“Risale-i Nur ‘ferdiyet’ cilvesine mahzar. Sair şeylerden kopuk bir cüz gibi algılanan birşeyin, bir bütünün parçaları olduğunu öğretiyor.”

–Metin Karabaşoğlu

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

 
Blaise Pascal: Düşünceler (çeviri)
önceki kitap sonraki kitap

Düşünce Dizisi

Daha 12 yaşında çağının bilginlerine parmak ısırtan buluşlarla şöhret bulmuş bir deha olan Blaise Pascal, Descartes’in ilk muhalifi olarak kabul edilir. “Mutlak aklın reddi kadar akla uygun birşey yoktur” gibi kısa ama öz ifadelerle çok şey anlatan bir düşünce ustasıdır. Düşünceler Pascal’ın, kimi yarım cümleden ibaret, kimi sayfalar boyu sürüp giden “düşünceler”ini içerir ve Fransız edebiyatının başyapıtları arasında sayılmaktadır. Değişik dillerdeki çevirisiyle hala dünyanın en çok satan kitapları arasındadır.

Allahı tanıma ve sevme gereği, kendi aciz aklına güvenmenin akılsızlığı, gurur ve şehvetin fıtratı nasıl bozduğu, aklın ve kalbin konumu, felsefenin eleştrisi, ateizmin çelişkileri gibi konuları ele alan bir eserdir. Pascal’ın aklı mutlaklaştırma gibi eğilimlere yönelik eleştrisi, kalp ve sezgi üzerindeki ısrarı rasyonalizmin sorgulandığı şu tarih dönemecinde özellikle anlamlıdır.

Düşünceler’in Türkçe’deki en hacimli çevirisi olan bu kitap, rahat anlaşılır, akıcı bir dille kaleme alınmış, keyifle okunacak, nitelikli bir eser.


 Format: 285 syf.1. baskı (1996)14x21 cm.

22,00   -%4013,20


– Bu eser hakkında henüz bir yorum yapılmamış. İlk yapan siz olmak istemez misiniz?

  Teslimat : Güvenlik & Gizlilik : Tüketici Hakları : Sık Sorulan Sorular
 

© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut