“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

[*4.621 yazı içinden]

 ZEHRA SARI : yorumlar 

11Amin., 22.08.2008 | Rüya (II), Editör

Metin Abi yazınızı okurken hep "Amin, İnşallah" deyip durdum..Rabbim inşallah bu hayırlı isteklerinizin hepsini, hayrın, hakikatin daha fazla kişiye ulaşması için kabul eder. Geçen senelerde, ABD den gelen, yeni müslüman olmuş bir arkadaşla tanışmıştık arkadaşlarla; ülkesine döndüğünde onunla maille iletişime devam ettik, üniversite de okuyordu; bende ona neler yollayabilirim diye hep düşünüyordum ve sitemizdeki English Articles kısmındaki yazıların hemen hemen hepsini zaman içinde gönderdim.Bir gün ondan çok sevinçle yazdığı bir mail aldım; "Zehra tam ödevim olan konuyla ilgili bir yazıydı yolladığın, bunun geldiği yerde devamı yokmu :) ? " mealindeydi mailin açılımı. Onun mutlu olduğu kadar bende mutlu olmuştum ve o zaman sitemize mail atıp; bu isteğimi belirtmiştim; tüm yazıların olmasa da özellikle sizin de bahsettiğiniz üzre "temel" sayılabilecek yazıların ingilizcesinin de yayınlanmasını istemiştim. İnşallah hepimizin dualarının gerçekleşmesi vakti Allah'ın izniyle yakındır.....

10, 29.06.2008 | Ölenler ve Olanlar, Harun Pirim

Bunu yazıp yazmamak noktasında tereddütte kaldım ama hiç tanımadığım birisi bana dua etseydi bundan haberdar olduğumda çok mutlu olurdum, bunu bildiğim için yazmaya karar verdim...Hafta sonu için bir yere giderken;- yolda genelde yaptığım üzere tanıdıklara,ailemdekilere,kendime dua ederim- yolcunun duası kabul olur'a ta yürekten inanarak...Ve yazınızı okuduktan sonra çıktığımızdan mı yoksa arkadaşınızın mektubundan çok etkilendiğimden mi bilemiyorum yolda dua etmeye niyetlendiğim de aklıma ilk önce arkadaşınız geldi ve ona Allah'tan acil şifalar, bol sabır ve eski sağlıklı haline yeniden kavuşma diledikten sonra bu farkındalığıyla,hayatta çok güzel işlerin mihmandarı olması için dua ettim.."Niye" dedikten sonra O'nu bulabilmek,eğer baştan itibaren O'nun ile olunmaya çalışılmışsa ve sonrasında bu "niye?"den sonra da O'na dönülebilmişse ne mutlu...Maşaallah..Allah cümlemize, bu imtihan dünyasında, her düştüğümüzde ve herşey normalden çok daha iyi gider gibi göründüğünde kendisine dönmemizi nasip etsin...

9Kainat,Kuran,Abd,Yaratıcı..., 29.05.2008 | BİR METOD KİTABI OLARAK HAYAT VE RİSALE-İ NUR, Levent Bilgi

"ülfetimiz dolayısıyla âdi şeyler olarak gördüğümüz varlık âlemi, bize sonsuz ikramın, sonsuz terbiyenin, sonsuz şefkatin somutlaşmış lafızlarıdır. " 9.Sözü, Namaz Bahsini okuduğunda, insan bu hakikati çok daha iyi anlıyor. Kainatın beraberliğinde kılınmayan namazdan; istenilen, murad edilen maksadın çok daha altında bir netice alındığını hissettiğinde...Kainatta ki muazzam tecellinin farkındalığıyla; kainatın "sübhanallah,Elhamdülillah,Allahuekber" zikrine; "Evet ben kainatta tüm bunları okuyabiliyorum ve bende o zikre şuurlu olarak katılıyorum, o zikri tastik ediyorum ve bende onlarla birlikte "Sübhanallah,Elhamdülillah,Allahuekber" diyorum; hem namazımın içinde, hemde namazımın akabindeki tesbihatım da...Kainattan aldığımız şahitliği, tekrar Rabbimize sunuyoruz namazlarımızla; yani Rabbimiz ile doğrudan muhatap oluyoruz,aracısız-ikili bir ilişkiye giriyoruz.Ve inşallah bu farkındalık ile Miraca çıkıyoruz,Rabbimize ulaşıyoruz.

Ülfetle baktığımız takdir de kaybedeceğiz bu paha biçilmez değerleri..Ve evet söylediğiniz gibi; yaratılan herşey, her karesiyle sorgulanırsa dünyamıza hikmetler,nurlar,güzellikler vs.. açılır. Kainat şuurla muhatap olunmayı bekliyor...

8, 19.05.2008 | Kuytuluklarımız, Zehra Sarı

Muzaffer Bey sa. "Silah mı zırh mı?" diye sormuşsunuz aslında baktığınız açıya göre silah da zırh da ikisi de anlamlı geliyor bana.Ama belki de savunma aracı manasında silah kullanmak yerine zırh kullansa idim daha isabetli olurdu.Hassasiyetiniz ve hatırlatmanız için Allah razı olsun.

7, 16.05.2008 | Hayatı Anlamlandırmanın Ontolojik İnşa Süreci Olarak Risale Okumaları, Harun Pirim

Yazınızı okuyunca hala hatırladığımda hüzünlendiğim o yıla döndüm, altı yedi yıl öncesine.üçüncü sınıfa kadar girmeme ses çıkartmadıkları ama üçü okumama müsade etmedikleri o üniversite yılıma.O yıldı Risalelerle tanıştığım yıl.Her gün okula gitmeye alışmış, hayatının en önemli anlamı diye düşündüğü şey elinden alınmış biri olarak ne yapacağını bilemeyip ağlamalarla geçen uzun günlerin ardından bir dostumun beni alıp şu an bile haftada en az dört gün gittiğim o derslere götürdüğü gün hayatıma okuldan daha anlam katacak Risalelerle tanıştığım gündü.Beni Risalelerle tanıştırdığı için o malum hadise bana adeta rahmet oldu diyebilirim.Gerçekten şer bildiğimiz şeylerin ardında nice hayırlar saklamıştır Yaradan teslim olabilsek bunu hissedebiliriz galiba.

6gün tanımı,gece tanımı,kainatı tefekkür,namaz ve biz vs..., 06.05.2008 | O, Niçin Mükemmeldi?, Mustafa Oral

Metin Abi'nin yirmi yıllık duası kabul olmuş maşallah demiştim kitabı elime ilk aldığımda ve kendi adıma, niyetimi ve dualarımı geniş tutmam ve o duama yönelik faaliyetlerde bulunmam gerektiğine dair tefekkür etmiştim. Kitabı okurken o kadar yeni bilgilerle karşılaşıyorum ki (evet hala kitabı bitiremedim daha doğrusu bitirmemek için direniyorum,iki sayfa okuyorum,üç sayfa okuyorum kitabı kapatıyorum bitsin istemiyorum okurken o kadar lezzet alıyorum ki biterse büyü bozulacak gibi geliyor) Allah'a hep Metin Abiyi vesile kılarak böyle bir eseri bizlere lütfettiği için şükrediyorum. Kitabın sonlarında-arada dayanamayıp sonlarına bakıyorum da!-Metin Abi "Bitmiş yazı yoktur,başlamış yazı vardır. Dolayısıyla Peygamberin Bir Günü bir kitap olarak bitmiş değildir, bilakis başlamıştır.Rahmeti Rahmandan umulur ki Onun bir gününe dair daha nice sırlar ve hikmetler açsın akıl ve kalbimize" diyor. Bu duaya hepimiz için "Amin" diyorum.Ve çok güzel bir müjde veriyor bence Metin Abi kitabın sonunda, "bu kitap belli bir hacimde kalması gerektiğinden ileride başka kitaplar gelecek" diyor. inşallah Peygamberimize olan tanışıklığımız,farkındalığımız,imanımız,muhabbetimiz artacak ve O'nu hayatımızda rehber almamızın zorunluluğu tamamen hissedilecek.

5, 20.04.2008 | Rüyalar, Mona İslam

Bu kadar rüyadan bahsedilmişken bende çok yakın bi zaman önce gördüğüm bir rüyamı paylaşmak istedim; sitemizle de ilgili olduğu için...Metin Abi Karakalem kırtasiye tarzı bir yer açmış iki katlı.Her taraf kitap dolu ve en önemlisi de kocaman bi seminer salonu var.Metin Abi aralıklarla-günde kaç defa bilmiyorum tabii-bir konu hakkında seminer veriyor.Hatırladığım bir sunum yaptığı ve biz dinleyicilerin "Bitirmeyin lütfen devam edin Metin Abi" dediğimiz de, "Hayır seminerlerimiz vaktinde başlayıp vaktinde bitecek" demesiydi.Uyandığım da inşallah Allah nasip eder de seminerlerimiz tekrar başlar dediğimi anımsıyorum.

4, 07.04.2008 | Şimdi haberler, Metin Ergöktaş

Metin Bey uzun bir ayrılıktan sonra tekrar yazı yazmanıza çok sevindim.İnşallah devam edersiniz.

3, 21.03.2008 | Samimiyetin Kerameti, Harun Pirim

evet yazınızı okurken insan ister istemez tebessüm ediyor,minik yeğeni ve yazarken ki halini hayal ediyor...daha küçük bir yeğene sahip olan ve yeğenlerin çok sevildiğini bilen biri olarak yeğenimin o yaşa gelip mektup yazsa beni ne kadar mutlu edeceğini düşündüm zira şu an telefonun öteki tarafından anlamsız bir iki kelime söylese mutlu oluyoruz.Allah onların bu masumiyetlerini büyüdüklerinde de devam ettirsin inş.

2, 19.03.2008 | Vefa neydi?, Osman Sertuğ Çalışkan

Osman Bey yazınız benim hayatta en önem verdiğim hasletlerin başında gelen VEFA ile ilgili olunca yazınızı büyük bir dikkat ile okudum.Emin olun VEFA sadece İstanbul'da bir semt ismi değil (Tabii Vefa semtinden bahsedip Şeyh Ebü'l Vefa hazretlerinin ve Vefa Lisesinde okuyan M.Esad Coşan Efendi'nin ruhlarına Fatihalar gönderiyorum) ve Allah'ın izniylede hiç bi zaman öyle kalmayacak ,Rabbimizin VEFİ isminin aynaları elbette her zaman olacak.Cevşende 'Ey sözünde vefalı olan ve vaadinden dönmeyen VEFİ; Sen bütün kusur ve noksan sıfatlardan münezzehsin,Senden başka ilah yok ki bize imdat etsin.Eman ver bize eman diliyoruz bizi Cehennemden kurtar' diye geçiyor. Rabbimizin diğer isimlerinde olduğu gibi bu isminde taşıyıcıları yeryüzünde var ama hepsi kendimizin olduğu gibi aciz ve kusurlu olan insanlar. Bu isimle ilgili etrafındaki çoğu insanla ilgili değişik duygular yaşayan biri olarak şuna karar verdim ki ben bu ismi yansıtabildiğim kadar yansıtmaya çalışacağım ama herkesten,özelliklede en yakınımdakilerden bunu beklemeyeceğim.Böyle yapınca nefis taşıyan kusurlu insanlarız deyip hem onlara olan sevgimize zarar vermemiş oluruz hem de kendimize! Metin Abinin bugunkü yazısı ile sizin yazınız tavafuk olmuş bence (Duyguların Dengesi) bize verilen fıtri duyguları yerinde kullanmazsak istemediğimiz başka başka sonuçlar ile karşılaşabiliriz. İnsanlarla yapılan bi röportaj da 'en çok size kimler acı çektirdi ' sorusuna çoğunluğun 'en sevdiklerim' diye cevap vermesi de yazınızda ki konuya işaret ediyor galiba, ama sevdiklerimizle ve tabiiki kainatla ilişkimizi Rabbimizin istediği tarzda kurmayı başrabilirsek acılarımız azalacaktır. Aklıma birde şu geldi ki galiba bizlerin en çok Rabbimize karşı vefalı olmaya çalışmamız gerekiyor. Birisine çok emek harcayıp karşılığında beklemediğimiz bi durumla karşılaşınca 'bana bunu nasıl yapar ama ben ona şöyle şöyle yaptım vs...' derken düşünmeliyiz ki Rabbimiz bizi ne nimetlerle şereflendirdi ama biz O'nunla nasıl muhatap oluyoruz.Kendimizle meşgul olup,yaratılış amacıma ne kadar uygun yaşıyorum acaba ile ilgilenirsek etrafımızdakilerle ilişkimizi hem daha iyi ayarlarız,hem daha iyi örnek oluruz,hem de daha az acı çekeriz ;böylece başkalarına darılıp hayattan küsmeyiz ve içimize kapanmayız. (bunu olumsuz manasında kullandım,tefekkür manasında değil tabiiki)

1, 11.03.2008 | Bir müjdem var, Metin Karabaşoğlu

Metin Abi inanırmısınız kendi kitabım çıktı sanki...Bir müjdem var başlığını görünce,kitap çalışmanızın bitmesine az kaldığını bildiğimden,kitabınızın bittiğini anladım ve çook sevindim,Rabbim utandırmasın.Sizin dünyanıza açılan o güzellikler inşallah bizim dünyamıza da açılır ve Peygamberimizin nuruyla sıkıntılarımıza şifa gelir.Bu arada yazınızın sonundaki diğer kitap çalışmanızı da en kısa zamanda bitirecek sağlık, güç, zaman, moral, imkan, ihlas nasip etsin Rabbim.© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut