“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Küfe kalsın!
–İsmail Örgen

[*4.622 yazı içinden]

 orhan tek : yorumlar 

3tespit orjinal ama, 24.08.2005 | Neden ‘Biz’?, Metin Karabaşoğlu

tespit gerçekten orjinal. ama bu biraz zorlama bir tevil gibi geldi, zira insanın aklına parçalardan mürekkep bir bütün getiriyor ki bu da sakıncalı.

fakat bu kültür içinde bir mentaliteye sahip olan için oldukça zihin açıcı . hak sizden razı ola

2izafiyet, 16.07.2005 | Risale-i Nur’un Neresindeyiz?, Metin Karabaşoğlu

Risale-i nurun bizatihi kendisi ile onun temsiliyeti ayrı şeyler sanıyorum. Eserleri akademik seviyede keşfetmek isteyenlerin adresi eserlerin kendisi olmalı. orada birilerinin ifratı ya da tefriti yok. bizatihi risale-i nurun kendisi var. Temsiliyete gelince bu nurların farklı bir muciz yanı. çok farklı renklerin o ağaç altında kendine yer bulabilmesi, oradan beslenmesi, kendisini orayla ilişkilendirmesi harikulade bir şey. bu eserlerin gücünü gösterir.

şahsen benim bazı hususlarda ciddi endişem var, anlamak nasıl bir şey, hiç bir kelami bilgiye haiz olmadığından risaleleri ilmi anlamda yeterince anlayamayan ama hayatını ortaya koyan ümmi insanlar mı, yoksa onu akademik bir meşgaleye meze yapan ama kılını feda etmeyen bilgiçler mi daha iyi anlıyorlar.

Sonra işin bir de nasip yanı var. Ağacın dibinden toplayanla tepesinden beslenen aynı olmasa gerek. Dibinden belenene, tepesinden beslenen kimsenin mağrifetinden mesul tutmak ne kadar adil olur.

benim kafamdaki resim beni mutlu kılmaya yetiyor. başkasının kafasındaki resimlerin cigabaytı yüksek olabilir. benim hard disk çevrmezse ne olacak.

şu halde risaleler hayatın her derecesine hitap edecek şekide yorumlanmalı ki kimse mahrum kalmasın. slm ve hürmetlerimi arz ediyorum.

1yaratıcı merkezli okuma, 15.07.2005 | Başka Türlü Okumak, Metin Karabaşoğlu

Farklı okuma türleri var biliyoruz. bunlardan birisi de yazar merkezli okumadır. yani yazarın metne yüklediği manaya vukufiyet. Şayet kainat bir kitapsa onu da yazarın muradını keşfetmek için yaratıcı merkezli okumalıyız. bu tarz kumayı bir yöntem olarak Üstat bediüzzaman kullanmıştır© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut