Büyük Dua Günü

1877 İLKBAHARININ başlarında arazilerini endişeyle gözden geçiren Minnesota köylüleri, bir yaz önce ekinlerini silip süpüren çekirge sürülerinin bu yıl da ortalığı harap etmelerinden korkuyorlardı. Minnesota’nın zengin tarlalarını çorak araziye çeviren bu âfetin tekrar etmesi ihtimali, göstergelere bakılırsa, gerçekten de çok yüksekti.

Vali John S. Pillsbury, 26 Nisan gününü dua ve oruç günü olarak ilan etti. O gün boyunca çocuklar dahil herkes bu korkunç âfete karşı Allah’ın kendilerini koruması için dua edecekti. Bütün dükkanlar, resmî daireler ve okullar o gün açılmadı. Minnesotalılar dua ederlerken, etrafta sessizlik hakimdi.

Ertesi sabah güneş bütün şiddetiyle masmavi ve bulutsuz gökte yükselerek yerini aldı. Bir gece içinde, sıcaklık, en sıcak yaz gününü geride bırakacak derecede yükselmişti. Herkes, hayretle göğe bakıyordu. Güneşte bir gariplik vardı. Çok geçmeden sıcak toprak üzerinde milyonlarca çekirge kurdu kaynaşmaya başladı. Minnesotalılar dualarının kabul edilmediğini zannedip, büyük bir üzüntüye boğulmuşlardı.

Böylece üç gün geçti. Sıcak yüzünden yumurtalarından fırlayan çekirge kurtları, sadece Minnesota’nın değil, Amerika’nın bütün Kuzeydoğu eyaletlerinin ekinlerini tehdit ediyordu! Fakat dördüncü gün, güneş batarken gök soğudu. O gece toprağı kırağı sardı. Ertesi sabah doğan güneş donmuş tarlaları aydınlattı. Kırağı, çekirge kurtlarının neredeyse tamamını öldürmüştü.

Yaz gelince, Minnesota’nın yeşil ekinleri rüzgârda dalgalanmaya başladı. 26 Nisan günü de, minnettar köylülerin dualarının kabul olunduğu gün olarak tarihe geçti.




(John Allen)

  07.01.2007

© 2021 karakalem.net, İsmail Örgen



© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut