ÇOCUKLARIMIZ ve BİZ - 1

Halil Köprücüoğlu

BİR TÜRLÜ işleri bitmeyen, evlatlarının terbiyesinde veya başka bir ifadeyle annelik veya babalıkta gelişmek için uzun uzun kitap okumaya vakit ayıramayan bizlere birazcık kolaylık olması için komprime halinde tavsiyeleri, hayatımdan, okuduğum eserlerden ve mesleki bilgilerimden istifade ederek, kendime ve sizlere yazmaya çalıştım.

Son pişmanlık fayda etmiyor. Gerçekten anne-baba olmak çok zordur. Kaldırılamayacak mesuliyetler ile doludur. Ve elbette, neticede her şeyi Cenab-ı Hak yaratır. Ancak Küllî İrade bizim davranışlarımıza, meyillerimize ve evlatlarımızın tercihlerine göre hükmediyor. Doğru davranmak bu sebeple çok ama çok önemli. Mesuliyetimiz ise çok büyük..İnşallah bu satırlarla biraz yardımım olur.

1-Çocuk anne ve babanın eseridir. Biz nasıl isek, onlar da öyle olacaklardır.

a-Unutmayın hiç kimse mükemmel ana ve baba olarak doğmaz. Suçluluk duygusu daha iyi anne ve baba olmamızı sağlamaz. Hiç bir baba suçlanmayı da hak etmemiştir. Kitaplardan, tecrübelilerden muhakkak istifade etmeliyiz.Vazifeli olduğumuzu ve bunun önemini bilmeliyiz.

b-Bir anne veya baba yüz öğretmene eşittir. Siz onların hayatında daima en önemli kişiler olacaksınız.

c-Anne ve babalık bir yük değil, bir armağandır. Bunun zevkini çıkarmaya bilin.

d-Anne ve baba, eğitimde beraber hareket etmelidir. Farklı hareketler çocuğu perişan edebilir; şahsiyetini bozabilir.

e-Onları yetiştirirken zorlandığınızı görmelerine asla izin vermeyin. Yoksa tesirinizi yitirirsiniz, otoritenizi kaybedersiniz.

2-İyi örnek sergilenmelidir. İlk iki üç yılda, çok şeylerin öğrenilmesinin biteceğini sakın unutmayın. Geç kalmamalısınız. Medeni, demokrat, hür düşünceli, ilmi tavırlı olabilmelisiniz.. Bizdeki bütün iyiliklerin ve maalesef bütün kötülüklerin onlara da geçeceğini unutmayalım. Çocuklarımız, dünyaya, insanlığa verdiğimiz birer armağandır. Onları iyi hazırlayın; hatta bozulmamaları için de iyi paketleyin.

a-Siz anne ve babanıza saygı duymalısınız, onlarda size. Siz anne babanızla ilgilenmelisiniz ki onlar da sizle ilgilensin.

b-Onlar görgü kurallarını sizlerden öğrenir. Hayat boyu bunların etkisinde kalacaklardır. Davranışlarınıza dikkat edin. Onlar fotoğraf makinesi gibidirler. Şahsiyetinizin, onlara aksettiğini göreceksiniz.

c-Onların sizleri her zaman seveceğini bilmenin lezzetini yaşayın.

d-Her gün bir şeyler öğrenin, onlar her dakika bir şeyler öğrenirler.

3-Onlara yeterli zaman ayrılmalı. Hafta sonlarında, ayın belli zamanı veya yıllık tatillerde değil, her gün zaman ayırabilmeli. Dertleriyle ilgilenilmeli, onları dinlemeli. sık sohbet edilebilmeli. Ona ayıracak zamanımız azsa, kendimize ayırdığımız zamandan kısarak onlara ayırmalıyız.

a-Çocuğunuzla ilgilenmek için onun büyümesini beklemeyin. Çok pişman olabilirsiniz.

b-Çocukların da zor günleri olabilir. Bunları anlatmalarına, deşarj olmalarına, düşüncelerini ifade etmelerine izin verin. Çözüme de yardımcı olun.

c-Onları yük görürsek, büyük yük taşırlar. Güçlerini azaltmış oluruz. Bunu sözle veya halimizle asla ifade etmemeliyiz.

d- Kibar ailenin, kibar çocuğu olacaktır. Mütehakkim ve mağrur anne ve babaların, içli ve sevgi dolu çocukları asla olamaz, bunu unutmayın.

4-Çocuklarınızla asla boşanamazsınız. Onlar karı-koca ilişkisinden de öte değerli varlıklardır ve onlarla ilişkiler de farklı değerdedir. Yakınlık, samimi sıcak ilgi çok önemli ve tesirlidir. Sevginin iki yönlü akmasına izin verin.

a-Tesirli olabilmek için tam samimi olmak mecburiyetimiz vardır. Onlar bunu bilir, hissederler. Burada riyakarlık asla mümkün değildir. Hakiki halinizi asla gizleyemezsiniz. Samimi, ihlaslı olmazsanız tesiriniz, etkiniz, saygınız devam etmez.

b-Çocuklar için en büyük ilgi ana babanın sevgisi, dikkati ve övgüsüdür. En iyi ilaç sizsiniz, En sağlam sığınak sizsiniz. Dünyalarını her şart altında aydınlatma gücü sizdedir.Bunu hiç bir zaman unutmayın.

5-Ekilen neyse o biçilir. Bizim gösterdiklerimiz, onların yanında yaşadıklarımız hemen aynen, onlar tarafından benimsenecek veya onları etkileyecektir. Bunu, hareketlerimizi yaparken asla unutmayalım. Onlarla olan ilişkilerimiz, onun hayat boyu gireceği ilişkilerin temelini oluşturur. Ağacın tohumu nasıl kendi benzerini bırakırsa burada da ayni şeyler, daha inceliklerde olacaktır.

6-Karşılıklı sevgi ve saygının hakim olduğu ortam çok önemlidir. Onlar bu ortamın tesiriyle saygılı, efendi olacaklardır. Şahsiyetlerine önem verilmeli, hürmetkar davranılmalı ki onlar da şahsiyetli, efendi olsunlar. Tahakküm, zorlama yıllar sonra bile kötü tesirleri ortaya çıkacak olan çok yanlış bir tarzdır.

a-Odasına girmeden önce kapısına vurun, bu ona değer verdiğinizi, şahsiyetini tanıdığınızı gösterir. Ve bu önemsemek de çok önemlidir

7-Daima aksi ve asık suratlı olmamalıyız Çocuklarımızı da suratsız, aksi insanlar yapabiliriz. Ölümü isteyecek kadar bedbinlik yapanlar çok yanlış bir davranışla evlatlarını da bedbin yapmaktadırlar.

8-Onları azarlamayın. Çünkü bu onların her şeyin tersini yapmalarına sebep olur. Onların en küçük kusurlarını bile cezalandırmak çok yanlış. Güler yüz ve anlayış, terbiye etmekte ve hata düzeltmede daha tesirli bir yoldur.

a-Onları engellemelerimiz muhakkak haklı sebeplere dayanmalıdır. İkna edici mantıklı sebepler olmalı. Bunu da kesinlikle sinirlerimizi teskin etmek için değil; icap ediyorsa sadece terbiye etmek için yapmalıyız.

b-Kısıtlamalar duygularıyla değil davranışlarıyla ilgili olmalıdır. Duygular ancak yönlendirilebilir, kanalize edilebilir. İnadı kaldırmak yerine sebata dönüştürüp faydalı şeyler için kullanmayı öğretmeliyiz.

c-Yanlış düzeltmede, disipline sokmada en iyi zaman, eğer serin kanlıysanız, olaydan hemen sonradır. Değilseniz hisleriniz yatışınca değerlendirme yapmalısınız.

d-Ceza ve kısıtlamalar herkesin önünde değil, baş başa iken verilmelidir.

9-Çocuğun hislerine önem verilmeli, onun hisleriyle oynanmamalı, yardımcı olunmalı; şefkat, ilgi çok önemli.

a-Onların arkadaşlarını, isimleriyle öğrenin, onları tenkitte çok dikkatli olun, onlardan biri olmaya çalışın.

10-Sevinçler paylaşılmalı, anılar paylaşılmalı, bu tür iyi ilişkiler bağlarımızı kuvvetlendirir, onların nezdinde kredimizi artırır, tesirimizi yükseltir.

a-Asla onlarla alay edilmemeli.

b-Vurdum duymaz ana baba olmayın, Onları umursadığınızı mutlaka hissettirin.

c-Onların rüyalarını da paylaşın ve hayra yorun. Hayra yormayı öğretin, onunla amel edilemeyeceğini kavratın.

11-Başkaların eksiklikleri ile alay edilmemeli, bu tür davranışlar onları çok etkiler, onları alaycı yapar, şahsiyetlerini bozar.

12-Çocuklarımıza asla boş vaatlerde bulunmamalıyız, onları atlatmamalıyız. Onları asla kandıramazsınız. Bu davranışlarınızı kaydedip yıllarca saklayabilirler. Ve maalesef sizin onlarla değerlendirirler ve belki de kendileri de bu davranışı karakterlerine alabilirler. Bu tür davranışlar kredimizi bitirir, saygımızı kaybederiz, hatta onların yalancı olmalarına bile sebep olmamız mümkündür.

a-Çocuklarınızı sizinle ilgili olarak asla hayal kırıklığına uğratmayın. Samimi oldukça, başarısızlıklarınız onlara çok kötü etki etmez.

13-Karı-koca mutlaka önce birbirlerine, karşılıklı saygılı olmalı, birbirlerine hakaret etmemelidir. Bu çocuklarımızı güvensiz bir ortamda olma konumuna getirir ki gayretleri, şevkleri yok olur. Bize de güvenlerini yitirirler.

a-Okullar, çoğunlukla, çocuklara ezber yoluyla itaat etmeyi öğretir; siz eleştirel düşünmeyi ve bağımsız hareket etmeyi öğretin.

14-En küçük şeylerin hakaret ve alayla karşılanması yanlıştır. Kusurlara ölçülü müsamaha daha tesirlidir.

a-okula bağımlı çocuklar sıkıntıdan kurtulamazlar; siz çocuğunuza sıkılmamasını sağlayacak meşguliyetler, faaliyetler öğretmelisiniz.

15-Aile kavgası olmamalı, suçlar eşler arasında karşılıklı olarak ortaya dökülmemeli. Bu durum çocukta yıkıma, itimadı tamamen kaybetmemize sebep olur. Birbirinizi çürütürken, onların nazarında beraberce çürüyüp gidersiniz.

16-Yerine getirilip–getirilmediğine bakılmaksızın emirler yağdırmamalı; yerine getirilemeyecek şeyler istenilmemelidir. İstenenlerin takibi önemlidir.

a-Kuru tehdit yerine, zamanında uygulanan uygun ceza daha önemli ve tesirlidir.

b-Verdiğiniz sözleri yerine getirin.

c-Yaptığınız planların sonunu getirin.

d-Verdiğiniz cezaları uygulayın.

17-Çocuklar arası sevgide adalet önemli. Bu hem tesirimizi artırır, hem onların huzurunu artırır.

  23.11.2006

© 2021 karakalem.net, Halil Köprücüoğlu© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut