İstiğna ve himmet eller

HİMMET VE istiğna ellerin buluşmasıyla büyür hizmet… İkisi de büyük ruhların hasleti… Halis ubudiyet hali… Hizmetle halleşmenin şiarı…

Himmetten daha zor istiğna… Elinde olanı vermekten daha büyük fedakârlık gerektirir yoklukta eline uzatılanı almamak…

Her türlü menfaatten uzak durma istiğna… Kalben kabullenmemek serveti ve şöhreti… İstiğna elbisesinin altında ihlâs ruh vardır… Ruh sağlamsa menfaat dikenleri yırtmaz elbiseyi… İstiğna yırtılmazsa ihlâs da zedelenmez.

İktisat ve kanaat payandaları üstünde yükselir istiğna… Payandalar paralanınca ihlâs sallanmaya başlar… İktisat ve kanaat güçlü olursa küçük sarsıntılar zarar vermez…

Her güzel haslet bir esma yansıması… İstiğna “Müstean” dan bir akis, himmetse “Muhsin” den… Üzerinde hüsna esmayı gösterebilmek miskin model için büyük şeref… O şerefin şevkine eren tenezzül eder mi küçük kıymetlere? Güneşi gören ateş böceğin peşine düşer mi?

Esma kılavuzluğunda akan bir hayat sonsuz hazineler denizine dökülür. Küçük dereciklerde eğlenmek ne büyük fakirlik. Darlık “Kabız” esması okunarak geçilir, genişlik “Basıt”… Birbirini takip eder darlık ve genişlik… Ubudiyet elle esmaya tutunan darlıkta istiğnaya, genişlikte “Muhsin”e aynadır.

Aynalarda hakikati seyretmesini bilmeyen sefildir hep… Darlıkta sefalet çeker, genişlikte sefahate düşer.

Yerin mülküyle yetinenler melekûtta fakirleşir... Mülk ve melekût kanatlarla erişilir ihsan ve istiğna zenginliğine… Böylesi zenginlikle büyür ve yürür hizmet… Şekilden, şemadan ibaret şevksiz büyüme kalıcı kalmaz, küçük darbelerle dağılır gider.

Muhabbetle birbirine uzanan himmet ve istiğna eller öpülüp baş üstünde konulası ellerdir… Bu eller kâinatı tutup atar, zerre menfaatlere tenezzül etmez hiç.

Temiz eller, temiz yüzler, temiz yürekler… Ulvi hizmet erlerine erişmek, onlara yetişmek için olması gereken vasıflar…

Müstean ve Muhsin’e ayna olmak kalbi kirlerden temizlemekle olur. Küçük kıymetlere tenezzül kalbi karartır, esma nuruyla yıkanmış şeffaf bir kalp, kabına sığmaz bir derya olur, akar gider kalplerden kalplere…

Kalıbımızın büyüklüğü değil kalbimizin nuruyla yayılır hizmet… Hezimetlere uğramak istemiyorsak nazarlarımız Nura olmalı…

Nurun istiğna ve himmet elli kahramanları, bizim de ellerimizden tutun yürütün bu hizmette. Şefkat nazarlarınız şevk versin bize… İhtiyaçtan öte elzem bize bunlar.

Elimiz kalbimiz Nurdan ayrı düşmesin inşaallah.

  30.10.2006

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut