“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

[*4.602 yazı içinden]

 ahmet : yorumlar 

9Küçük cemaatlerden kurtuluş, 26.07.2008 | Büyük cemaat, küçük cemaat... (son), Metin Karabaşoğlu

Gerek Zafer Beyin gerekse Murat Beyin yorumlarına aynen katılmakla birlikte şu notu iletmek istiyorum.Zaman mü'minleri "küçük cemaatlerin" elinden kurtarmak zamanı.Metin Beyinde yapmak istediği özetle bu sanırım.Allaha emanet olun.

8tek kelimeyle muhalif, 05.07.2007 | Gerilimi kim çözmeli?, Metin Karabaşoğlu

yorum yazmak adetim degil. bu yazinin muellifinden de ozur dileyerek bir yoruma yorum yazmak istiyorum

hz. mevlananin korlerin fil tarifi ya da ustad hazretlerinin dalgiclarin define tarifi herkesin malumu. herkes hakikati kendi kapasitesi olcusunde anliyor, anlayabiliyor.

oba kardesimiz ustad hazretlerinin tek kelimeyle tarifini MUHALIF olarak yapmis. ustada buyuk, hem de cok buyuk bir haksizlik yapmis. arşa yukselen makamini 'yer'lere indirmeye calismis, ebede namez durusunu dar bir kalip icinde izaha kalkismis. kurana ve sunnete tam teslim olma gayretinin neticesi olarak aksi emirlere boyun egmemesini guya onun en bariz vasmiymis, onun karekteriymis gibi gosterip onu kucuk kavgalarin adami derecesine indirmis. fe heyhat!

ustadin tek kelimeyle tarifini 'muhalif' olarak yapan adama 'sen tek kelimeyle ustadi anlamamissin' derim.

ustadi tanimlayabilmek, hele bir kac kelimeyle tanimlamaya kalkismak ancak hayata onun baktigi zaviyeden bakabilen, onun davasini gudenlerin kari olabilir. yoksa dunya iktidari ve kabile kavgasi gibi meselelerle akli ve kalbi alude olanlar onu anlayabilmekten ve hele tanimlayabilmekten fersah fersah uzaktir.

7Tebrik ederim!, 07.06.2006 | Rüstem ile Haydar, Metin Karabaşoğlu

Allah binlerce defa razı olsun abimizden. Ben bu eseri bugünlerde okudum. Metin abimiz de takdir eder ki; eseri güzelleştiren birici dereceden Risale-i Nur daki hakikatlerdir. Tabi, abimizin uslubu da bu hakikatlerle birleşince tek kelimeleyle muhtemeşem bi eser ortaya çıkmış. Alah razı olsun.

6bu ülke, 05.06.2006 | İnsan melek, dünya cennet değildir, Metin Karabaşoğlu

ihtilaf rahmettendir de o ihtilalardan birisi menekşe ötekisi karanfil gibidir, onlar için muhtemelen.

Yani hangisine yönelirsen orası rahmet.

Duygusallıkta pek çok çeşit ya ağlanıyor ya hakaret veya beddua ediliyor her halde o yıldızlar böyle değildi. Yaş farkı 20 leri aşsada işte dugusallık...

5maşaallah !, 08.02.2006 | ŞEFKATİN yüreğinde gülümseyen REŞHA, Abdurreşid Şahin

Güzel bir öykü üslubu edinmişsiniz.

Daha önce yazılan hikayelere benzese de öykü kahramanlarının şefkat ve reşha olması hikayeye yeni bir bakış açısı kazandırmış.

Devamını diliyorum

4Tekrar ama nasıl, 17.01.2006 | Ağaç olmak, Metin Karabaşoğlu

Turan Bey in yorumuna katılmıyorum. Yazarın diğer yazılarını da takip eden bir okur olarak bu yazıda vurgulanan düşünce Yazar ca oldukça önemli görülüyor olmalı ki bu kadar tekrar(belki de hafızalarda yer ettirme) yapılmış. Yoksa bu birbirine yakın olduğunu belirttiğiniz ifadeler kesinlikle Yazar ın yanlışı/eksiği değildir şeklinde bir düşüncem var.

3denge ve dengesizlik, 01.10.2005 | Cihadın yeni adresi, İnci Şirvan

taaddüd-ü zevcat hakkında damla hanımın, çocuk yetiştirme konusundaki hassasiyetlerine katılmakla birlikte, Hz. Peygamberin tek eşliliğine yaptığı vurgu ve kızı Fatıma nın üzerine Hz. Ali nin başka bir kadınla evlenmesine karşı geliştirdiği konusunda bir denge eksikliği görüyorum. Yani sayısı 10'u geçen eşleri olan bir Peygamberin neredeyse tek eşli bir insan olarak nazara verilmesi isabetsiz olmuş. Hz. Peygamberin bir yarısını nazara vermek, neden bu çağın müslüman erkekleri için daha güzel örnekler sergilesin. Neden Hz. Peygamberin hayatındaki bütün örnekler bizim için örneklik teşkil etmesin. Yani hem bardağın yarısı boş, hem de yarısı dolu diyebilmemiz lazım. Eğer diyemiyorsak, bir takım önyargılarımızın varlığı anlamına gelir. Bu bakımdan, hem çocuk yetiştirme konusunda gerekli ve yeterli hassasiyeti gösterme konusunu tartışmamız lazım, hem de çok eşliliği tartışmamız lazım. Tartışmadan, modern çağın bize dayattıkları tutumlardan ve tabulardan kurtulma şansımız maalesef yoktur. Önce sünnet-i seniyyenin varlığını kabul etmemiz ve anlamamzı, sonra da onun hikmetlerini tartışmaya başlamamamız gerekiyor. Ama önyargısız ve hiç bir erkeksi ve kadınsı önyargımızı Berlin duvarına çevirmeden. İnci hanıma da bu tabulu konuya getirdiği yaklaşım ve tartışmayı başlattığı için teşekkür ederim.

2dergi, 23.06.2005 | Devletliler ve Devletçiler, Metin Karabaşoğlu

dergi içeriği güzel olmasına karşın geliş zamanı ve tanıtımında problemler olduğu kanaatindeyim internet sitenizide de yenilikleri yansıtmalısınız karakalem gibi derin kitab evine böyle tutumları yakıştıramamaktayım bu mevzuları en kısa sürede halletmenizi ümit ediyorum...

1iki tercih, 08.03.2005 | Zil çalmadan, Hüseyin Eren

bu yazıyı okumadn önce iki tercihim vardı okumak yada okumamak.ben okumayı tercih ettim.dogru tercihti.dogru tercihler icin rtı puanlar verilir.ben de bu yazıdan payıma düseni aldım.© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut