Kanatlı mucize

BÜYÜK BİR yolcu gemisi Karayip denizinde ağır ağır ilerliyordu. Tropikal güneş geminin içini öylesine ısıtmıştı ki, tüm geminin makine dairesinden bir farkı kalmamıştı.

Geminin dümencisi Thomes Montanez adında bir adamdı. O da sıcaktan oldukça bunalmıştı. Bir ara güverteye çıkıp biraz hava almak istedi. O sırada güvertede hiç kimse yoktu. Dümenci güverte boyunca ilerleyip parmaklıklara dayandı. Sıcak onu âdeta kendinden geçirmişti. Gözlerini kapatıp buz gibi soğuk bir limonata içtiğini hayal ediyordu ki, sert bir dalga gemiyi hızla yana yatırdı. İşte tam bu sırada Montanez tepe üstü denize düştü. Güverte boş olduğu için de, ne düştüğünü bir gören oldu, ne de sesini duyan...

Montanez çırpına çırpına su yüzeyine çıktığında, gemi hayli uzaklaşmıştı. Bacasından çıkan siyah dumanlar ufukta gözden kayboluyordu.

Montanez imanlı bir adamdı. Kadere boyun eğmekten başka çare yok diye düşünüp, günahlarını affetmesi için Allah’a dua etmeye başladı. Kısa bir süre sonra öleceğinden emindi.

Derken keskin bir çığlık sessizliği yırttı. Yukarı bakan Montanez, bir deniz kırlangıcının etrafında uçtuğunu farketti. Bunu Allah’ın kendisini ölüme terketmediğine işaret olarak gören Montanez, yeni bir kuvvete ve yaşamak arzusuna kavuştu.

Bir saat sonra, gemideki arkadaşları Montanez’in yokluğunun farkına vardılar ama, geminin geri dönmesini emreden kaptanın Montanez’in bulunacağına dair pek ümidi de yoktu. Fakat yolculardan biri uzakta, dönüp duran bir kuşu ve kuşun altında hoplayan bir cismi işaret edince, ümitler tekrar canlandı.

Biraz sonra, güneş ve tuzlu sudan yarı yarıya körleşmiş Montanez gemiye alınıyordu. Kırlangıç da, geminin etrafında birkaç kere uçtuktan sonra, gözden kayboldu.

1948’deki bu macerasından sonra, Montanez’in dostu deniz kırlangıçlarını beslemek için gemideki bütün ekmek kırıntılarına sahip çıktığı anlatılır. Başından geçen bu kazayı anlatan Montanez, mucizevî kurtuluşundaki hissesinden dolayı deniz kırlangıcına minnettarlığını ifade etmek için ancak bu yolu bulduğunu söylemiştir.
(West F. Peterson)

  07.01.2007

© 2021 karakalem.net, İsmail Örgen© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut