Bay Allan’ın evlatlığı

1811 YILINDA zengin Allan ailesi öksüz bir çocuğu evlat edindi.

Allan’lar bu çocuğu kültürlü bir genç olarak yetiştirme niyetindeydiler. Fakat çocuk kendisini terbiye etmek isteyen herkesi hayatından bezdirecek kadar ele avuca sığmaz biriydi.

Çaresiz kalan Allan ailesi, henüz altı yaşındaki bu çocuğu İngiltere’deki özel bir okula gönderme kararı aldılar. Ama burada da kendisine ne hürmet, ne gelenek görenek aşılanabildi.

Çocuk beş yıl sonra tekrar Amerika’ya geri döndü; daha doğrusu, ‘gönderildi.’ Bay Allan, evlatlığının ancak askerî bir terbiye ve disiplinle yola geleceğine inandığı için, onu bu sefer de Harp Akademisine yazdırdı. Aradan çok geçmeden, çocuk inatçılığı ve huysuzluğu yüzünden oradan da kovuldu.

Böylece seneler geçti. Bay Allan artık iyice yaşlanmıştı. Sonunda yatağa düştü. Yola gelmez evlatlığını yanına çağırtı. Genç odaya girer girmez de, yatağın kenarındaki bastonunu kapıp onun kafasına fırlattı. Ve bir daha gelmemek üzere Allan topraklarını terketmesini söyledi.

Bay Allan’ın evden kovduğu o genç, sonradan onun soyadını bütün dünyaya duyuracak olan kişiydi: Amerikan edebiyatının en ünlü isimlerinden Edgar Allan Poe.
(Roscoe Brown Fisher)

  07.01.2007

© 2021 karakalem.net, İsmail Örgen© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut