“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

[*4.593 yazı içinden]

 mustafa mahir : yorumlar 

7şifreli kodlar, 02.03.2008 | Yaratılış Karşısındaki Konumumuz ve İlmi Gerçeklik, Serdar Pehlivanoğlu

oldukça kodlanmış bir yazı. ifade etmek istediğinizi daha açık yazabilirdiniz. yazıyı okuduktan sonra "bilim üretme konusundaki zaafiyetimiz ve bunun çok temel düşünce yanlışlarımızdan sudur ettiği gibi bir fikre sahip oldum" ben bu kanaatte değilim.

6amin, 21.02.2008 | Kırka doğru, Abdurrahman Bulut

yazının sonuna doğru klavye başında el açtım, amin dedim abdurrahman abi. baki selam.

5, 05.12.2007 | “Dindar erkeklerin eşleri, onları “her bakımdan” garanti olarak gördüklerinden dolayı onlara insan gibi davranmıyorlar.”, Levent Bilgi

saltuk buğra tekbaş nihai sözü söylemiş, meselenin efradına camii, ağyarına mani açıklamayı getirmiş. amenna.

4öncelik sırası, 14.12.2005 | ‘Gönül Yarası’, Sadık Yalsızuçanlar

sadık yalsızuçanlar hocaya ben de saygılarımı sunmakla beraber sinema sektörü gibi menşei esasen eğlence ve oyalanma olan bir uğraşının olumlu anlamdaki yorumlarının bu site platformuna taşınmasını haddim olmayarak ben de uygun görmemekteyim. hani ben de seyrettim bu filmi ve diğer pek çok filmi. abuk sabuk filmlerden hoşlandığım da oldu. yakın arkadaşlarla paylaştım ama ne bileyim övesim de gelmedi. sanki babadan gizli sigara içmek tadında bir duyguyla seyrettim filmleri, yorumları da öyle yaptım.. sadık hocaya muhabbetlerimi sunarım tekraren..

3kirlenmek, 14.12.2005 | Sınırsızlık ve Sinirsizlik, Mehmed Boyacıoğlu

günümüzde enformatik şiddet artık haber manüplasyonları ile ilgili değildir. kültürel, edebi ortamlar özellikle internet artık bir kaos, haber ve indi yorum lunaparkıdır. cephede düşman yoktur.. önüm, arkam , sağım, solum kamufaj elbisesi girmiş batıldır. gözü açmadan önce sobe demek şarttır.

2sinir bozukluğu, 04.12.2005 | Duygu ticareti, Metin Karabaşoğlu

bir alıntı var aklımda. tam hatırlayamıyorum ama ismet özel e ait olabilir. "sinir bozukluğu ile hassasiyet arasındaki nüans"ı ayırtedebilmek üzerine. duygu teşhirciliği edebiyatın ana damarlarından biri. Dostoyevski kitapları da neredeyse tama yakın bu minval üzere gider. "kol kırılır yen içinde kalır" mantığı da duygusal teşhir meselesinin diğer ucu. istikamet ise kendi hissiyatını güvendiği biriyle paylaşmak (istişare) olabilir. yazı ise tümüyle teşhirciliktir bir bakıma. hassas dengeli bir konu esasen.

1onaylanmak, 03.12.2005 | Yerüstünden notlar, Nihat Dağlı

düşünüyorum, düşüyorum.. düşünüyorum, düşüyorum..

arada bir nü var. o hece kalktı mı evet böyle.. nü de ayrı bir metafor..

insanların bir derdi onaylanmak ise en büyük derdi paylaşmak. lakin samimi bir paylaşım hali içten içe bir onaylanmayı da gerektiriyor gibi. eleştirel paylaşıma tahammülsüzüz ya da böyle bir paylaşımı kabul edebilmek için dialogda olduğumuz kişiyi bizden üste koymak gerekli gibi..

her ne ise biraz dağınık ve ukala bir yorum oldu. özür diliyorum..
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut