“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

[*4.597 yazı içinden]

 ibrahim : yorumlar 

5TEŞEKKÜR, 13.03.2008 | En Kısa Hadis, Metin Karabaşoğlu

s.a asıl amacım kısa hadis bulup ezber calışması amaclı bir başlangıctı yazıyı icin acmadım fakat ilgimi celb etti ALLAH razı olsun güzel kaynaklardan hoş bilgiler şevk ve ilgi yogunlugu oldu diyebilirim tekrar teşekkür eder son ve gecenizin hayr olması dilegi ile s.a

4Ne çıkar..., 11.02.2008 | Karakalem’den yeni haberler, Editör

Sevgili Metin Abi, almış olduğunuz kararın gerek siz gerek Karakalem okurları için hayırlı olmasını diliyorum... Yazdıklarınız bu eksende devam ettiği sürece,kaleminiz yalnızca Hakk'a taraftar olduğu sürece, isterseniz kitabın kapağına Nesil, isterseniz başka şeyler yazdırın, ne çıkar... Dualarımız sizinle

(Basım esnasında arkadaşların belirttiği sayfa yapısı, punto, ilk 50.000 gibi ibareler konusunda sorun yaşanmaması için gereken ilgiyi göstereceğinize inanıyorum.)

3Değişik bir yorum, 26.11.2007 | Tercih Bilâ Müreccih, Metin Karabaşoğlu

Ben meseleyi Metin Karabaşoğulunun değerlendirdiği gibi değerlendirmiyorum.

Burada bir soru var:

"Tercih bilâ müreccih muhaldir. Halbuki, o emr-i itibarî dediğimiz kisb-i insanî, bazan yapmak ve bazan yapmamak, eğer mûcip bir müreccih bulunmazsa, tercih bilâ müreccih lâzım gelir. Şu ise, usul-ü kelâmiyenin en mühim bir esasını hedmeder."

Soruyu soran zatın zihniyetine göre insanın bir şeye karar vermesi için ancak onun müreccih yani gerçek illet sahibi olması gerekiyor diyor. Said Nursi de buna cevap olarak tereccuh yani olayın vuku bulması için gereken rüçhaniyet için müreccih gerekir diyor. Yoksa bir olaya ait kisbimizi kullanmak için yani tercih için mureccih yani illeti tammenin olması gerekmez diyor.

Burada Sayın Karabaşoğlu tereccuh kelimesini bir şeyin diğer şeyden üstün olması olarak yorumlamış. Bir önceki paragraflara dikkat edersek burada tereccuh bir olayın meydanea gelmesi için gerekli ruçhaniyet anlamında olduğu açıktır. Müreccih kelimesini tereccuh olmasına sebep olarak yorumlamış. Burada sorudan önceki paragraflardan anladığımıza herhangibi sebep değil. Mutlak tercih edin anlamındadır.

2Görün Artık!, 12.01.2007 | Kendi Dilinden Mehdî.., Aykut Tanrıkulu

Hz.Mehdi Üstad Bediüzzaman Said Nursi'dir.. Mehdi zaten kendisinin mehdi olduğunu kabul etmeyecek.. Eden mehdi değil zaten. Hadis-i Şeriflere dikkat ediniz.. Şuana kadar fikr-i küfrinin temel taşlarını parça parça edip dağıtan hangi eser var??? Mehdinin en önemli görevi bu değil mi? Risale-i Nur kıyamete kadar bu vazifeyi görecek inş. ve Hz Mehdi Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin şakirtleri ahirzamanın en önemli mücahit taifesi olarak dinsizliğin süfyaniyetin deccalizmin zulümlerini dağıtacak inş.

1esselam, 30.07.2006 | Temel İlke Olarak Sünnet, Abdülhakim Murad

Bilhassa aile ve kadin erkek iliskilerini içeren bu sayi hakikaten de görülmeye deger...Ben istifedeli buluyorum ve tavsiye ediyorum...© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut