“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Gök ile hasbıhal
–Rabia Nazik Kaya

[*4.616 yazı içinden]

 serhat : yorumlar 

5tarikat ve risale-i nur, 27.12.2006 | Risâle-i Nur ve tasavvuf: Hak yolda iki şerit, Metin Karabaşoğlu

Esselamü Aleyküm Ve Rahmetüllahi Ve Berakatüh ebeden daima.arkadaşlar yazdıktan sonra arada bir tekrar bakarlarmı bilemem.ben acizane kendi anladığımı belirtmek istiyorum.burada kimse ye tarikatınızı terk edin demiyor.hatta orda oniki tarikatte bu tarikten ders almalı diyor.burda Risale-i Nuru tarikat olarak almayın.tarik yol demektir hepimizin malumu.tarikatle ilgilenen arkadaşlar bunu daha iyi bilir.bizim konumuz risalelerin ve tarikatlerin kardeş olduğudur.Sami Efendide,Süleyman Tunahanda ve diğerleride Said Nursiyle iyi ilişkilerde bulunmuşlar ve birbirlerini övmüşlerdir.yani bir yazı bu kadar rayından çıkartılıp tarikat-nurcu kavgasına dönüştürülemez.tanıyanlar bilir Rahmetli Timurtaş Uçar bir vaazında Risale-i Nuru övüp,elimde olsa ilkokuldan üniversiteye bütün okullarda Risale-i Nuru zorunlu tutarım demiştir.(birlikte okuyalım isteyen ankebut veya itibar haberden indirebilir.)kendiside bir tarikat mensubudur.bize düşen ister tarikatte olalım ister olmayalım elimizden geldiğince Risalelerden ve diğer eserlerden Kur'an ışığında Sünnet ışığında ders almaktır.Sami efendi ,Süleymen H.Tunahan, Esad efendiden,Bediüzzaman ve diğer İSLÂM'a hzmet eden büyüklerimizden ALLAH razı olsun.Umarım bizde onların yaptığı hizmetin milyonda birini bile olsa yapabiliriz.devir UHUVVET devridir ayrılmayalım,birbirimizden destek alalım.Esselamü Aleyküm

4ön yargı, 16.12.2006 | Risale-i Nur ve tasavvuf: Doğru sözler, yanlış anlamalar, Metin Karabaşoğlu

furkan kardeşimiz yazarın bu konudaki üçüncü yazısını okumadan peşin hüküm koymuş.risale-i nur dairesinde bulunan ve benim gibi risalelerin daha başında olanlar zaman iman devri değil tarikat zamanı sözünü bilir ama bu arkadaşımız yazarın Risâle-i nur ve tasavuf: hak yolda iki şerit yazısını yani bu yazının davamını okusaydı farklı düşünürdü.eğer yazımı okursa lütfen bahsi geçen yazıyı okusun çok yararlanacaktır.

3Entel!, 02.08.2004 | Eser ve Cemaat- 4, Metin Karabaşoğlu

Entellektüelligin de kendi icinde handikaplari oldugu unutulmamalidir.Entellektüellik nedense bende daha ziyade hümanist bir cagrisim uyandiriyor.Entellektüellige takmis insanlarin uzun vadede dinden cok tavizler verdiklerini görüyorum.Entellektüel olmayip saf bir köylü iken Risaleler ile Alim olmus nice hizmetler yapmis insanlar oldugunu ve bu insanlarin ayni zamanda hosgörü sahibi olduklarini da unutmayalim. Kaldiki horgörü ile uyari arasinda fark var. Nefsani olmamak sartiyla bir insanin dogru bildigini söylemesi ve ölcüleri HER SARTTA korumasi bence bagnazlik degil ihlas ve sadakattir ve sözümona entellektüellikten de öte zor bir seydir. Ben etrafimda entellektüelligine güvenen ama sünnet, ihlas, maneviyat adina nice tavizler veren ve bunu hosgörü ile aciklayan insan biliyorum. Dolayisiyla entellektüelligin EKMEK degil olsa olsa MEYVE oldgu unutulmamalidir. MEYVESIZ INSAN YASAR AMA EKMEKSIZ ASLA.Dikkatleri hakikatlere cekmek lazim.

2Entellektüellik-Samimiyet, 30.07.2004 | Eser ve Cemaat- 4, Metin Karabaşoğlu

Hüseyin Bey yazdiginiz yazidan ötürü ellerinizden öpüyorum. Resmen kalbime tercümen olmussunuz. Gercekten bu entellektüellik meselesi cok ilginc birkonu. Is ne? Entellektüel olmak mi yoksa Islam olmak mi? Yani toplumsal yada kisisel bazda kurtulus entellektüel olmaksizin olmuyormu? Entellektüellik arayisi ladini kesmi islam yapamaminin verdigi endisenin neticesindeki caresizlik ve hazimsizlik (yani ihlassizlik!) halinin neticesi bir taviz mi acaba? bence düsünmeye deger.

Selamlar

1güzel düşünce , 25.05.2004 | Ölümün Arayüzü, Büşra Karaca

dünya fani ahiret bakidir bu dünyada siz ahiret için calıştınız ve bizi bilgilendirdiginiz sizlere teşekür ediyorum ben sizin sitenizle daha yeni tanıştım işallah devamı gelir.© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut