Mecbur değilsiniz, ama...

SON SAYISINI PDF formatında sitemizden inceleyebileceğiniz dergimiz Karakalem, başından itibaren zor bir yürüyüşe talip oldu.

Bu zorluğun bir dizi sebebi vardı.

Bir kere, düşürmeye asla razı olmadığımız bir çıta vardı. Dahası, “Mü’minler iyi şeylere lâyıktır” düşüncesiyle, bu çıtayı daha da yukarılara çıkarma azmindeydik. Bu bakımdan, “Kes-kopyala-yapıştır” kolaycılığına hiçbir zaman tâbi olmadık. En uzun yazısından en kısa vecizesine kadar, her açıdan emek ve özen mahsulü bir dergi olmayı hedefledik.

Ama öte taraftan, kıt imkânlarla yola çıkmış durumdaydık ve yazarlarımız bunca işin-gücün arasında deyim yerindeyse ‘çalınmış zamanlar’da o güzelim yazıları yazma fedakârlığı içindeydi.

Dolayısıyla da, güçlü bir muhtevaya sahip olsa da, Karakalem bugüne kadar ‘yeterince iyi’ bir dergi olamadı. Çünkü, ‘iyi dergi’nin asgarî şartlarından bir diğerini, ‘vaktinde’ çıkmayı başaramadı.

Dediğimiz gibi, bunun en önemli sebebi, çıtayı düşürmeden ama kıt imkânlar ve kısıtlı zamanlarla yola koyulmuş olmasıydı. Mevcut halimiz, ‘hiç yoktan iyi’ idi, ama olması gereken durum da değildi.

Karakalem’in 6. sayısı ise, bizim için bir dönüm noktasını teşkil ediyor.

Bu sayı, Karakalem Yayınları olarak ciddi bir feragat ve maliyete razı olarak hazırlandı. İlk defa olarak bu sayıyı, ‘çalınmış zamanlar’da değil, özellikle dergiye ayrılmış bir mesai ve maliyet içinde çıkardık. Bunun getirdiği pozitif farkı, yani göze aldığımız bu feragat ve maliyetin derginin hem muhtevası, hem de görsel kalitesi üzerindeki bariz etkisini Karakalem’in mevcut aboneleri zaten görmüş bulunuyorlar. Bu örnek sayımızı muhteva ve estetik açısından piyasadaki diğer dergilerle karşılaştırdığınızda, 6. sayıdaki Karakalem farkını sizlerin de göreceğinizden eminiz.

Buna karşılık, Karakalem’in halihazırda son derece sınırlı bir abone sayısına sahip olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Bunun en önemli sebebi ise, tanıtım noktasında yaşadığımız tıkanıklık.

Bu tıkanıklığın aslî sebebi ise, kısıtlı imkânların yanısıra, Türkiye’de bugün bilinen ‘tanıtım’ ve ‘abonelik’ yollarını bilinçli olarak tercih etmememiz.

Sözü eğip bükmeden konuşalım:

‘Zoraki’ aboneliği, meselâ resmî kanalları, özel ilişkileri, grup aidiyetlerini ‘zorlayarak’ abonelik sayısını arttırmayı hiçbir zaman tercih ve tasvip etmedik.

Çünkü, mü’minlerin özgür iradelerine hitap eden bir dergi olma azmiyle başlamıştı yürüyüşümüz. ‘Zorla alınmak’ için değil, ‘okunmak’ için çıkıyordu Karakalem.

Ama açıkyüreklilikle belirtelim, bu özgür iradelere ulaşamadan, şu veya bu asabiyetten beslenen duvarları aşma mecburiyeti ile yüzyüzeyiz.

Bu duvarları aşma yönünde bir rica ve istirhamı gönül dostlarımızdan daha önce bu şekilde talep etmeyişimizin sebebi ise, önceki sayılarımızın hepsinin de değerli yazılar içermekle birlikte arzu ettiğimiz kıvamı henüz aksettiremiyor olmasıydı.

Son sayımız ise, Karakalem için belirlediğimiz asıl kıvamı yansıtıyor ve abone kampanyamızı işte bu yüzden 6. sayımızla başlatmış bulunuyoruz.

6. sayı, bizim için, geç çatlayan bir tohumun filiz verdiği sayı idi. Bu tohumun verdiği filizin günbegün gelişip çiçeğe ve meyveye durması için, kendi aboneliğinizden başlayarak desteğinizi, yardımınızı bekliyoruz.
 • KARAKALEM’E ONLİNE ABONELİK İÇİN:

  http://kitabevi.karakalem.net/kitap.asp?book=53

 • SON SAYIMIZI İNCELEMEK İÇİN:

  http://www.karakalem.net/ornekdergi

 • TELEFONLA ABONELİK, ÖRNEK SAYI TALEBİ VE İLETİŞİM İÇİN:

  (0212) 511 71 41
  (0212) 514 60 63

 • DAHA AYRINTILI BİLGİ TALEPLERİ VE SORULARINIZ İÇİN:

  online abonelik ve websitemiz hakkında:
  webmaster@karakalem.net

  abonelik ve tanıtım için:
  satis@karakalem.net

  muhteva ve yayın politikası ile ilgili olarak:
  editor@karakalem.net

    17.12.2006

  © 2021 karakalem.net, Editör  © 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
  Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
  E-mail: karakalem@karakalem.net
  Program & tasarım: Orhan Aykut