“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

[*4.597 yazı içinden]

 Hasan UMUT : yorumlar 

2Fert üzerinden böylebir çıkarım doğru mudur?, 10.07.2006 | Şeytan Çekimi, Levent Bilgi

Yazının ana konusu gerçekten çok çok önemli.Herkes bulunduğu konuma göre "şeytan çekimine" maruz kalıyor.Allah a sığınmayan ruhlar,şeytan çekimine kapılıyor,bu konuda yazar hocama can-ı yürekten katılıyorum

Ben bir partinin faatik hayranı değilim.Önemli olanın hak duruş olması gerektiğini de kabul ediyorum.Fakat hocamın başbakan üzerinden bir çıkarım yapmasının usül açısından doğruluğunu kestiremiyorum.

"Şeytanın bu teklifini nereden mi biliyorum? Erdoğanın meydanlarda insanları azarlamaya başlamasından, halkın lehine olan düzenlemelerin arkasında durmamasından, YÖK gibi kuruluşlar karşısında gösterdiği zaaftan, AB konusunda frene basmasından. “Cumhurbaşkanlığını alalım da gerisi ne olursa olsun” mantığından." (yazıdan alıntı)

Hocamın bu sözleri zahiri görüntüden batıni bir sonuç çıkarmak manasına geliyor mu?Peki bu doğru mudur?

Makam ve mevki sahibi olan insanların çok çok dikkatli olması gerektiğini daha da önemlisi Allah a sığınmaları gerektiğini kabul ediyorum.Ama yine de somut bir örneği "şeytan çekimi konusunda" masaya yatırmanın doğruluğunu idrak edemiyorum.

Sayın hocamın bu yazısının dini usül açısından doğru olup olmadığını cevaplamasını istirham ediyorum

Saygılarımı sunuyorum

1Öteki Gençlik için Önce Zihinler Değişmeli, 08.06.2006 | Hangi genç dinsiz olmuş?, Metin Karabaşoğlu

Yazıyı okuyan kardeşlerim ne der bilinmez ama bana kalırsa Metin hocamızın bahsettiği zaaf, "modernite" dediğimiz kavramın iman hizmetine yansımasıdır.İman hizmeti "güçlüleri" kazanmaktır,anlayışı galiba bilinç altımıza yerleşmiş durumda.Geçmiş aylarda Afrika da bir köy tamamiyle müslüman olmuştu.Bu haber ne kadar ilgimizi çekti bilemem.Lakin aklıma şu da gelmedi değil:Ünlü bir şahıs İslam a girse daha fazla mı etkilenirdik acaba?

Bir arkadaşım Robert li öğrencilerle ilgilenildiğinden,hatta dini hayattan bihaber anne-babanın çocuklarının anne-babalarına rağmen namaz kılıp oruç tuttuklarından anlatmıştı.Etkilenmiştim ve hala da etkileniyorum.Ama "Öteki Gençlik" unutmamalı.Bunun yolu da öncelikle zihinlerimizi,şuurlarımızı gözden geçirmekle mümkün gözüküyor.
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut