“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Kim haklı?
–İsmail Örgen

[*4.617 yazı içinden]

 akif emre : yorumlar 

9Ümit ve Hüzün, 29.07.2008 | Büyük cemaat, küçük cemaat... (son), Metin Karabaşoğlu

Ufuk açıcı yazılar için sevgili Metin Karabaşoğluna, inceliklerle dolu tahliller için yorum yazan arkadaşlara ne kadar teşekkür etsem az...

Ümit ve hüzünü birarada yaşıyorum...

Umarım ümidim hüznüme galip gelir...

Nurlar parlayacağı gibi parlatacak da..

Ümidim kavi...

8Mükemmel.., 01.04.2008 | Yarım kalmış bir cümle: “İslâm terörü lânetler”, Metin Karabaşoğlu

Yine çok mühim noktalara temas etmişsiniz..

"İslâm terörü lânetler..İslâm terörü besleyen sebepleri de lânetler."

yalnız son cümle şöyle olsa daha güzel olur sanırım:

"İslâm terörü ve terörü besleyen bütün sebepleri lânetler."

76666, 13.03.2008 | Kaç âyet nazil oldu?, Metin Karabaşoğlu

Kuranı insanın kendisine hitap ediyor şekilde okuması gerçekten çok müthiş birşey..kalb frekansını her zaman bu şekilde ayarlayamıyoruz ama bazen Cenab-ı Hakkın ikramıyla okunan bir ayet öyle etkiliyor ki, neden hep böyle olamıyoruz diye hayıflanıyoruz..Üstad Bediüzzamanın bir hatırası var beni çokça düşündüren...

"Mahfuzatım olan 80-90 kitapları ezberden tekrarlardım. Bunlar Kur'an'ın hakikatlerine çıkmaya basamaklar oldu. Sonra Kur'an'ın hakikatlerine çıktım. Baktım, her bir ayetin kainatı ihata ettiğini gördüm. Artık başka bir şeye ihtiyacım kalmadı. Kur'an bana kafi geldi."

Haddime değil ama bazı ayetleri okurken kendi kendime " bu tek ayet dahi herkese yeter" diyorum...

Evet,

Her bir ayet kainatı ihata ediyor...

Rabbim herkese bu hakikatı idrak etmeyi nasip etsin..Amin

6Daha geriye gitmemesi ümidiyle..., 08.02.2008 | Karakalem’den yeni haberler, Editör

Sayın Karabaşoğlunun daha verimli çalışabilmesi için yerinde bir karar...Ben kendim mümkün olsa Karabaşoğlunun uhdesindeki bir kısım işleri paylaşmak isterdim...bununla birlikte bazı kaygıların da önüne geçebilmek için tedbirler almak gerektiğini düşünüyorum...Şahsen Nesil yayınlarının birçok kitabının yazı puntosu ve dizaynını hiç beğenmiyorum...kağıt ve kapak kalitesi karakalemden çok düşük...umarım karakalemin kalitesini düşürmeden basım-tanıtım-dağıtım yapılır...Cenab-ı Hak'tan hayırlı muvaffakiyetler diliyorum..

5Evet/Hayır, 18.06.2007 | Arafta antreman yapmak, Hüseyin Eren

"Okumak için okumak kendini kandırmak değil mi? "

Cevap : Hem evet, Hem Hayır.

Evet.Çünkü okumak için okumak kendini(nefsini) kandırmaktır..Bütün bahaneler nefis cenahından geldiğine göre tersini yapmakta fayda var...

Hayır.Çünkü risaleleri bazen de okumak için okumak gerek...Akıl anlamasa, nefis istemese de diğer duygular hissesini alır...

4Köklere inerken dikkat.., 30.04.2007 | Risale-i Nur’un Büyük Cümleleri, Metin Karabaşoğlu

"Risale-i Nur’un insanı cennet-misal bir iklime sürükleyen imanî tahlillerinden ve sözlerinden hepimiz kabiliyetimiz nisbetinde istifade ediyoruz; ama bu tahlillerin temeline inme, hakikat çekirdeklerini yakalama, yediğimiz meyvelerin hangi gövdeden, hangi kökten ve hangi çekirdekten geldiğini keşfetme noktasında yeterince dikkatli değiliz."

Nurlardaki hakikatlerin Kur'an ve sünnetteki köklerine inmek elbette istifadeyi artırmaktadır..ancak bir kısım hakikatler var ki felsefi meselelere kati cevaplar verdiğinden nurlar yara açmadan tedavi etme prensibi gereği felsefeden gelen vehimleri çoğu kez zikretmeden, lüzum olduğunda ise icmalen bahsederek cevaplar vermekte, bir diğer yönden de islam düşünce tarihinde esastan uzaklaşan feri tartışmalara da girmemektedir..Bu nedenle köklere inelim derken zihni dağıtmamak da önemli..

3gönüller bir olsun, 27.04.2007 | Metin Karabaşoğlu Yazısına Zeyl, Mustafa Oral

öncelikle konuya açıklık getirdiğiniz için teşekkür ederim...

Önceki yazının nerede yayınlandığını bilemediğimden o yorumu yazmıştım..orada da belirttiğim gibi içerikten ziyade yazının bu makamda, yani Metin Beyin editör olduğu forumda, yazılmasını eleştirmiştim..yine belirteyim..içeriğe tamamen katılıyorum ve Metin Bey'in ziyadesiyle taktire şayan olduğunu düşünüyorum..Bilvesile benim de Kuran, Hadis, Sahabe Ve Risale bağlamında ufkuma getirdiği açılım sebebiyle kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.. Bu yazıdaki hissiyatınızı da tamamen paylaşıyorum..Elbetteki bizler birbirimize karşı ''en yakın dost, en fedakâr arkadaş, en güzel takdir edici yoldaş ve en civanmerd kardeş olma"ya çalışmalı, "herbirimiz herbirisine birer tesellici, ahlâkta ve sabırda birer nümune-i imtisal, tesanüd ve taltifte birer şefkatli kardeş, ders müzakeresinde birer zeki muhatab ve mücîb ve güzel seciyelerin in'ikasında birer âyine olma"lıyız..

Benden yana bir hakkımın geçtiğini düşünmemekle beraber yaptığım eleştiri nedeniyle başta sizden ve Ali Yılmaz Bey ile diğer yorum sahiplerinden haklarını helal etmelerini istirham ederim..

2Aşırı bir tepki, 16.04.2007 | Nur Talebesi Bir Entelektüel Olarak Metin Karabaşoğlu’nun Portresi, Mustafa Oral

Sevgili Ali Yılmaz Kardeşim..

Yoruma cevap vermek yerine yazı ile ilgili görüşlerinizi dile getirseniz daha iyi olurdu..Çünkü geçmiş yorumlarda da zaman zaman olduğu gibi yoruma yorum çoğu kez lüzumsuz polemiklere neden oluyor..

ikinci olarak: Diğer yorum sahiplerini ne kadar tanıyorsunuz bilmiyorum ama anladığım kadarıyla Hayalinizde sizi kızdıran birilerinin hiddetiyle sert ve kırıcı bir üslupla yazıyorsunuz..Herşeyden önce bu platformadakiler din kardeşi olmak hasebiyle nezihane, nazikane ve kavl-i leyyinle muameleyi hakettiklerini düşünüyorum..

Üçüncü olarak: sizin de belirttiğiniz gibi 'İslamın ölçüleri kişilere göre farklı değil' .Övgü peşinde koşan veya yersiz övmede bulunanların hatası burada başka bir hataya mazeret teşkil etmez..

Sevgili Metin Karabaşoğlu bu yazıda yazılandan daha fazla övgüyü hakettiğinden hiç bir şüphem yok..Başka bir sitede bu çeşit yazılar yazılsa yine anlarım, ama burası onun editörlüğünü yaptığı bir site..özellikle bu yüzden yazıyı gereksiz buldum..

Son olarak insanlara olan güvenin çok kırılmış gibi.. umarım manevi hayatında inkısar-ı hayaller mevcut değildir.. Allah'a emanet olunuz..

1Üslub-u beyan aynı ile insan, 12.04.2007 | Nur Talebesi Bir Entelektüel Olarak Metin Karabaşoğlu’nun Portresi, Mustafa Oral

Önceki yorumlara katılıyorum..Bence de itici bir yazı..Editörlüğünü yaptığı forumda Metin Karabaşoğlunu medheden bir yazı hoş olmadığı gibi yazdığı enfes yazılar ve doğru tespitler onun kişiliğini ve kalitesini yeteri kadar anlatıyor...© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut