Yakıtı tefekkür olan roketle yapılan astrolojik bir seyahat

I.

‘‘Yedi göğü kat kat yaratan O’ dur.
O Rahman’ ın yarattığında hiçbir düzensizlik göremezsin.
Haydi çevir gözü (semaya), görebilir misin bir çatlak ?.’’
Mülk : 3

‘‘Üstlerindeki semaya bakmadılar mı ki,
Biz onu nasıl bina etmişiz ve donatmışız da hiçbir gediği yok ?.’’
Kaf : 6


Yani, ayet-i kerime, nazar-ı dikkati semanın ziynetli ve güzel yüzüne
çeviriyor. Ta, dikkat-i nazar ile, semanın yüzünde fevkalade sükunet
(sakinlik) içinde bir sükutu (sessizliği) görüp bir Kadir-i Mutlak’ ın
(sonsuz kudret Sahibi’ nin), emir ve tesiriyle o vaziyeti aldığını anlasın.
Yoksa, eğer başıboş olsa idiler, birbiri içinde o dehşetli hadsiz ecram
(yıldızlar), o gayet büyük küreler ve gayet süratli hareketleriyle öyle bir
velveleyi (gürültüyü) çıkarmak lazımdı ki, kainatın kulağını sağır edecekti.
Sözler / 32. söz


ASTROLOJİK BİLGİLERİN IŞIĞINDA, üstümüzdeki semaya bir bakalım. Gerçekten çatlak veya gedik görebilecek miyiz ?

Evrendeki milyarlarca yıldız ve galaksi, mükemmel bir uyum içinde kendileri için tespit edilmiş yörüngelerinde hareket ederler. Yıldızlar, gezegenler ve uydular hem kendi etraflarında, hem de bağlı oldukları sistemlerle birlikte dönerler. Hatta, bazen bünyelerinde milyarlarca yıldız bulunan galaksiler birbirlerinin içinden geçip giderler. Bu geçişte, evrendeki büyük düzeni bozacak herhangi bir çarpışma olmaz.

Uzayın derinliklerinde seyreden bu muazzam büyüklükteki cisimlerin hızları, olağanüstü boyutlardadır. Milyarlarca galaksi ve trilyonlarca yıldız, aklın kavramakta zorlandığı hızlarda hareket ederler.

Normalde beklenen, böylesine karmaşık ve süratli seyreden sistemlerin dev kazalara karışmasıdır. Ancak, böyle bir durum oluşmaz. Güven içinde hayatımız sürer gider.

II.

Dünyamız 40076 km çapıyla kendi etrafında, bir günde bir tam tur atıyor. Bu hız, saatte 1670 km’ ye karşılık gelmektedir.(1) Yani dünyamız bizi, kendi etrafında F-16 uçaklarının süratinde döndürmektedir. Bu hızın sağladığı merkez-kaç kuvvetiyle, güneş ve dünya kütlelerinin meydana getirdiği çekim kuvvetinin dengelenmesi, dünyamızın güneşten en uygun mesafede seyretmesine yol açmaktadır. Hız birazcık değişecek olsaydı, ya güneşe yaklaşarak kavrulacak veya uzaklaşarak donacaktık.(2)

Dünyamız her gün kendi etrafında dönerken, aynı anda yine kompleks bir hareketle güneşin etrafında da bir yılda bir tam tur atar. Bu ise, saatte 108.000 km hızla güneşin etrafında döndüğümüzü gösterir.(3) Bu da demektir ki, top güllesinden 70 kat daha süratli bir şekilde güneşin etrafında tur atmaktayız. Yörüngemizin uzunluğunu, farzımuhal yürüyerek kendi gücümüzle gitmeyi göze alabilseydik, tam 24.000 yıl sürecek bir yolculuğa ihtiyacımız olacaktı !.(4)

Güneş sistemimiz de, yine benzer hesaplamalarla, Samanyolu galaksisinin etrafında saatte 720.000 km hızla dönüyor. Saniyede 250 km hızla, güneşimiz ve ona bağlı gezegenler galaksinin etrafında hayret verici bir süratle dönüp duruyorlar. (5)

Geceleri gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz bütün yıldızlar Samanyolu galaksisine aittir ve bu yıldızların aralarında ışık yıllarıyla ölçülen çok büyük mesafeler vardır.

‘‘And olsun ki biz (dünyaya) en yakın olan göğü kandillerle donattık.’’
Mülk : 5

III.

Milyarlarca yıldır aynı düzen, aynı ahenk içinde sürüp gidiyor. Mesela, Samanyolu galaksisine en yakın komşu galaksi ‘andromeda galaksisi’. Bize komşu oluşuna aldanmayalım, tam 2 milyon ışık yılı bizden uzakta bulunuyor.(6) Şayet ışık hızında seyahat edebilseydik (saniyede 300.000 km’ ye karşılık gelen bir hız!.), ancak 2 milyon yıl sonra bu gökadaya varabilecektik..

‘‘Sonra gözü, tekrar tekrar (semaya) çevir ;
nihayet o göz zelil ve hakir olarak sana döner.
Artık o, aciz kalmıştır.’’
Mülk : 4

IV.

Her an, sebeple sonuç bir arada; eksiksiz, mükemmel ve çatlaksız – gediksiz bir yaratma, ancak ‘sıfır’ anda ve ‘sonsuz’ bir kudret ile başarılabilir. Evren gözümüzün önünde ve cenabı Hak bunu her an yapıyor.

Ve bizden istenense, sadece O’ na kul olmamız. Rıza göstereceği bir kulluğu ifa etmemiz..

Kısacası, ‘‘iyya kena’ budu ve iyya kenestain’’ diyebilmemiz.. (7)
Dip notlar :

  1. 40076 : 24 = 1670 km/saat

  2. Bu ve buna benzer şartın her biri çok az muhtemeldir. Örneğin, dünyanın amudi (dikey) ekseni 23’-27” dir. Eğimdeki minnacık bir değişiklik, hayatın o anda son bulması demektir. Bunların hepsinin birden ardı ardına gerçekleşmesi ise, tek kelimeyle mucizedir. Zira, bunlardan herhangi birinin gerçekleşmemesi halinde sıra bozulacak ve diğerleri de bu sistemlerin dışına dağılacaktır. İşte o da, vaat edilen kıyametten başkası değildir.

  3. Güneşe uzaklığımız 149 milyon km’ dir. Yörüngemizi bir çember kabul edersek ; 2 x 3,14 x 149.000.000 = 936.000.000 km’ lik bu mesafeyi bir yılda kat ediyoruz. Diğer bir ifadeyle; 936.000.000km/365gün/24saat=108.000km/st gibi müthiş bir hızla güneşin etrafında seyrediyoruz.

  4. Bir insan saatte ortalama 4,4 km yol alır. 4,4 x 24 saat x 365 gün = 39400 km’ lik mesafeyi bir yılda yürüyebiliriz. 936.000.000 / 39400 = 24.000 yıl sürecek bir yolculuk yapmak zorunda kalacaktık.

  5. Evrende sistemler büyüdükçe sürat artar. Yaklaşık 200 milyar yıldızı bünyesinde bulunduran Samanyolu galaksisinin uzay içindeki hızı 950.000 km / saattir.

  6. Meydan Larousse / 2.cilt / sayfa 605

  7. ‘Yalnız Sana kulluk eder ve yalnız Senden yardım isteriz.’ Fatiha : 5

  02.04.2006

© 2021 karakalem.net, Aykut Tanrıkulu© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut