“Risale-i Nur ‘ferdiyet’ cilvesine mahzar. Sair şeylerden kopuk bir cüz gibi algılanan birşeyin, bir bütünün parçaları olduğunu öğretiyor.”

–Metin Karabaşoğlu

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

 
Karakalem Dergisi - 6: “Ay yarıldı, Neden?”
önceki kitap sonraki kitap

Tohumlar vardır, çabucak çatlar ve filizlenir. Tohumlar vardır, kabuğunu çatlatması, filizlenip kök salması zaman alır, sabır ister. Karakalem, bir tohum gibiyse eğer, ikincisini andırır bir süreçti yaşadığı...Ama nihayet, bu sayıyla ‘kabuğumuzu çatlattığımızı’ düşünüyoruz. Nihayet, akılla kalbi, Kur’ân’la hayatı, düşünceyle estetiği, dünyayla ahireti, dün ile bugünü başarıyla buluşturan bir kıvam yakaladığımızı... Yeni dönemin 6. sayısı, tohumun nihayet filize dönüştüğü sayıdır bizim nazarımızda. Tohum olarak son, filiz olarak ilk sayımız...


 Format: 80 syf.1. baskı (2006)20x28 cm.

10,00  
incelemek için
lütfen tıklayınız

Ayrıntılar s.5

Olayların dili s.10

Evet, Heidi’de ‘tahrifat’ var!  [İsmail Örgen] s.14

Nasıl müslüman oluyorlar?  [İsmail Turgut] s.18

Ay yarıldı, neden?  [Metin Karabaşoğlu, Salih Özaytürk] s.20

Yitik hikmet s.29

Sarp yokuşu tırmanmak  [Mustafa Oral] s.30

National Geographic’i doğru okumak!  [Tahsin Törk] s.34

“İyi aile, esneyebilen ailedir”  [Betül Odabaşı Törk, Tahsin Törk] s.40

İki feminizm arasında  [Abdülhakim Murad] s.48

“Bediüzzaman’ı yeniden keşfetmek”  [Tahsin Törk, Mustafa Oral] s.58

Rakamların dili s.64

1111 yazıları s.66

Derkenar s.78

7burcuburcu çakır, 23.06.2008, istanbul

Gerçekten çok güzel bi dergi çok begendim. Allah sevgisini ve dini konuları insanlara çok güzel aşılıyor gerçekten çok begenilen bir dergi olduğuna inanıyorum.

6merve, 31.05.2007,

ya bir dergi bukadar süper olabilir..birinsan olarak ve acze düsmem sonucu girdigim sonsuz sorgulamaların cevaplarını karakalemde buldum..benim için bu inanılmaz birseybu.üstadımıza olan hayranlığım daha da arttı. benim için Rabbimizinlütfu oldu karakalem sitemizi ilk kesfettiğimde bu sayı vardı..simdilik sadece budergiye kalbini aklını verenlere dua ediyorum elimden daha fazlası gelmiyor..dualarınızla

5teşekkürhatice kübra er, 13.03.2007, bursa

6 ve 7. sayılarınız çok çok güzeldi.Çok istifade ettim.Allah emeği geçen herkesden razı olsun.

4tenkidlerin ötesinde rahim arik, 14.02.2007, manisa

Dergileriniz ve yazılarınızda Allah muvaffakiyet versin ama,ama,ama.Unutmayalımki insan doğruya bu amalar sonucunda ulaşıyor.Bir misalle başlayalım.Bir yazar hayatını üç bölüme ayırmış bununla birlikte yazılarınıda üç bölüme ayırmış oluyor.Bu yazılarında Söylemediği ve söylettirmeye çalıştığı bir şey vardı.NEYDİ ACABA.Bu koskoca 3 tohumlar filizlenmemiş miydi.Diktiği fidanların hiçbiri filizlenmemişmi hiç kabuğunu kıramamışmı.Tabiki kırmıştı tabiki filizlenmişti ama bunu kendi aleminde hep kendine hitap ederek filizlendirmişti.nasılmı hayatında üç tohumvar ama sonuna kadar bir tohumun filizlenmesi için uğraşmış.77 sene de bir tohum filizlenmiş 6 ayda 6 yılda değil.O tamam tohum filizlendi hiç bir zaman dememiş.Bu yüzden tohum toprağın altında kendı kabuğunda filizlenmiş filizlenmiş hep.Unutmayalım ilkbaharda çabuk filizlenen tohum YAZIN SICAĞINA DAYANAMAZMIŞ.Diye düşünüyorum.bu manayıda anlamaya sebep oldunuz ALLAH razı olsun.

3KALEM SAHİBİ YAZDIRMIŞesra, 13.12.2006, sakarya

ÇOK BEĞENEREK DOLAŞIYORUM , YALNIZ OLMADIĞIMIZI HİSSETMEK ÇOK GÜZEL.SENİN GİBİ OKUYAN SENİN GİBİ DUYGULARINI YALIN İFADELERLE DİLE KALEM UÇLARINA DÖKEN ÇIRPINAN YÜREKLER OLDUĞUNU HİSSETİREBİLMELİ İNSAN ÇOĞU ZAMAN.BUNU BAŞARDIĞINIZI BİLMENİZİ İSTEDİM.

2herşeyiyle dört dörtlükcennet sevdi, 16.11.2006, Ankara

İnsan yaşamı boyunca kendine özgü şeyler arar. Nedendir bilinmez ama, okuduğu, gezdiği, baktığı herşeyde kendisini bulmak ve tanımak ister. Bu dergide kendimi buldum diyebilirim. Resimleriyle, içeriğiyle ve en önemlisi de yazılarıyla, herşeyiyle dört dörtlük. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

1mutlaka güzeldirbarıs kan, 14.11.2006, Ankara

derginin okunmaya değer olduğuna inanıyorum insaallah yakında abone olacam bu site cok güzel
  Teslimat : Güvenlik & Gizlilik : Tüketici Hakları : Sık Sorulan Sorular
 

© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut