“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

[*4.617 yazı içinden]

 rabia nazik kaya : yorumlar 

12çok sevindik, hayırlı olsun inşallah , 17.03.2008 | Bir müjdem var, Metin Karabaşoğlu

Hocam, çok çok sevindik, Rabbim hayırlı bereketli ve istifadeli kılsın eserinizi inşallah. İnşallah bizlere de okumayı, idrak etmeyi ve tüm günlerimizi O'nu örnek alarak geçirmeyi nasip etsin inşallah. Selam ve dua ile

11dinlemek, 24.02.2008 | Dinle, Öznur Çolakoğlu Cam

Ne güzel oldu satırların eşliğinde kainatı ve kendimi dinlemem sevgili dostum..

Biz insanlar ne kadar da az dinliyoruz ve ne çok konuşuyoruz. Konuştuklarımızın kaçı semada güzel bir yer ediniyor acaba..Kelamların en güzeli yüreğimizden eksilmesin.

selam hasret ve muhabbetle

10Çok yerinde bir tespit, 28.11.2007 | Acıda buluşmak, Metin Karabaşoğlu

Değerli hocam, Allah razı olsun. Çok güzel ve aydınlatıcı bir tespit olmuş.

İstifade edebilenlerin artması niyazıyla. .

9, 05.09.2004 | Aile Evden Gidiyor, Metin Karabaşoğlu

İlk heyecanlar, ilk lezzetler çok samimidir ya, işte bu kitapta da yazarın belki ilk satırları tüm samimiyetiyle, tefekküre bakan yönüyle karşımızda.


8, 30.06.2004 | Aşk Asla Yetmez, Metin Karabaşoğlu

"...bizim zihnimizden gizlenen, hadislerde açıkça yazıldığı halde gözümüzden ırak düşen bir tablodur bu: bir bahçede tefekkür eden, öyle ki sıcak bir günde ayaklarını kuyuya sarkıtmış halde tefekkür eden bir Resulullah.." diyerek, Peygamberimiz a.s.m hakkında unuttuklarımızı işaret ediyor Metin Karabaşoğlu. Cemal ile Celalin kemali surette birleştiği Efendimizin a.s.m cemal yönünü çok güzel bir üslupla anlatıyor. Kitabın diğer yazılarında da yine ufku genişleten tespitler var. Ahir zamanda genç olmak başlıklı yazı günümüz gençliğince idrak edilmesi gereken hususları irdeliyor..Kitabın bütünüyle okunması gerektiğini düşünüyorum.


7, 26.05.2003 | ‘O Çaycı’yı Arıyorum, Metin Karabaşoğlu

Hayatımda bir çok düşüncenin ilk tohumları bu kitapla atıldı. Mesela "Beş Zaman Beş Dönüşüm" bölümündeki namaz anlatımı şimdiye kadar duyduklarımdan çok farklıydı. Evliliği güzel bir yönden ele alan hikaye de günümüz evliliklerine ışık tutabilecek mahiyette. Bunun yanısıra diğer tüm yazılar birer ışık oldu benim için..Herkesin okumasını diliyorum.


6, 05.12.2003 | Ölüme Dair, Sibel Yenigün

Nefs camimizde süregelen "danslar"ı tasvir eden Metin Karabaşoğlu, bu kitabındaki "içimde bir Yahudi var" başlıklı yazısıyla nefslerimize apayrı bir ayna daha tutuyor.."Biz kimiz"yazısıyla fatiha suresinde geçen "biz"i öğretiyor bizlere..İktisatı anlatıyor..her yazısıyla dağarcığımızı ve ufkumuzu genişletiyor. Allah ondan razı olsun.Kitabı herkesin okumasını dilerim.


5, 13.11.2003 | Ukdeler, Metin Karabaşoğlu

Bu kitapla benliğimizdeki üstü örtülü noksanlıklar bir bir su yüzüne çıkıyor.Mustafa Ulusoy, bu kitabıyla bizi benliğimizde bir keşfe çıkarıyor..Kitabı okuduktan sonra arkadaşlarla bu kitabı en az on beş kişiye okuttuk. Her kitap tavsiyesi isteyene verdiğimiz ilk isim "Aynalar Koridorunda Aşk" oldu..Kitap birden fakültenin gündemine oturdu ve hayatında kitap almamış arkadaşlardan bile bu kitabı edinenler oldu. Herkesin okumasını tavsiye ederim..


4kendimizi kentsiz bırakmak, 07.12.2006 | Kenti Kendinsiz Bırak!, Öznur Çolakoğlu Cam

Sevgili dostum, kenti kendimizsiz bırakmak düşüncesi çok güzel. bir de kendimizi kentsiz bırakmak geliyor aklıma, kendimizde kentten ve kentte kendimizden neler var?..

kent olarak dünyayı tahayyül ettiğimde bizsiz bir dünya düşünebilsem de sanki dünyasız bir ben düşünmekke güçlük çekiyorum. şunu fark ediyorum ki bizler, dünya ile sımsıkı bağlanmışız.

işte kenti kendimsiz bıraktığımda, bir çıkış yolu görebilsem de, kendimi kentsiz hayal etmekte zorlanıyorum.

Kalemine sağlık.

3Gölgelerde Serinlemek, 17.05.2006 | ZİKR, FİKR VE ŞÜKR BAĞLAMINDA GÖLGE, Öznur Çolakoğlu Cam

Gölgelerde serinlemek, gölgelerde tefekkürlere yolcu olmak ne güzel. Hiçbir şey, hikmetsiz değil, ve hiçbir şey "gölge"de kalmıyor değil mi aziz dostum. Hepsinin var bir güzelliği..Gölgenin ayrı, gölgesiz yerlerin ayrı.

Nihayetinde, düşününce her biri bütün bunları yaratan Rabbimizi işaret ediyor bize.

Çok çok güzel bir yazı olmuş.

Ellerine yüreğine sağlık !

2Yaratılmışlara Sonsuz Sevgi.., 20.03.2006 | Aşığım Evet!!!, Öznur Çolakoğlu Cam

Kırılacak eşyalardan daha kırılgandır alemde sevgi bekleyen nesneler, üzerlerinde "dikkat, kırılacak eşya" yazmayışından mıdır insanların yaratılmışa sevgi ve saygı beslemeyip kırması, ezmesi?..

Rabbinin sanatını göstermeye sevdalı çiçekleri örselemek ya da tertemiz yürekleri kirletecek eylemlerde bulunmak hayatın en önemli değerlerini kırmaktır..Canım dostum, sevdayı, alemde hak ettiği gibi yaşamayı hatırlatan, yaratılmışları sevdiren yazın için teşekkürler..Rabbim sevgileri almasın kalbimizden, sevgisizliğe mahkum olmayalım inşallah..Sevgiyle..

1Aydinlik bir Daire için , 02.02.2006 | Sebepler Dairesi, Öznur Çolakoğlu Cam

Sebebler dairesinin küçük yay parçalari, belki bütünü degil aralarda bir kaç tanesi bile aydinlik olsa, kocaman bir yay dahi aydinlanabilir öyle degil mi?..Yeter ki kendi payimiza düseni aydinlatabilelim, yeter ki sebebleri "sel"e vermeyelim..Sebeblere de tevekküle de sarilabilelim..Içinde yuvarlanip gittigimiz daireyi yeniden hatirlattigin için tesekkürler sevgili dostum, muhabbetle !..© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut