Yaz gelse!!

Öznur Çolakoğlu Cam

ÇOCUK OLSAM yeniden... Zaman mekan yitse nezdimde yada soyutlansam zamandan, mekandan..

Kulaklarım yine hep güzeli duysa, annemin ilahilerini, babamın tatlı hikayelerini.. her şey hep aynı kalsa.. Son model, üstü açık bir arabanın içinden yükselen gürültüler dolmasa kulaklarıma hiç. Gözlerim nereye baksa güzel görse, çocuk masumluğunda seyredebilsem hayatı ve dünyayı yeniden.. Yaz aylarının kaldırımları dahi utandıran görüntüleriyle muhatap olmasam hiç..

Elimin uzanıp tuttukları, çocukluğumda topladığım taze meyveler olsa gene.. Yaz mevsimin kavuran sıcaklarındaki açıklıklardan bunalmış tutunacak bir dal ararken..

Zaman, güzeller içinde güzelce geçse hep..

Dokunduklarım, tuttuklarım, gördüklerim, duyduklarım, kokladıklarım, söylenilenler hep güzel olsa.. Zaman güzeller içinde güzelce geçse gitse..

Kokladığım bir gül kokusu olsa burnumun ucunda ve bana O'nu anımsatsa hiç durmadan, elimde tuttuğum Yüce Kitab'ımız Kur'an-ı Kerim olsa..gördüklerim Rabb'imizin yeryüzündeki sıfatları, Muhammed Mustafa'nın sünnetleri olsa büyük bir dikkatle uygulunan, işittiklerim gıybet değil de güzel anılar,ilmi münazaralar olsa, hepsi hiç durmadan O'nu ve Habibini anlatsa...Zaman böyle güzeller içinde dört mevsimde, bereketle ve güzelce geçse gitse...

Zaman güzelce yitse, bizleri de güzele götürse... Zaman güzel ve bereketli olsa eskisi gibi ve ben yine aile sohbetleri arasında kıvrılıp uyurken, tatlı anılar dinlesem ve tatlı anılarla dalsam rüyalara..

Yaz gelse ama en azından benim çocukluğumdaki kadar temiz kalabilse insanlar. Yaz gelse dört mevsim gibi ama yazla beraber gelen melekler kaçıp gitmesinler gördükleri et pazarları karşısında?!! Mahremsiz ve gizemsiz olmasa her şey bu kadar.. Ah bir yaz gelse diyenler, yaza kavuştukları gibi unutmasalar bu sıcakları verenin birkaç ay evveline kadar nasılda soğuklar ile imtihan ettiğini kullarını..

İlkbahar,Yaz, Sonbahar, Kış.. Her mevsimin sınavı kendi içinde saklı. Yazın sınavı, kulağı ve gözü haramdan sakındırabilmek. O halde muhakkak dikkatli ve rikkatli olmak gerek..

Yaz gelse ve ben bu mevsimde ya küçülüp çocuk olsam, yada büyüyüp huzura varsam.. Güzele muhtaç, güzele aç ruhumu doyursam.. Güzel O buyurursa güzel...

Zaman O'nun izniyle güzele gitse...Zaman güzellikler içinde güzelce geçse...

  22.06.2006

© 2021 karakalem.net, Öznur Çolakoğlu Cam© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut