Dedektifin kaderi

HENRİ LATOUR, Fransız polis teşkilatının en zeki ve en becerikli dedektifi olarak şöhret kazanmıştı. En karmaşık cinayetleri bile büyük bir ustalıkla çözer, bu konuda kimse onunla yarışamazdı.

Fakat peşine düştüğü bir cinayet davasından sonra bu meşhur dedektif işini bırakarak aniden ortalıktan kayboldu. Henri Latour'un hayatını değiştirmesine sebep olan hadise ise çok garipti.

Kuzey Fransa’da oturan ihtiyar bir karı koca öldürüldükten sonra evleri soyulmuştu. Olaydan kısa bir süre sonra katil olmasından şüphe edilen genç bir adam tutuklandı. Fakat yerel polis genç adamın katil olup olmadığını çözemediğinden, cinayetin sırrını çözme işi dedektif Latour’a havale edildi.

Henri Latour, birkaç haftalık bir araştırmadan sonra genç adamın masum olduğunu ortaya çıkardı. Üstelik, ele geçirdiği ipuçları sayesinde gerçek katili yakalama başarısını da gösterdi.

Fakat, ondan sonra da aniden görevinden istifa etti. O günden sonra da eski arkadaşları onu bir daha görmediler. Latour, tenha bir dağ köyüne çekilerek uzak bir evde yalnız bir hayat sürmeye başlamıştı.

Latour’un kendi kendini sürgüne mahkum etmesinin sebebi, ancak yirmibeş sene sonra öldüğü zaman ortaya çıkacaktı. Latour’un yakalayıp mahkum ettirdiği katil, kendi oğluydu.
(Lowell Thomas)

  24.12.2006

© 2021 karakalem.net, İsmail Örgen© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut