“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Devlet yüzlü
–Metin Karabaşoğlu

[*4.597 yazı içinden]

 esra : yorumlar 

3, 02.06.2008 | İyi insanlar, kötü zanlar..., Mona İslam

sözlerime başlarken umrenizi mevlam mübarek eylesin demek isterim,değindiğiniz bir iki konuya bende değinmek istedim eleştirmeye nekadar açık bir toplumda yaşıyoruz,herşeyi çok çabuk eleştirirken beğendiğimiz şeyleri söylerkende bir okadarda cimri davranıyoruz.geçen gün katıldığım bir davettede söz yine sizin cemaat yoğut bizim cemaat mevzuna geldi,tabi her bu konular konuşulmaya başladığında olan şeyler orda da ortaya çıktı nekadar çok zanda bulunuyoruz ve zanların çoğuda öteki cemaat olduğunu düşündüğümüz kişilere ben bir cemaate bağlı değilim diyerek bu tartışmadan uzaklaşmak istiyorum evet ben kalben rabbine bağlı olmak için çaba sarfetmeye çalışıyorum,kendi miracımda seccademde ben geldim yarab ben geldim bazan yaramazlık yapsamda ben davetine geldim diyerek içimde ölmemesi için çaba sarfettiğim çocuklukta söylediğim cümlelerle yöneliyorum rabbime,rabbime sığınırken ettiğim duamlada bitiriyorum cümlelerimi,ah yarab kullarının eksiklerini settar isminle sen ört,seni sevenleri birbirine düşürme,herdem müslümanları şeytanın tuzaklarından koru amin,vesselam

2KALEM SAHİBİ YAZDIRMIŞ, 13.12.2006 | Eser ve Cemaat- 1, Metin Karabaşoğlu

ÇOK BEĞENEREK DOLAŞIYORUM , YALNIZ OLMADIĞIMIZI HİSSETMEK ÇOK GÜZEL.SENİN GİBİ OKUYAN SENİN GİBİ DUYGULARINI YALIN İFADELERLE DİLE KALEM UÇLARINA DÖKEN ÇIRPINAN YÜREKLER OLDUĞUNU HİSSETİREBİLMELİ İNSAN ÇOĞU ZAMAN.BUNU BAŞARDIĞINIZI BİLMENİZİ İSTEDİM.

1“IÇE DOGRU CIHDAD”, 15.08.2006 | Savaş: ‘Öz’e muhalefet…, Nihat Dağlı

Batililar o kadar büyük bir cehennemden geliyor ki, neticede kurtulusa yaklasanlar da çok oluyor. Bu gelen arkadaslarimiz öyle, ve artik bir daha oraya dönemiyorlar.

Çünkü cehennemi görerek gelmisler. Oysa biz…

Evet, bizimkiler en azindan A’raftan daha kötü bir yere gitmiyor.

Oysa A’raf’ta olmak bir meziyet degil. Bir hak var, onu görüyoruz, ama oraya girmiyoruz, disaridan bakiyoruz. Cehennemi görebilsek, belki A’raf’tan da kurtulacagiz ve imanin cennetine girecegiz.

Bakin, ben çok agir bir iç sorgulamadan geçtigim onbes sene içinde, cehennemi tasavvur etmek ne kelime, zaman zaman görüntüler görüyordum. Çocukken elinde büyüdügüm Alman yahudisi bana gaz odalarini anlatmis. Çok somut bir cehennem yasama sansim oldu benim. En basitini söyleyeyim, bana agir krizler geldigi zaman zihnim bulaniyordu. Bunu önlemek için antipsikotik ilaçlar veriliyordu, bu ilaçlarin siddetli yan etkileri vardi. Meselâ vücutta kezzap dökülmüs gibi yanma yapiyordu. Ben böyle yatakta yatiyordum, öyle bir yaniyorum ki, yatagin altinda elektrik kablolari var zannediyorum, bana iskence yapiliyor zannediyorum, kendimi temerküz kampinda zannediyorum. Çocuklugumda o yahudi dadi bana hep onlari anlatmis, bu sefer acayip zehir kokulari geliyordu. Neticede hakikaten çok korku verici, feci korku verici, son derece cehennemî seyler yasadim. Sonuna dogru, iste imana yaklasmaya basladikça da cennet güzellikleri görünmeye, gül ve sümbül kokulari gelmeye basladi. O zaman dedim ki, herhalde din kitaplarinin anlattigi bu, böyle birsey.

Diyecegim o ki, bu dünyadayken cehennemi bir hayli görebilmis olmanin, yahut bazi seylerine ulasmis olmanin avantajini gördüm. Çünkü “aman” dedim, “buradan kurtarayim kendimi, bunu sonsuza dek yasamak çok korkunç olur” dedim. Benim için çok büyük bir ikaz olmustu ve hep demisimdir, hastaligim sirasinda ne kadar bedbaht ve sanssiz bir insanmisim diyordum. Basta yokusu çikip da düzlüge vardiktan sonra, dünyanin en bahtli kuluymusum dedim.

15.05.2004

© 2006 karakalem.net, Inci Sirvan
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut