“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Ümit çiçeği
–Metin Karabaşoğlu

[*4.617 yazı içinden]

 mona islam : yorumlar 

5tebrik ederim, 06.08.2008 | Ateş ve yaz sıcağı, Hasan Güneş

Son zamanlarda okuduğum en güzel yazıydı, hem tebrik hem teşekkür ederim.Altta ateş üstte ateş ortası berd ve selam muhteşem bir tahlil. Bin barekallah...

4eyvallah, 28.07.2008 | BOSNA-HERSEK İZLENİMLERİ- IV Masal şehri Mostar, Mona İslam

Eyvallah Yusuf Birader, senin Boşnakçanla başçarşıda alışveriş yapmak da güzeldi.Muhabbetle...

3elbette kitapları farklı, 06.05.2008 | Sorumluluklarınızı mı Haklarınızı mı Bilmek İstersiniz?, Serdar Pehlivanoğlu

"Sunni ve şii kaynaklı kitapların hangisinden istersiniz?" denmesi tuhaf değil, elbette içtihatlarda önemli farklar var, üstelik şia arasında da farklılıklar mevcut, üstadın şiayı velayet şiayı hilafet noktasında lemalarda yazdıklarına bakabilirsiniz.Ben hiç farklılık yok demiyorum ki, ama bu farklılıklar işin amentüsünde değil, dolayısıyla bu yüzden bir camiayı tekfir edemeyiz diyorum. Onlar la ilahe illallah muhammeden rasulallah ali veliyallah diyorlar mesela. İtirazım, ali rasulullah dediklerine idi.Siz , doğuya anlamadan dışarıdan bakanları oryantalist bir üslubu taklide gidenleri, mühtedi de olsalar ikaz edebilirsiniz. Eminim ki bunun yanlış bilgilenmeden kaynaklanıyor olduğunu anlayınca daha ihtiyatlı konuşacaklardır.İnsan bilmediğinin düşmanıdır keza.Doğudaki büyük mezhepler hristiyan mezhepleri gibi itikadi değil içtihadi farklılıklara dayanmaktadır.Doğu batının kriterleriyle anlaşılamaz.Alıntı yaparken katılmadığınız bir fikirse ayrıca belirtmenizde yarar var sanırım...Cevabınıza teşekkürler.

2şia, 04.05.2008 | Sorumluluklarınızı mı Haklarınızı mı Bilmek İstersiniz?, Serdar Pehlivanoğlu

Hz.Aliyi peygamber kabul eden şia anlayışı sözünüzü açıklamanızı rica ediyorum, bu Şiaya büyük bir ithamdır.Ben şii değilim ama Şiayı biliyorum ne onlardan, ne matbuatlarından böyle bir şey görmedim işitmedim.Hatta kendilerini Şia olarak değil Alevi olarak isimlendirenler bile namazı orucu terk ettikleri halde böyle bir şey söylemezler.Hz Ali peygamberdir diye.Haşa.Bu olsa olsa çok sapkın bir fırka i dalle olabilir.Bu kabil sapkınlıklara sünnilerde de "yezidiler, dürziler" namı altında rastalayabilirsiniz.Sözlerinizi tashih ediniz zira iftira kabilindendirler.Hem de bizimle aralarındaki tek fark on iki imamın imametini ve hadislerin ehli beytten rivayetini kabul etmek olan bir camiayı ittihamdır.Yoksa onların şehadetleri de tamdır, farzlara da sünnetlere de riayet ederler.Bediüzzaman içtihad risalesinde ehli sünnet imamlarıyla beraber on iki imamı da zikreder ve makbul olduklarını söyler, 27.Söze bir daha bakınız.

1Helal olsun, 18.04.2008 | ZOLA’YI GÖLGEDE BIRAKAN ADAM: HASAN CEMÂL!.., Hüseyin Yılmaz

Kendinden olmayanı böyle şevkle alkışlayan zihne de helal olsun. Şimdiye dek hiç bir yazı beni yorum yazmaya itmemişti.Ama yazınız muhteşem, bize böyle engin kalpler lazım, siz de nur olun...© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut