Askıda abonelik!

HİKÂYE MÂLÛM. Yolu Venedik’e düşmüş bir gezgin, bir kafede kahve içmektedir. İçeri giren bir müşteri, garsona “Duo caffee, uno sospeso” (İki kahve, biri askıda) diye seslenir. İki kahve parası verir, bir kahve içip çıkar. Garson, duvara çakılmış çiviye bir küçük kağıt asar.

Az sonra içeri iki kişi girer. Onlar da, “Trio caffee, uno sospeso” (Üç kahve, biri askıda) diye seslenirler. Üç kahve parası verir, iki kahve içip giderler. Garson duvardaki çiviye bir kağıt parçası daha asar.

Bir süre sonra, kahveye başka bir adam girer ve “Uno caffee, sospeso” (Bir kahve, askıdan) der. Garson kahvesini uzatır, sonra da çiviye asılmış kağıtlardan birini indirir. Adam kahvesini içer, para ödemeden çıkar gider.

Gezgin, kısa bir araştırmayla olup biteni kavrar. Olup biten, yürek ısıtan bir toplum dayanışması örneğidir. Hali vakti yerinde olanlar, imkânları kıt insanlar için ‘askıda kahve’ parası ödemekte; imkânları kıt insanlar ise, izzet-i nefsi incenmeden kahvesini içebilmektedir. Verenin alanı, alanın vereni tanımadığı; kahvecinin ise yalnızca ‘aracı’ rolü oynadığı nezih bir yardımlaşmadır bu kafede olagelen...

Gezgin gün gelir, bu Venedik hatırasını kaleme döker, ardından dünyanın dört bir ucunda bu örneğin sıcaklığını yüreklerinde hissedip hayatlarına aksettirmeye niyetlenmiş insanlar, yerine göre ‘askıda kahve,’ yerine göre ‘askıda çorba’ uygulaması başlatırlar. Bizim semtimizde ise, ‘askıda ekmek’ şeklindedir bu uygulama. Ramazan aylarında, ‘askıda pide’ de eklenir listeye...

Midelerin ihtiyacını izzet-i nefisleri kırmadan, onurları zedelemeden karşılayan bu güzelim yardımlaşma uygulaması, sitemizde yakın bir zamanda ruhların bir ihtiyacına cevap verme yolunda da uygulamaya konulacak. Baştan sona ruhlara, akıllara, kalblere gıda olacak istidadda yazılar, sözler, malzemeler ile yoğurmaya gayret ettiğimiz dergimiz Karakalem’e abone olmak için, ‘askıda dergi’ uygulaması başlayacak.

Hemen belirtelim, ‘Askıda Dergi’ uygulamasında, bizler sadece bir aracıyız. Tıpkı o Venedik kahvesindeki kahveci gibi...

Zaten, bu uygulama, 6. sayımızla başlayan çıkış sürecinde Karakalem’in sergilediği performansı takdirle karşılayan bazı gönül dostlarımızın teklifi ve desteği ile doğdu. İmkânı olan bazı gönül dostlarımız, imkân bulamadığı için Karakalem’e ulaşamayan, abone olamayan, satın alamayan gönül dostlarımız için, böyle bir düşünceyi taşıdılar gündemimize.

Bu uygulama, bir kez daha belirtelim, Karakalem’i okumaya ihtiyaç duyduğu halde almaya imkân bulamayan dostlarımızın da Karakalem’e ulaşabilmesini hedefliyor.

“Askıda Abonelik” uygulamasına göre, Karakalem’i beğenen ve daha fazla okuyucuya ulaşmasını isteyen gönül dostlarımız “Askıya Abone” bırakırken, maddî açıdan imkân bulamadığı için Karakalem’e abone olamayan gönül dostlarımız böylece “Askıdan Abone” olabilecekler.

Websitemizde “Askıda Abonelik” menüsü üzerinden gerçekleştireceğimiz bu uygulamaya en baştan destek vererek ilk adımı atan gönül dostlarımıza peşinen teşekkür ediyoruz.

Uygulamamıza katkıda bulunmak isteyen imkân sahibi gönül dostlarımızı “Askıya Abonelik” bırakmaya çağırıyoruz.

Dergimizi edinmek istediği halde maddî açıdan bu imkânı bulamayan gönül dostlarımızı ise, dergimize “Askıdan Abone” olmaya davet ediyoruz.

Karakalem’in her daim hayırda buluşmanın ve hayırla buluşmanın nezih bir adresi olabilmesi duası, selam ve sevgiyle...

—Editör
Not: “Askıda Abonelik” uygulamamızın her iki kanadıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyen gönül dostlarımız, (0212) 511 71 41 – 514 60 63 no’lu telefonlarımızı arayabilir; (0543) 904 60 15 no’lu hattımıza da, aramanın yanısıra, mesaj bırakabilirler.

  20.03.2007

© 2021 karakalem.net, Editör© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut