Savaşlar nerede kazanılıyor baba?

Öznur Çolakoğlu Cam

TARİH KİTAPLARI mı yalan söylüyor, yoksa yaşadığımız zamanların anormalliği mi bu durum? Hani cenk meydanlarında olurdu savaşlar? Öyleyse neden olağanüstü hal ilan edilmişçesine boş şimdi bulvar? Eskiden kılıçlar ile savaşırmış insanlar, çok kan akarmış hani. Hatta topraklarımızı sulamış bir zamanlar o kanlar, değil mi?

Şimdi savaşlar biraz daha küçülmüş gibi geliyor bana. Yine kan akıyor, çok insanlar ölüyor, ama bunun adına savaş değil de başka birşey deniyor. İnsanlar toprak hakimiyetinden vazgeçip, saha hakimiyeti ile uğraşır olmuşlar şimdi. Bayrak peşinde, insanî değerlerin derdine değil de, yuvarlak bir meşinin peşine düşmüş o canım zihinler.

Ne oluyor bize baba? Neden her gol durumuna yakın etraftaki bağırış seslerinden yüreğim kalkıyor benim? Gerçek savaşlardaki top sesleri de böylesine çok çığlık oluşturuyor mu ardından? Babalar anlık değişen duygu sellerinde bu kadar sinirli, neşeli, öfkeli, sevinçli ve kararsız gidip geliyorlar mı o zamanlarda?

Gerçek savaşlarda da bu kadar acımasızlar mı çocuklarına karşı? Yoksa o zamanlar daha mı çok ilgileniyorlar aileleriyle? Bilemiyorum ki baba. Kafam karıştı benim de. Neden yuvarlak bir meşin bu kadar çok abartılır ki dünya çapında? Yoksa çok kötü şeyler oluyor da onları örtbas etmek için mi bunca caba?

Anlat baba bana. Doğruları anlat bu sefer. Masal istemiyorum senden. Bir kompleks durumunun dışavurumu mu bu? Kaybedilmişliklerin acısını yuvarlak bir meşini ne kadar iyi tekmelersek o kadar iyi mi çıkarmış oluyoruz? Savaşlar artık uluslararası müsabakalarda mı kazanılıyor gerçekten? Benim bildiğim, savaşlar kazanıldıklarında yaşar insanlar. Oysa bu futbol savaşlarında kazanan tarafın milletinden de ne kadar çok insan ölüyor değil mi? Bu işte bir tuhaflık yok mu baba?

Bomboş olan caddelerin kazanç çılgınlığıyla dolup taşması, kurşunların etrafa saçılması ne kadar mantıklı geliyor sana? Hayat maçtan ibaretse eğer, ben skoru biliyorum baba. Dev ekranlı hanelerde, ekran boyutuyla ters orantılı küçülmüş gözbebekleri var şimdi. Korkuyor çocuklar TV karşısında canavarlaşan babalarından. Onların bir gülüp alkışlamalarından, sonra dönüp gol yedikleri zaman ise küfretmelerinden.

Skor belli dedim ya baba. Öyle hakikat! Korkulan, TV’den başkası meşgalesi olmayan, sevinçleri ve hüzünleri milli davalara endeksli ailelerde kaybeden hep ‘ev takımı’ oluyor zannımca.

Eskiden önemli belgeler sümenaltı edilirmiş ya, şimdi baktığımda birçok önemli gündemin saha-altı edildiğini farkediyorum korkarak. Yeşili seviyor olsam dahi sahaları sevmiyorum ben baba.

Anlat baba bana. Anlat doğruları bu sefer? Gerçekten savaşlar bu kadar yakın mı bize? Savaşlar nerede baba?

  24.11.2005

© 2021 karakalem.net, Öznur Çolakoğlu Cam© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut