Hazır huzur

Nurları yeni okumaya başlayan genç kız ciddi bir rahatsızlık geçiren öğretmenine ziyarete gider. Giderken de boş gitmez. Hastalar Risalesi’ni götürür yanında. Yaşı elliyi bulan hasta kadın, okumalarla birlikte ruhunun tedavi olmaya başladığını farkeder.

Bedenen rahatsızlığı sürse de, manen sürur içerisindedir. Öyle olur ki, “İyi ki hasta olmuşum” der. Dinleyenleri de şevklendirir. Sıhhat sıhhat midir, hastalık da hastalık mıdır diye de düşündürür.

Böyle ağır bir bedel ödemeden Nurları tanıyanların ise, kendini sıhhatli zanneden hastalara şifa iksirleri taşıma gibi bir yükümlülükleri yok mudur?

*

Telefonla arayan genç, arkadaş grubu olarak üç takım Risale-i Nur külliyatı almak istediklerini, adrese teslim edilip edilmeyeceğini sorar. Yarın veya ertesi gün olabileceğine dair cevap alır. Ancak hadiseler öyle cereyan eder ki, aynı istikamete giden özel bir araba tevafuk eder, akşam karanlığında adres aranırken hiç de zorlanılmaz, hatta aynı sitenin aynı katına giden biriyle karşılaşılır.

Zorluğu göze alanlara kolaylık vardır bu nuranî yolda. Yorgunluklar hizmet huzuruyla sonlanır.

* * *

Arkadaşına yeni çıkan kitabı okumasına tavsiye eder. Hep bildik cevaplar alır: Çok kitap var, okumaya vakit yok… Diretmeye dayanamayan arkadaşı kitabı alır, işyerinin dolabına koyar. Kitap meraklısı bir başka dostu ve meslektaşı onu ziyareti geldiğinde gözü raftaki kitaba takılır. İncelediği kitap çok hoşuna gider, yazarın diğer kitaplarını da temin eder, okur. Bir akşam okuduğu kitabın anlam derinliğinde duaya dalar… “Câmiadan biriyle tanışsam…”

Ertesi gün duanın kabul olduğu gündür. Üçü, ortak dostun işyerinde biraraya gelir. Tatlı, uzun, huzur dolu bir sohbet yaparlar.

Üçlü dostlukları halen gelişerek devam ediyor, yeni çıkan kitaplarla birbirlerine daha da yakınlaşıyorlar...

Bir kitap yeni kapılar açabilir. Bazen sizin duanız, bazen de gaibdeki dostunuzun duası ile buluşursunuz yeni kitaplarda… Kitaplaşan hayatlara satır olursunuz, yılmadan yıllarca yürüdüğünüz yollarda.

Hayat kitabından üç kitap resmi…

Hazır huzur yok, hizmet bedeli ödemedikten sonra…

Huzursuzluğunu hizmet bedeli ödeyerek tedavi olmakta bulanlar, bu resmin bir parçasıdır.

Rahman-ı Rahîm, iman sağlığında hizmetle ölmeyi nasip etsin. Âmin.

  02.01.2006

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut