“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Bir yazdım, bir güz..
–Rabia Nazik Kaya

[*4.617 yazı içinden]

 Hasan Toprak : yorumlar 

2TEDBİR Mİ? TENVİR Mİ?, 28.08.2007 | İdam-ı ebedî, daimî haps-i münferid..., Metin Karabaşoğlu

Gönlüne sağlık yazarın, yine can alıcı bir tesbitte bulumuş. Hakikaten yazıda ifade edilen gri tablo günümüzde azami derecede varlığını hissettiriyor. İlahi hakikatleri aklı, ruhu hatta kalbinde hissedebilen kimi eşhas bunu ifşa etmek hususunda adeta direniyor. Bu tablo karşında insanın aklına şu sual geliyor? Kabullenilen bu hakikatler burada değil de hakikatların aleni teşhir edileceği öte alemde mi ikrar ve tasdik edilecek!!!

Bu arada şu hakikati de parantez içinde vermekte fayda olsa gerek; Allah ve Rasulü namına nasihat isteyen mü'minler karşında, Allah ve Rasulü adına konuşanlardan, kendi adına susanlar daha efdaldir sanırım.

Evet maziden müstakbele doğru nazar ettiğimizde tedbir ile tekbiri, hak adına ikame eden biz müslümanlar, ihlas terazisini esas aldığımızda neticede ne elde ettik!

Madde ve materyalce zengin, ruh ve manaca fakir popülasyonlar!

Öyle ise aklımızı başımıza alalım. Dinimizin ferdi olmanının ezikliğini değil, şerefini yaşayalım.Şuçluluk psikolojisi içinde zanlı gibi değil, rahat ve emin tarzda insanların imdadına koşalım. Hakikatlardan bihaber insanlara, aşağı nazarla değil müsavi bakalım. Herşeyden önemlisi İslam dininin sakınılacak, saklanacak, utanılacak bir yönünün olmadığını ilk evvel kendimiz idrak edelim ve kimlikli olalım, etrafta ürkek sansar gibi dolaşmayalım, aksi takdirde, tabiri yerinde ise; ne İsa'ya ne Musa'ya yar oluruz vesselam...

1PUSULA, 27.08.2007 | Mesaja mesaj, Metin Karabaşoğlu

Halep oradaysa arşın burada. Herkes faaliyetlerini yoruma ve tevile girmeden Kur'an- sünnet mihenkine vurursa sırat-ı müstakim çizgisinin neresinde olduğunu çok net görebilir. Ama haşa farkında olmadan Kur'anı sünneti mihenke vurmaya kalkarsa o zaman sapma kaçınılmaz olur. Aziz kardeşlerim vicdan ve düşüncelerimizi şahıslar, ideolojiler v.s. den sıyıralım. Kuran ve sünnet yolunda özgürleşelim. İlla taasuplu olacaksak bunlarda olalım. Tek bir kimliğimiz olsun Müslüman. Unutmayalım Ahirette ancak; Kur'an -Sünnet- Sahabe rehberliğinde saadate mazhar olabiliriz. Ferasetli olalım, hak perdesi altında bilerek veya bilmeyerek bize sunulan öğretileri almayalım. Unutmayalım sahabeler henm Rasulullahı hem de birbirlerinin anlayamadığı durumlarını sorgulamışlardır. onun için davalarında muhkem olmuşlardır. Hele ki bu zamanda peşin kabul bid'at lara, dolayısı ile de felakete götürür.

Allah razı olduğu amellerde bizi istihdam etsin, razı olmadığı yol,kişi ve topluluklara karşı kalplerimize soğukluk versin.

Allah'a emanet olunuz.

Esslamü Aleyküm
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut