Arşiv

İthaf

BEYKOZ’UN BİRAZ DIŞINDAKİ iki odalı evde ellerini cömertçe iki yana açarak bizi karşılayan yaşlı adam “Dünyayı neyleyim ben, dostlarım gelmiş, benim zenginliğim onlar” dediğinde, boğazıma bir yumru gelip oturmuştu. Evinin hemen dışında ezan-ı şerifi okuyup bizi buyur etti. Teypten Rahman sûresini dinliyordu. Gözleri yaşararak, “Ne kadar çok seviyorum bu mübarek sûreyi!” dedi.

Birkaç arkadaş, huzurunda oturuyorduk. İçimde birşeyler kabarıp duruyor, kendini dışarı vurmak, bendini ezip geçmek istiyordu.

Kendimi zor tutuyordum, dokunsalar ağlayacaktım, höykürerek ağlayacaktım, utanarak ağlayacaktım.

Âşık dede bize kaybettiğimizi hatırlatan, bozduğumuzu ufak dokunuşlarla tamir eden, hep dua eden bir mübarek insandı. O kırık dökük eve kaç insan girdi ve onunla halleşti, kaçımız onun dualarına sığındık, kaçımız uğradığı bir haksızlıktan ötürü ona yakındı... O bizi hep bağrına bastı, sofrasından daima birşeyler sundu ve bir Allah dostunun nasıl olması lâzım geldiğini bize bıkmadan hatırlattı.

Ve işte, rüzgârlı bir Mart günü Rabbine kavuştu, ‘gayb adamları’na karıştı. Yeryüzü onun gidişiyle daha bir ağırlaştı.

Andırın'ın Yokuş sokağında kırk yıllık bir tanışıklık duygusunun kalblerimize verdiği hararet ile kucaklaştığımız o güzel a-dam, sabır ve tevekkülün, rikkat ve merhametin yüzüne bir ay aydınlığı serdiği bu yiğit, Nedim Ali’den başkası değildi. İkindiyazıları'nın sarı sayfalarıyla bizi sarıp sarmalamış, bir edebiyat dergisinden Türkiye’ye ağan bir kardeşliğin tohumlarını atmıştı. Uzun telefon konuşmalarıyla hepimize yeter, o sıralar aşkla çırpınan kalblerimize şifa dağıtırdı. Bir gün, bir yatsı namazında, tam da secde ederken, gayb kuşlarına bindi ve gitti; hepimizden önde yaşadı, ve nihayet, önde kavuştu sevdiğine...

Bu küçük kitap, bu iki güzel insanı hatırlamaya vesile olsun diye, onlara ithaf edilmiştir.

  23.11.2005

© 2021 karakalem.net, Kemal Sayar

  1.  Bu yazının geçtiği eseri incelemek -veya satın almak- istiyorum.© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut