanın zamanı..

Bir gün Rabbimizin yarattığı eşsiz güzellikteki bir gün batımına yelken açsak beraber. Dualarımızı yelkenlerimizi şişiren rüzgarlar gibi görsek. Yüzümüzü okşayan tatlı bir akşam esintisine amors durup, martıların kurşuni parıltılarını seyretsek sessizce.. bekaya açılsa yolculuğumuz.. o gün bugün olsa hatta daha fazla bekletmeden zamanı ve kainatı, inebilsek özümüze..

Kavuşabilsek mayamız olan toprağa ve Yaradan’ın davetine.. Var mısın? yakamozların deniz üzerinde bin bir ışık oyununu sergilemesinde tefekkür edelim… Sonra hakiki bir secde-i rahman ile, sanki toprakla kucaklaşıyormuş gibi başlarımızı secdeyle taçlandıralım. Noktada başlayıp noktada bitecek olan şu kısa hayat çizgisinde bizi biz eden ve edecek olan namazı dosdoğru kılanlardan olalım..

Bugün Rabbimizin yarattığı eşsiz güzellikteki bir secdeye icabet etsek… Sonra alınan ilk bilet misali bu keyifli yolculuğun ve bizdeki tezahürlerinin farkına varsak.. Bir cesaret, bir niyet ile başlayacağımız bu eşsiz yolculukla bekaya aç olan nefsi tatmin edebilsek…

Bekaya yelken açmanın diğer adı gibi namaz..

  22.03.2007

© 2021 karakalem.net, Öznur Çolakoğlu Cam© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut