Müjdelenme Vakti

Öznur Çolakoğlu Cam

|8İLK bahar, rengarenk çiçeklerin ahengi...

ilk bahar, ilklerin ilk müjdecisi...

güneşin uzun aralardan sonra ilk tebessümleri..

yeniden çiçeğe duran dallar..

yeniden yeni muştularla dolu güzel ilkbahar... |9


Ya Falika'l Rabbi ; EY tohumları sümbüllendiren Rabb'imiz.. Baharı iliklerime kadar hissetmemi sağlayan Rabbimiz Allah'a şükür olsun..

Ey Rabb'im, ne güzeldi bugün evren.. Sanki her türlü kötülükten arınmış bir bebek kadar saf ve temizdi gezegen.. Masmavi bir gökyüzü, gözlerimi kamaştıracak derece güzelliklere bürünmüş ağaçlar, tükenmeyen hazinenden boyadığın bin bir renkli çiçekler ve üstlerine sürdüğün çeşit çeşit kokular.. Her şey ve her şey sayısız dilden bize Seni anlattı Sultanım..

İlkbaharın müjdecisi güzel kuşlar cıvıl cıvıl ötüyorlar, güzel kelebekler tüm zariflikleriyle uçuşuyorlar, çimenler gürbüz bir şekilde ayaklarımın altında uzanıyorlardı.. Bahar kuzucukları gibi zıplıyor sanki tüm doğa.. Arada bir esen hafif rüzgarın rahatlatıcı soluğunu yüzümde hissederken güneşe eşlik edip gülebilmek.. Bahara tutkun güzel ezgiler söylemek ve bunca güzelliğin aslında geçici olduğunu bilerek bunların asıl sahibi olan Rabb'e ulaşmaya çalışmak.. Bunların hepsinin sadece senin bir emrin ile var olan güzellikler olduğunu görmek..Ne güzel oluyor bahar günleri..

Her şeyden önce nisan yağmurlarıyla beraber akıverdi bahar gönlüme. çiçek kokularıyla beraber damla damla akıverdi kalbime.. Baharın en güzel tonundayken mavinin demi, baharda açan tertemiz çiçekler en alımlı renkleriyle kaptırıverdiler kendilerini mavinin güzelliğine..

O yüzden ilkbaharın mavi semalarında batan gün süsleniverdi baharın çiçekleriyle. Gökyüzünde batan güneş, çiçeklerin yanaklarını öperken usulca; bahar çiçeklerinin göz alıcı, güzel renklerinin izi kalmıştı dudaklarında. Son öpücüğü mavinin sinesine kondururken güneş, dudaklarında çiçeklerin güzel renklerinden izler taşıyordu hala.. o yüzden bahar akşamlarının gün batımları her rengi ve tonuyla beraber bambaşka oluyordu aslında. insanlar o yüzden doyamazlar, baharda günlerin batımına.. Esmer güzeli zamanlar yaşanır baharda..

Hem zaten, "Ey esmer güzeli zaman / Senin en güzel yürüyüşündür nisan.." demiyor mu şair mısralarında? Baki'nin Bahariyesi'nde tanımladığı bahar daha bir başka "Kuş sesleri ve onun dağlardaki yankısı, çimen çocuklarını, yani çiçekleri uykusundan uyandırır. ve çiçekler başuçlarında "bulut dadı"nın dizdiği çiğ tanelerini bulurlar.. Çimen, tepeden tırnağa çiçeklerle bezenmiş bir gelindir. Seher yeli gelin süsleyici; su, ayna tutucu; yasemin çiçeği, bu güzel gelinin saçlarını taradığı taraktır. Seher rüzgarı, yasemin çiçeğinin gümüş göğsünü açar; dikenin tırnağı, gül bahçesinden gülün düğmelerini çözer. Çiğ tanesi, yasemin yaprağının üzerinde yaka düğmesi olur.. Ve rüzgarın alıp yükselttiği çiçekler gökteki yıldızlardır.."

Bunca güzellik akıp giderken, zamanın sürati içinde.. yaşamsal ve var olan en güzel enginlikler tükenip gidiyordu biz farkına varamadan. Zamanın en büyük zaafı bahara aşık olmasıydı sanırım. O yüzden de bahar kadar çabuk değişiyordu her şey. Açıveren narin çiçekler kısacık bir bahar yağmuruna teslim oluveriyorlardı ya, zamanda baharın aldatıcı güzelliğine teslim oluyordu galiba..

Baharla beraber gelen kuşlarda daim değildi muhakkak. Yeryüzündeki hiçbir varlığın daim olmadığı gibi. Her şey muhakkak bir yerden sonra faniliğin kucağında buluyordu kendini. Bahar bir bebekti belki de, yaz mevsiminde ergenliğe kavuşan ve sonra sonbaharda kemale erip, kışla beraber ebedi uykusuna çekilen..

Bahar, günlerin sehere en yakın olan vaktidir belki de.. Gecenin ardından gelen mütebessüm güneş ışıkları gibi. Ne yakan nede üşüten aydınlık zaman dilimi gibi.. Günün öğlene doğru olan vakti bahardan sonra gelen yazı hatırlatır bana. İkindi vakti yazı takip eden sonbahar ve gecenin kuytu karanlığı, kışın soğuk sinesindeki nice sessiz örtünüşü çağrıştırır bana.. ve muhakkak her çetin kışın ardından gelir en güzel bahar. O Allah ki, Müyessir olandır. İşleri kolaylaştırıp, her zorlukta bir kolaylık ihsan eden yegane merhametli efendimizdir..

tüm kışların ardından müjdelenen değerler, bahar kadar aydınlık, bahar gibi sıcak olsun inşaAllah.. Son nefesimizde bürüneceğimiz sessiz örtüler bir kışsa eğer, kabirde verilecek hesabımız baharı müjdelesin bize usulca..

Seher vakti bahar gibidir dedim ya, seherle beraber namaza niyetlenir sanki güneş.. Öğlene doğru namaza durmuş olarak dimdik görürüz tepemizde güneşi ve sonra ikindi vakti ağır ağır rükuya varır sanki mübarek.. Kış gecelerinin uzunluğundaki hikmet gibi akşamüzeri kaybolur verir gökyüzünden ve biliriz secde makamına kavuşmuştur artık güneş..

Rabbimiz Allah, bunca zahir güzellikle beraber bizleri de en az güneş misali güzel ve uzun secde makamlarıyla şereflendirsin inşaAllah.. (amin,ecmain)

  20.04.2006

© 2021 karakalem.net, Öznur Çolakoğlu Cam© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut