“Risale-i Nur ‘ferdiyet’ cilvesine mahzar. Sair şeylerden kopuk bir cüz gibi algılanan birşeyin, bir bütünün parçaları olduğunu öğretiyor.”

–Metin Karabaşoğlu

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

 
Karakalem Dergisi - 1: “İlle de Ahlak!”
önceki kitap sonraki kitap

İyiler Arasında Bir İnci: Karakalem, yıllar önce kendini böyle tarif ederek başladı yolculuğuna... Ne kimseyi kendine 'rakip' gördü, ne de kimseye rakip oldu. Aynı yolun yolcusu 'iyiler' arasında, bir inci olabilmekti onun hedefi. Yapılanları takdir etmeyi unutmadan, yapılamayanı yapmayı, eksik bırakılanı tamamlamayı hedefledi. O yüzden, yayınına ara verdiği dönemde de, aranan ve sorulan bir dergi oldu. Çünkü, kimseye değil, kendisine benziyordu; özgür ve özgündü; bir eksiği tamamlıyordu... Ve şimdi, yine aynı düşüncelerle yeniden yola koyuluyor. Yine, 'iyiler arasında bir inci' olmayı hedefliyor. 'İyi'liği yalnız kendisine has kılmaksızın. Ve kimseyle yarışmaksızın...


 Format: 80 syf.1. baskı (2005)20x28 cm.

10,00  
incelemek için
lütfen tıklayınız

Yitik HikmetDua  [Sarı Tarlakuşu] s.3

Ayrıntılar s.4

PencereRuanda'dan Mesaj Var  [İsmail Örgen] s.9

BalkonKötü Ne(rede)dir?  [Nihat Dağlı] s.15

Antre'Üstün İnsan' 'İnsan-ı Kâmil'e Karşı  [Yusuf Özkan Özburun] s.19

Oturma Odasıİlle de Ahlâk!  [Metin Karabaşoğlu] s.24

Yaşam RehberiDost Kazanma Kılavuzu s.34

TerasNeler Oluyor?  [Mustafa Ulusoy] s.37

Çalışma MasasıGuénon ve Matematiksel Sonsuz  [Bekir S. Gür] s.38

Rakamların Dili s.45

SalonHayat Formüllerle Yaşanmaz  [Kemal Sayar'la Söyleşi] s.46

Küçük Olaylar s.57

BahçeÖzgürlük Serbestlik midir?  [Salih Özaytürk] s.58

SofaBediüzzaman'ın Seyr-i Sülûku  [Sadık Yalsızuçanlar] s.64

ArkabahçeBir Sempozyumun Düşündürdükleri  [Ahmet Nazlı] s.70

Çocuk OdasıRab Nasıl Terbiye Eder?  [Ömer Baldık] s.74

KitaplıkSaid'leri Ararken  [Mustafa Oral] s.79


Yola koyulmak, bir işe başlamak, bir vazifeyi üstlenmek hiçbir zaman kolay değildir. Ama en zoru, yeniden başlamak olsa gerek... Karakalem’i yedi yıl aradan sonra yeniden yayına hazırlarken, bunu açıkça gördük. Çünkü, yeni başlayanlar gibi, yalnızca ‘yapacaklarımız’a, ‘yapmak istediklerimiz’e odaklanamadık. Yeniden başlayan başka herkes gibi, bir yandan ‘yapacaklarımız’ı düşünürken, öte yandan evvelce ‘yaptıklarımız’a ve de ‘yapamadıklarımız’a dair hatıralar peşimizi bırakmadı.

Öyle ki, bu yüzden, doğru dürüst bir ‘başyazı’ yazmayı bile beceremedik. Bu köşede söyleşip paylaşmayı istediğimiz çok şey vardı, ama hangi birini söyleyeceğimizi, hangisini önce söyleyeceğimizi bilemedik.

O yüzden, hiçbirini söyleyemeden, “Bismillah” diyerek başlıyoruz.

Selam ve sevgiyle…

—Editör
4elif berrak, 21.12.2011, izmir

ALLAH yolunuzu açık etsin.dualarım sizinle bende derginizi almayı ve arkadaşlarımla emeklerinizi değerli yazılarınızı paylaşarak size destek olmak istiyorum inşallah

3Çok özel bir dergiFatih Çakır, 20.06.2006, Iğdır

Dergiyi sipariş ettiğimde gelecek olanın gerçekten iyi olacağını hissettim. Gerçekten de öyleydi. Elimden düşürmedim. Hatta dostlara da okumaları için verdim. Dergi baılı eser olarak gerçekten çok kaliteli. İçerik olaraksa her bir yazarın yazdıklarını okumak insana mutluluk veriyor. Ben her okuduğumda mutlaka yeni şeyler öğrendiğim ve fikirlerimi değiştiren bazen de altüst eden bir dergi olduğunu düşünüyorum. Emeği geçenleri kutluyorum. Hatta imreniyorum. Saygılarımla.

2iyiki geldinfevzi gültekin, 01.03.2005, İstanbul

derginin yeniden doğduğunu bir kardeşimden duyunca içimi öğrencilik yıllarımdaki heyecan sardı.hemen netten girdim.dahada mutlu oldum.çevremdekilere bir müjde olarak duyuracağım

1beklenen dost (benim için)talha ammar, 24.01.2005, Ankara

sevgili karakalem dergine tekrar kavuştum. çok abartılı şeyler yazmayacağım. mütevazi bir derginin sessizce tekrar çıkması beni çok sevindirdi. uzun ama ufuk açıcı yazı okumak isteyenlere tavsiye edilir. temennim daha iyiye doğru gitmesi. bu arada gecikmeden fazla bekletmeden.

ben abone olacağım ve abone olanların enaz bir kişi daha abone yapmalı diye düşündüm.
  Teslimat : Güvenlik & Gizlilik : Tüketici Hakları : Sık Sorulan Sorular
 

© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut