Arşiv

D.  BATIDAKİ MÜSLÜMANLAR

 (çev. Muhammed Şeviker)

TESETTÜRÜN BASKICI olduğu şeklindeki negatif klişeyi sarsmak, Batıda yaşayan Müslümanların acil bir ihtiyacıdır. Anekdot kabilinden aktarılan olaylar, tesettür ve İslâm’a Batıda yüklenen negatif imajın Müslümanları (erkek ve kadın) incittiğini göstermektedir.

Yalnızca birkaç örnek, buna ışık tutmaya yetecektir. 1995’te Kanada’nın Quebec eyaletinde bazı Müslüman kızlar başörtülerini çıkarmadıkları için okuldan atıldılar. Okullar başörtülerin gamalı haça benzer ‘gösterişli bir sembol’ olduğu hükmünü getirdiler. Quebec’te tesettürlü olarak liseye devam eden ergenlik çağındaki bir kız, televizyonda “İslâm kadınları alçaltır” iddiasında bulunan öğretmeni karşısında küçük düşürüldü. Kız, Kelly’ye içine dökerken, “Ağlamaya başladım. Birilerinin niçin böyle birşey söylemiş olmasını anlayamıyorum” diyordu. “O beni biliyor. Benim ne olup ne olmadığımı biliyor. Buna rağmen nasıl böyle konuşabilir?”

ABD ve Kanada’da faaliyet gösteren bir İslâmî savunma grubu olan Amerikan İslâmî İlişkiler Konseyi (CAIR: Council on American Islamic Relations) Müslümanlara yönelik taciz ve ayrımcılığı belgelemektedir. CAIR, 1998’de şu firmalardaki kadınların, başlarını açmadıkları için işlerini kaybettiklerini veya işe alınmadıklarını tesbit etmiştir: Dunkin’ Donuts (Boston); US Airways; Boston Market Restaurant (Sacramento, Kaliforniya); Taco Bell (Arlington, Virginia); Domino’s Pizza (Colorado); KMART (New Jersey); ve Sheraton Oteli (Washington). Bütün bu vak’alarda, kadınlar CAIR’in müdahalesinden sonra tekrar işlerine alınmışlardır. Bazı kadınlardan özür dilenmiş ve kendilerine tazminat verilmiştir.

Müslüman erkekler de tesettüre yönelik negatif söylemin mağdurudur. CAIR Kasım 1997’de 13 yaşındaki bir erkek çocuğunun kendisine ‘paçavra kafalı’ ve ‘..ktiğimin zenci bozuntusu’ diye küfreden iki veya daha fazla sayıda ergen tarafından dövülerek hastanelik edildiğini rapor etmiştir. Anlaşılıyor ki, saldırı, saldırganlardan birinin mağdurun babası için ‘paçavra kafalı’ ve ‘paçavra kafalı aşağılık’ demesinden sonra vuku bulmuştur.

Kitabım, tesettür hakkındaki negatif klişeyi yıkarak Batıda yaşayan Müslümanların hayatlarını iyileştirme emeli de taşımaktadır.

  18.11.2005

© 2021 karakalem.net, Katherine Bullock

  1.  Bu yazının geçtiği eseri incelemek -veya satın almak- istiyorum.© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut