Ve Allahu Ekber!!

Öznur Çolakoğlu Cam

RENKLERİN YAYDIĞI frekanstan mıdır bilinmez başkadır sonbahar. Hele birde bereketli bir zaman dilimi olan Ramazan’ın rastladığı eylül ayları bambaşka güzel oluyor şimdi. Sonbahara lütfedilen envai çeşit renkler sanki tüm heyecanları ile eşlik ediyorlar Ramazan Ayının çoşkunluğuna. Ramazan!! Nede bereketli ve mübarek bir zaman dilimi.. Ramazan!! Sonbaharla beraber daha da bir sevindiriyor haneleri..

Dudakların kuruyup birbirlerine yapışmaya meylettiği akşam vakitlerinde dudakla bardak arasındaki gerilim kadar mübarek şimdi günler. Kur’an-ı Kerim hatimleri ile doluyor Allah denilen haneler. Sofralardaki berekete tecavüz edemiyor aç nefisler, muhakkak sabırla bekleniyor emirler.

Sabah seherinden çok daha önce niyetlenilen bir oruç günün içindeki telaşlara ve saatler ilerledikçe artan yorgunluklara direnmeye çalışıyor. Akşam saati sofralar türlü çeşit besinler ile donanmışken, önümüzdeki tabağa sıcacık, dumanları üzerinde bir çorba servis edilirken, kıpırdayamıyor eller.. Kıpırdayamıyor nefisler.. Şeytanlar bağlı sahiden tek bir emire kilitli bedenler.. Açlık, yorgunluk, belki hafif bir baş ağrısı ama hayır!! Emir gelmeden kavuşmak yok!

Trafiğin yavaşladığı, zamanın ağırdan akmaya başladığı, nefislerin yaşadığı gerilim ile halisane duaların yapıldığı, gölgelerin ve bedenlerin yavaşça sükuta teslim olduğu, sonbaharda düşüşleriyle müsemma ağaç yapraklarının dahi kıpırdamaktan haya ettiği bir an!! Sanki fısıltıyla söylenecek kadar önemli bir emri bekleyen nefisler.. Ve herkesin ve kainatın teyakkuzda beklediği tek bir ses!!.. Derin Bir Sessizlik!!! Huzurlu Bir Sükut!!

Ve.. Ve o müthiş nida!!

Allahu Ekber!!! Allahu Ekber!!! / Allahu Ekber, Allahu Ekber

Eşhedü en lâ ilâhe illallah / Eşhedü en lâ ilâhe illallah

Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah / Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah

Hayya alessalâh / Hayya alessalâh

Hayya alelfelâh /Hayya alelfelâh

Allahu Ekber, Allahu Ekber Lâ ilâhe illallah!!!

Allah en büyüktür! Allah her şeye gücü yetendir! Allah ne büyüktür! Allah ne yücedir!

Şu aç kalan ve belki güçten düşen, Rabbimin lütfettiğin tüm uzuvlarımla şehadet ederim Allah en büyüktür ondan başka ilah yoktur! Allah’tan başka ilah yoktur!

Önümde duran lezzetli nimetlere direnebilen nefsim adına şehadet ederim ki Muhammed Allah’ın elçisidir. O gül Nebi a.s.m Allah’ın elçisidir şehadet ederim!!

Haydi namaza ve haydi Rabb’den gelen izin ile doymaya, nefes almaya!! Haydin namaza!! Haydi duaya, şu mübarek vakitte birkaç saniye daha sabır ile dua ederek oruç açmaya kurtulmaya!! Haydin kurtuluşa!!!

Allah en büyüktür!!! Allah ne büyüktür!!

Allah’tan başka ilâh yoktur, tektir, birdir!!

Ve kavuşma anı… Saatler süren bir açlığın ardından, görevini yerine getirmiş olmanın verdiği huzur ile ilk lokmayı yudumlayabilmek. Kavuşurken nimetlere, dünyanın başka yerlerindeki kardeşlerimizin uzun seneler hep açlık hissi ile yaşamak zorunda kaldıklarının farkına varabilmek ve gönülden bir dua ile onları da anımsayabilmek.. İftar etmeye nimetlerle vuslat etmeye yakın bolca dua etmeli..

Edilen dualar, yudumlanan hurmalar yada sular, belki sadece tuzla iftar edenler.. Ramazan’ın bereketi seslere de karışıyor sanki. Çorbaların kaselere olan ikramları devam ederken belki nicedir görüşmeyen akrabalar görüyorlar birbirlerini.. Her bir ilahi emir ardından bir neşeyi getiriyor sanki. Namaz sıhhati, huzuru… Zekat, mutluluğu, paylaşımı bereketi.. ve Allahu Ekber emri tokluğu, neşeyi, huzuru ve bereketi..

Nice Allahu Ekber nidalı, bolluk ve bereketli ramazanlar efenim…

  05.10.2006

© 2021 karakalem.net, Öznur Çolakoğlu Cam© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut