“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

[*4.622 yazı içinden]

 m. nur sarac : yorumlar 

4maalesef hikmet bey, 21.07.2007 | Kime oy vermeli?, Metin Karabaşoğlu

ben şahsen milli görüş çizgisinin üstadın oy verilmeyecek çizgi olarak gösterdiği "din adına siyaset" çizgisi olduğunu düşünmekteyim. Asla msp-refah-saadet çizgisine bu yüzden oy vermedim.

Benim gibi düşünen çok sayıda nur talebesi dahi mevcuttur. Fethullah Gülen grubu da umumen böyle düşünmektedir.

3Siyasete inhisar, 20.07.2007 | Kime oy vermeli?, Metin Karabaşoğlu

Şu anda nurcu deyince akla öncelikle iki grup geliyor: Fethullah Gülen ve Yeni Asya. Her ikisinin de gazetesi var. Her iki gazetenin de siyasi tercihi görülüyor. Zaman AKP'ye oy verilmesinin uygun görüyor gibi ve Yeni Asya da DP'ye.

Her iki grubun lideri de gecen hafta bir açıklama yaptı. Fethullah Gülen "Ben tüm patilere eşit yakınlıktayım, zaten milletimizin fertleri reyleri için yeterli sağduyuya sahiptir" derken Mehmet Kutlular "Demokrat Parti" dedi.

Ve MehmetKutlular beyin beyanatı Risale-i Nur grubu adına anlaşıldı. Metin Abinin "hayır, siz risale-i nur talebeleri adına böyle bir açıklamada bulunamazsınız" tavrı yerindedir, zira bir yanlışı düzeltmeye matuftur.

Keşke Mehmet Kutlular bey de, "cemaat lideri" olarak bir yön göstermekten kaçınsa idi... Zira mütekellim-i vahde değil.

Geçen zaman Metin Abinin haklılığını gösterecektir.

2risale talebeleri için, 07.07.2006 | Cevşen’e Nasıl Muhatap Olmalı?, Metin Karabaşoğlu

bir risale i nur talabesi için cevşenden şüphe etmek muhaldir. çünkü bediüzzamanın bize hediyesidir. Evet, cevşen ve celcelutiyeyi tanıtmış olması bile üstada farklı bir sevgi duymama yol açıyor.

1. cevşenin en az yarısı ayettir. (hafız değilim, o kadarını görebildim)

2. allaha hitabda ne güzel ibareler var.

3. sevabına dair rivayetlerin tuhaflığı, kendi değerini azaltmaz ki. (ben "yasini bir kere okuyanın gelecek günahları dahi affolunur" diye bir şey uydursam; bu yasinin kadru kıymetini azaltmaz ki)

4. Mecmuatul Ahzab da geçiyor ki; Gümüşhanevinin, Bediüzzamannın ve (benim için) Fethulah gülen hocaefendinin tasdikinden geçmiş bir şyden niye şüphe duyayım.

5. Dua kitaplarında büyük imamlardan nakledilen pek çok dua var ki içinde cevşenden ibareler hatta bablar bulunuyor.

6. Bu yüzyılda birisi yazmış olsa bile cevşen güzeldir. Mealiyle beraber okuyunca marifetullahım ve esma bilgim ve dua şuurum kat kat arttı.

Baki Selamlar;

1Bir küçük nokta: Boğaziçi için, 21.06.2006 | Hangi genç dinsiz olmuş?, Metin Karabaşoğlu

Yazılara ve yorumlara tamamen katılmakla beraber bu sadece boğaziçililere yönelki sohbetin hikmetleri de olabilir. Meselaa burada sadece bilkent ve odtü sayısal bölümler gibi sohbet grubu var. Hatta özellikle "bizim kolejler mezunu+bilkent burslu" gibi grupla da var. Homojenlki ve özel ilgi bazwn bereket getiriyor...© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut