SENE 2050 TURKEYI

Öznur Çolakoğlu Cam

2050 SENESİNİN Türkiye’sine bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Eğer bir gün olurda kendinizi 2050 Turkeyi’ sinde bulursanız, sakın şaşırmayın. İşte size 2050 senesinin Turkeyi’si..

2050 senesinde, Turk Dillanguage Kurumu’nun getirmiş olduğu “isimlere arapça yasak kanunu” ile bir zamanlar güzel bir medeniyet olan Türkiye’deki insanlar şimdi eski kabile medeniyetlerindeki gibi manasız isimlerle birbirine seslenmektedir.

“Hey Avrupi ne haber?”

“Fine, senden neler Batin?” gibi dialogları duymak olasıdır. Eğer Avrua bir isim almadan 2050 Turkeyi’sine yolculuk yaparsanız komik duruma düşebilirsiniz.

Bununla beraber Turk Dillanguage Kurumu bilgisayar ortamında sorun oluşturduğu için alfabemizde var olan ne kadar “ö, ü, ı, ş, ç, ğ... vb” gibi noktalı ve çizgili harfimiz varsa tümünün dibine kibrit suyu indirmiş ve bu kibritlerin suyu digitahidrotermik santrallerde enerjiye çevrilmiştir. Elde edilen enerji bilgisayarların elektrik tüketimi için kullanılmıştır. Elde edilen kar ile alfabemize yeni harfler hediye edilmiştir. “x,w ve Japonca karakterler” bunlardan bazılarıdır.

Son icat olan wibcos’lar diğer web camera’lara göre oldukça geliştirilmiştir. Bu yeni wibcos’lar ile internette chat yaparken yalan söyleyen ve tanınmamak için mask takan kullanıcılara uyarı gelmektedir.

Kendini olduğu gibi değil de olmak istediği gibi tanıtıp, yüzüne son gelişmiş, gerçek yüzlerden ayrılması mümkün olmayan maskelerden takmak isteyen chatçiler wibcos’lardan, mekanik ve digital bir sesle şöyle bir uyarı almaktadırlar.

“Ms. Meriye lütfen yüzünüzdeki mask’ı 5dk içinde çıkarıp gerçek kimliğinize dönün ve chata kaldığınız yerden Mr. Cagda olarak devam ediniz. Bu uyarıyı dikkate almazsanız, ‘internette güvenlik ve dürüstlük yasaları’ gereğince yüzünüzdeki maskı oluşturan elementler tahlil edilecek. Bu tahlilden sonra spcm (sipecial personal comp) üzerindeki monitörünüzde bir çekim kuvveti oluşacak. Sonra masktaki elementler ayrışarak monitör tarafından emilecek. Maskınız bir daha kullanılmamak üzere geri dönüşmeyen atık box’unuza atılacaktır. 5dk’lık süreniz başladı. Biiiiiiiiiiiiiip!!!.............”

Enteresan isimli ve enteresan giyimli bir genç, comp’unun (bilgisayarlara artık, comp denmektedir) başından söylenerek kalkacak ve maskeyi yüzünden homurdanarak çıkaracaktır.

Bu arada 2050 yılının güzel bayanları (2050 yılının güzellik kavramı da zamanımızdakinden çok farklıdır) bir araya gelip yaptıkları gün toplantılarını vakit darlığı nedeniyle işyerlerinde bulunan bcmler (business comp) aracılığıyla yapmaktadırlar.

Cofe ikramında bulunmak isteyen Ms.’lerin yapması gereken comp’a cofe işlem komutunu vermesi olacaktır. O anda bağlantıda bulunan diğer kullanıcılar bu ikramı kabul ederlerse tek yapmaları gereken digital bir pipeti monitere değdirmek olacaktır. 1sn kadar kısa bir sürede ayrışan digital pipet monitörün içine girecek ve ekranda var olan cofeglass’ın içinden, kullanıcının damak zevkine uygun ayarlarda koku ve tat chipleri yollayacaktır. E tabii ki, kek ve kurabiye ikramını da sağlayan yazılımlar da mevcuttur.

2050 senesinde türeyen best model kahinlerin, kehanetleriyle insanların başlarına açtıkları belalar ve bu kehanetler ile psikolojisi bozulan insanların paranoyaları görülmeye değer manzaralar oluşturmaktadır. Mesela, çok moda olan çocuk oyuncaklarından digita baloonlar insanların aşırı tepkilerine neden olmaktadır. Çünkü bu balonlar mahsustan abartılı bir şekilde patlayıp sonra, altındaki bir düğmeye basılınca kendiliğinden şişmektedir. Yolda yürüyen insanların kafalarındaki gerçekleşecekmiş gibi korktukları asılsız kehanetler bu mahsus patlama sesleri ile enteresan giyimli insanların korunma amacıyla kendilerini yerlere atmasına ve üstlerini kamufle edip koruyan güvenli sanal zırhlara girmelerine sebep olmaktadır.

2050 yılında gördüğünüz insanları başında sık ve rengarenk tokaya benzer nesneler görürseniz hiç şaşırmayın onların tümü çeşitli gsmms operatörlerinden hediye edilmiş chiptellerdir.

Yine bu senenin en önemli kuruluşlarından sanal marcetler bakkal kavramını artık tamamen ortadan kaldırmıştır. 2050 senesinde sakın ola hatıra fotoğrafı çekinmeye kalkmayın çünkü normal bir fotoğrafçı bulamazsınız. Artık herkeste digital wibcos’lar ve daha gelişmiş modelleri mevcuttur. Böylece herkes kendi fotosunu kendi çekip istediği gibi basmaktadır.

2050 senesinde yaşam alabildiğine kolay ve yaşamak bir o denli zorlaşmıştır. Hızlanan her şeyle beraber zamanın akışı da hızlanmış. İnsanlar kafalarını kaşımak için dahi yeni icatlar yapmışlardır.

“Hadi canım!!Bunların hepsi birer ütopya!!” mı diyorsunuz? Neden ütopya olsun ki?!!

  25.05.2006

© 2021 karakalem.net, Öznur Çolakoğlu Cam© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut