Yara iyileşmesi

BİR YERİNİZ kesildi mi hiç? Ya da kolunuzu bir yere vurdunuz mu?

Rahman ve Rahim olan Allah, bizleri yaratırken bazı sebeplerle yaralanacağımızı bildiği için yara onarım sistemleri yerleştirmiş bedenimize. Öyle sistemler ki; açılan bir damar hemen pıhtılarla kapatılıyor, hasarlı doku birleştirilip üzerine bir kabuk örülüyor.. Zamanla kabuk da düşüyor ve iyileşiyor yaralar..

“Ben bu kabuğu beğenmedim” deyip kabuğu kaldırırsak, yaranın daha geç iyileşmesine neden oluyoruz. Eğer yara yerini mikroorganizmalara karşı temiz tutmazsak, iltihap gelişiyor ve küçük bir yara büyüyebiliyor.

İnsan hayatında maddi yaraların yanı sıra, bazen daha çok acı hissettiren manevi yaralar açılabiliyor. Kayıplar, başarısızlıklar, vefasızlıklar, aldatılmalar, boş vermeler ..

Rabbu’l-âlemîn, insanın bu yaralarına da tıpkı maddi yaralar gibi devalar ihsan ediyor. Unutmak gibi bir nimet, yeniden başlamak gibi bir fırsat sunuyor.

Yarasının şeklini beğenmeyip onu daha da kanatan, kabuğunu kaldıran bir kimse, devanın gelmesini de geciktiriyor.

Hatta bir isyan yahut gaflet vesilesi yapılan yaralar da tıpkı mikroorganizmalara açık bir kesi gibi iltihaplanıyor, küçük bir yara büyüdükçe büyüyor, derinleşiyor.

Vücudumuza aldığımız bir darbe sonucu bir yara olsa, mükemmel bir sistemle önce damarlarda daralma gerçekleşir, o bölgeye giden kan azaltılır ve damar ucu tıkanarak kan kaybı önlenir. Tıpkı ruhen yaralandığımızda içimizde hissettiğimiz sıkıntı gibi. Allah’ın Kâbız isminin tecellisi gibi.

Ardından hemen aktif bir damar genişlemesi sağlanır ve o bölgeye giden kan akımı artar. Kâbız isminin ardından Bâsıt ismi görünür; açıp genişleten.

İşte üzüntülerimizden sonra, sıkıntılarımızdan sonra bizi bekleyecek olan tecelli de inşaallah budur.

Derdin devasının sunulacağını, Rahman ve Rahim olan Allah’ın, hata yapacağını bildiği kulu için hatayı iyileştirme şartlarını sağlayacağını hatırlamak gerek.

Etrafta fazlaca açık yara varken, bu yaralardan istifade edip insanları kötü davranışlara sevk eden kimselerden, mikroplardan sakındığımızdan daha da fazla sakınmalıyız.

Yaralarımızın tez zamanda, geride iz kalmadan iyileşmesi duası ile…

  21.01.2006

© 2021 karakalem.net, Rabia Nazik Kaya© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut