“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Ümit çiçeği
–Metin Karabaşoğlu

[*4.622 yazı içinden]

 M.Said : yorumlar 

27, 18.08.2008 | Rüya (I), Editör

Maksad Risale-i Nurlari daha iyi anlamak oldugu icin dualarimizla arkanizdayiz.Bahsettiginiz manada yayin yapma gayretinde olan,sizinde emek sarfettiginiz, diger dergilerde istifadeye medardir. Fakat hem yeni acilimlari haber verip hemde yolda oyalanmayi birakmak adina,maksadi ayni olanlarla "kopru'leri atiyorsunuz".Hayirlisi...

26:(, 16.08.2008 | İblis’in tahtı, Metin Karabaşoğlu

Peygamberimiz (asm) sahabelerine dünyanın son zamanlarından bahsederken şöyle buyurdular: “Ahir zamanın dehşetli zamanında ümmetimden öyle bir cemaat bulunur ki onlar deccal ile mücadele ederler. İmanlarından dolayı pek çok sıkıntı çektikleri halde taviz vermezler. Çektikleri sıkıntılarından dolayı nerede ise peygamberlerin derecesine yükselirler. Allah kendilerine nimet verdiği halde onlar açlığı tercih ederler. Allah’tan başkasına ümit bağlamazlar. Ahirette verecekleri hesap korkusu ile harama yaklaşmadıkları gibi helal olanı da terk ederler. Bedenleri ile insanların içinde yaşadıkları halde kalben Allah ile beraberdirler. Mecbur kaldıkları için dünya ile ilgilenirler. Ne mutlu onlara! Ne mutlu onlara!”

Ebu Hureyre (ra) “Ya Resulallah! Onların vasıflarından biraz daha bahsedin ki biz de onlara uyalım” demesi üzerine peygamberimiz (asm) devam ettiler: “İnsanlar çekindikleri zaman onlar çekinmezler, korktukları zaman korkmazlar. Her yerde hakkı ve sabrı tavsiye etmeye devam ederler. Allah yeryüzüne azap edeceği zaman onlara nazar eder de azabı derhal geri alır. Bunun için Ya Ebu Hureyre sen onların yolu ve ameli üzere bulun. Onlara karşı gelenler hesap gününde verecekleri hesabın dehşetinden titreyeceklerdir” buyurdular.

Sahabelerin ahir zamanla ilgili daha fazla bilgi vermelerini istemeleri üzerine Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdular: “Öyle bir zaman gelecek ki sünnetim terk edilecek ve bid’alar yayılacaktır. O günde benim sünnetime bağlı kalan yalnız kalır. Bid’alara dalanlar ise bir anda elliden fazla arkadaş bulabilir. O zamanda dinlerini muhafaza etmek zorlaşır da dini yaşamak avuçta kor tutmaya benzer. Bırakırsan söner, tutarsan yakar. Tuzun suda eridiği gibi kalpleri erir. İçin için yanarlar” buyurdu.

Allah razi olsun Metin abi.Bu noktada benimde guzel bir "alternatif tatil planim" var.Millet Guneye giderse bizde Kuzeydeki (KuzeyDogu-Karadeniz) yaylara gideriz.Kalpleri karartan,insana insanligini unutturan pislikleri izlemek yerine,Bulutlardan bile daha yuksek olan o yaylalarda Ilah-i sanatlari izlemeye gideriz.

25Muhattab kabul edilmek, 17.06.2008 | ‘Dürüstlüğün öfkesi’, Editör

Yorumlarin,karakalem editoru tarafinda n bu kadar ciddiye alinmasini,ayirt edici bir ozellik olarak gordum.Bugunlerde ulkemin yasadigi cikmazlarin temelinde `yorumcularin` (milletin) ciddiye alinmamasi/milletin soylediklerine kulak asmamanin yattigini dusunursek,bu durumun kiymetini anlariz.Ciddiye alinmanin keyfi diyelim buna:)

Hakikati parlatma vazifenizde duaciyiz.

24, 27.05.2008 | Tire’de iki gün, Metin Karabaşoğlu

Memleketimden uzaklarda,bazi zamanlar babamla medresede risale derslerinde bulundugum anlari hatirliyorum.Tarifi mumkun olmayan bir muhabbetin varligini hissederdim orada..Memleketime(Rize-Cayeli) donunce yeniden o birlikteligi (bende) gormeyi cok arzuluyorum.Hamdolsun o tarz haberler geliyor.

ihlas risalesini,tabiri caizse yedire yedire anlamaya vesile oldu bu zahiri ayriliklar.

23, 27.05.2008 | Nursi hanedanlığı?, Osman Yılmaz

Selamun Aleykum.

Kanaatimce,Tarihe not dusmek amacli calismalarla,kutsallik ithaf etme anlayisini (hasa) birbirinden ayirmaliyiz.Bilincli Risale okuyucusunun boyle bir yanilgiya dusmesini (sahsen ben) dusunemem.

22, 21.05.2008 | Hâfız Ali’yi unutmak, Metin Karabaşoğlu

Allah razi olsun Metin abi.Hafiz Ali abinin ve diger kahraman mubareklerin hayatlari, insaAllah dediginiz manada yapilacak calismalarla anlatilir.Beraberce yollara cikma vaktidir..

21, 13.05.2008 | YAŞAYAN 100 ENTELEKTÜEL, BEDİUZZAMAN SAİD-İ NURSÎ VE FETHULLAH GÜLEN, Hüseyin Yılmaz

Bediuzzamanin ve F.Gulen`in ayni mulahazalarla degerlendirilmesini Bediuzzamana saygisizlik sayiyorum.Risale-i Nur hizmeti imaniyesini bilmemek diye goruyorum.Cok on planda olan ve gozler onundeki `icraatlara` Risale-i Nur namina sahip cikmayida `gosterise merak` anlayisi olarak addediyorum.

20Nerden Nereye.., 28.03.2008 | Ak Parti milletle uzlaşmalı, müstebidlerle değil.., Hüseyin Yılmaz

1-Asirlara seslenen Ustadin bir mujdesini yazinizin en sonuna yerlestirmenizi `ihya-i millet-siyaset` noktasinda, Risalelerin dusturlarina aykiri buluyorum.

Bir Dua..

Dolayli veya dogrudan dine-dindara zararli olanlara bizleri duaci eyleme;basiretimizi arttir Ya rab..!

19Allah razi olsun., 25.03.2008 | ‘Fazla başarı’, Metin Karabaşoğlu

Bu 'kuru' bir Allah razi olsun degil.

18Ne yaziyoruz ne anlasiliyor., 24.03.2008 | Bir ‘bildiri’nin perde arkası, Metin Karabaşoğlu

Su anda yazistigimiz portali `atisma` sahnesi gibi kullanmaya gonlum elvermiyor.Site yoneticilerinden ozur dilerim..Lakin;

Cumlelerimizin hicbir yerinde zikretmedigimiz oze/tuzel isimler,sanki ondan bahsetmisiz gibi karsimiza cikariliyor.

Risaledeki genel dusturlari nazara vermek istedim.OK?

Yani evinize gidince "evet kati burhanlarla ispat ettimki `onlar` risaleleri yanlis yorumluyorlar" ruh haline kapilmayin.Bizzat seytanin gaflete dusurmesidir bu.

17Budur iste., 24.03.2008 | Bir ‘bildiri’nin perde arkası, Metin Karabaşoğlu

Ahmet abi,kusura bakmayin bizlerin siyasi noktada aklimizi bukadar ` `geveze etmeye` iznimiz yok.Hangi cumlelerimin neleri cagristirdigina bakarsaniz,durumun vahim oldugunu goreceksiniz.

Bu konualrda siz-biz muhabbetine girmeyi uygun bulmuyorum.

Nede olsa siyasi tercih meselesi degilmi?Hatirlamadinizmi hala?Hani seytan tarafina dua ettiren,melegi seytan gibi gosteren durum...!

Dikkat etmek lazim.

16Zaman gosterdiki.., 19.03.2008 | Bir ‘bildiri’nin perde arkası, Metin Karabaşoğlu

Bu yazinin burdan kalkmasi,kalmasindan daha efdal olacaktir.Malum zaman gostermistirki;ne birilerine baski yapilmistir ne demokrat Hukucular`in ongoruleri dogru cikmistir ne Mehmet Kutlular kendini `Nurcularin lideri` ilan etmistir.Kirk yillik `dini siyasete alet` eden damar `durmak yok yola devam` demistir.Birey cemaat ayrimina dikkat eden Metin abi bir sorum var;Bir adami sevmemenizde bu kararinizin etkisi ne kadardir ve bu yontem akilcimi yoksa duygusalmidir.Secimlerin uzerinden epey zaman gecti ve belki bu sure duygularin yatismasina ve fotografi usten gormeye yardimci olabilecek bir suredir.Ne dersiniz.?Mehmet Kutlulari sevmiyor olabilirsiniz ama onun uzerinden bizlerde incitiliyoruz.O Yeni Asya`nin imtiyaz sahibi o kadar.Birey birey birey diyorsunuz fakat bir ` parcaya` odaklanip onun uzerinden `butune` fatura kesiyorsunuz. Gazeteyi takip etmeyen Ahmet Alisan abi,Mehmet Agar meclise girmedigi gun Gazetenin basyazisi o konuyla ilgiliydi,irade-i millete haksizlikla ittiham etmeyin!

Bu dusunceler kendi cikarimlarimdir.Belki sizleri yanlis anlamista olabilirim.Kesin ifadeler kullanmamin sebebi budur.

15baslik!, 09.03.2008 | NURCULAR, YANLIŞI / DEMİREL’İ DESTEKLEMEDİKLERİNİ DEKLERE ETMELİDİRLER, Levent Bilgi

DEMIREL ALDATMACAYI/TAKIYYE APIP YAPMADIGINI, O ZAMANIN NUR TALEBELERINE ACIKLAMALIDIR.

14Oysaki.., 14.01.2008 | M. COLIN TURNER: “Mekke’yi inşa etmeden, Medine’yi yaşayamayız”, *

Muharrem abi `mahfuz` dan benim anladigim ayeti kerimeyle sabit olan `Allah nurunu tamamlayacaktir` vahyi ilahisidir.(kesinlesmemesi ihtimali olmayan mujde diyebiliriz)

Metin Karabasoglunun demesi varya `Muslumanlarin negatif haline ragmen Islamin yukselmesi` manasinin paralelinde..

13Umut Yavuz`a Tesekkurler, 11.01.2008 | M. COLIN TURNER: “Mekke’yi inşa etmeden, Medine’yi yaşayamayız”, *

Mr.Turner`in soylediklerini okurken Ustadimi dusundum.Risale ile muhatap olanlardaki bilinc duzeyi beni cok etkiliyor.

Konusan kadar `konusturandan`da Rabbim Razi olsun.Umut Yavuz`a hakikatleri insanlara ulastirmada muvaffakiyetler diliyorum.

12...., 09.01.2008 | RİSALE-İ NURUN İYİ BİR TALEBESİ OLMAK İÇİN TAM ISLAH OLMAYA KARAR VERDİM, Halil Köprücüoğlu

Halisane duygularla kaleme alindigi icin olsa gerek,muthis haller yasamama vesile oldu...Gurbet ellerde olmakta eklenince..

11ACI LEZZET, 26.11.2007 | Acıda buluşmak, Metin Karabaşoğlu

'Lezzetlerin acilasmasi' üzerine yazilan bu makale, zannimca tefekkur merdivenlerinin son basamagına cikilmadan(Yazilarinizi surekli takip etmemden kaynaklanan bir samimiyet,Lutfen kabul edin), etvar ve etrafin nasil gorundugu uzere yazilmis..

Lezzetlerin acilasmasi tefekkuru sadece 'musbet lezzetler' uzerine kurulmamali;Beser olarak menfi duygularin getirdigi 'lezzet'lere de

gark oluyoruz..Su-i zan'dan tutun da Dünyanin harabeye donmesinden zevk alacak kadar 'lezzet degisimi'yasamis nefislere kadar..Bunlar sufli lezzetler olmali.

Demem oki Cenazeler bu sufli lezzetlerin kirilmaya ugramasina bir vesile olabilir..olmalidir da..Farz-i Kifaye olmasinin bir hikmeti belkide budur..Sufli Lezzet bazen bir yazi da "tirnak" icine alma seklinde de yansiyabilir.Garip degilmi...?Olumu hatırlamak Lazim.!

Bu bir Tehdit degildir.:)

10, 30.09.2007 | Karakalem’den iyi haberler..., Editör

Heyecanla bekliyorum.

9Yük ve oT, 27.08.2007 | Mesaja mesaj, Metin Karabaşoğlu

yusuf çınar'a..

Tamamen kişiler arasında kalması gerektiğine inandığım bir 'muhabbet'in buraya taşınması benimde hoşuma gitmedi.

Ama sizin kullandığınız 'dil' bıçak gibi insana batar cinsten..ilk yazdığım yorumda dediğim gibi'sokak'mı kardeşim burası?..İki kişinin meselesini cemaat meselesine döndürmek olsa olsa 'cahiliye' adeti olan 'çetecilik'tir.!

8Berat ve Memat.., 26.08.2007 | Milletvekilliğini dört dönem reddeden bu zihniyeti seviyorum, Levent Bilgi

Selamun Aleyküm..Öncelikle Başınız sağolsun.

Beratla ilgili bir yazı okurken(Süleyman Kösmene-Yeni asya-Berat ve mukadderat) karakalem'de yeni yazı varmı diye içimden geçirdim..Çünkü tamda bu saatlerde (01:00) yazıların yayınlandığını keşfetmiştim.Levent Bilgiye çok müteşekkirim; hem Orhan Doğan'ın hem de arkadaşınızın vefatı (Allah rahmet eylesin), ve Hayrettin Karaman'ın duruşu çok şeyleri anlattı bana..Yarıda bıraktığım yazıyı tekrar baştan okumaya başladım.Zülcenaheyn bir durumu gecenin bu saatinde yaşatan Rabbime şükürler oLsun..Tekrar teşekkürler..

7Sokak., 25.08.2007 | Mesaja mesaj, Metin Karabaşoğlu

Çocuklarını sokaklara bırakmak istemeyen Annelerin en çok korktukları şey; Mahallenin 'mahalli çeteleri' dir ve onların çocuklara oyunlarında, hareketlerinde 'ambargo' koymaları, 'içlerine korku salmaya' çalışmalarıdır..Sokakların Ruhu karakalem.net'te oLmasın!

6Ezan okunuyor.., 11.08.2007 | Yüksek Fikir Alçalışları, Metin Karabaşoğlu

Ezan okunuyor..Haydin feLaha..:)

5bitirmeyelim., 31.07.2007 | Bitirmeyelim; konuşalım!, Metin Karabaşoğlu

Siz yazın bizde yorumlayalım.

Fakat Ne sizlere hakaret edilsin nede eleştirdiklerinize.

4Rızayı ilahi için destek., 31.07.2007 | Birkaç ‘siyasî’ hatıra..., Metin Karabaşoğlu

Yeni Asya 'nın daha 'akla kapı açan , ihtiyarı elden bırak(tır)mayan' bir yayın politikası nı içselleştirmesi için, müspet etki yapma yolunu seçmek gerekir. Buradaki yorumların çoğu (malesef) menfi oluyor.. Konuşulması gereken konularda hep böyle menfi davranış sergileyerek; tortulaşmayı arttırdığımızı bilelim..

Kalite ve çokluk meselesinde düşüncem;

Yeni Asya çok istifade edilebilecek bir yayın grubudur.."Risale-i Nur camiasnın 'elit' kısmı sayılan abilerimizin, yazar kadrosunda bulunmaması" gibi, özünde güven duymayan , marka hastalığı yatan bir düşünceye kurban edilegelmektedir..Tetkik etmeden menfi eleştiriye maruz kalması da "bilindik şeyler yazılıp durur!" gibi bir renkli dünya hastalığının kurbanıdır..

Şimdilerde gayet 'rahatça' hakaret ve küçük düşürme yoluna giden 'kardeşlerimize' düşünme fırsatı..!

3, 20.07.2007 | Kime oy vermeli?, Metin Karabaşoğlu

Fikrinizi açıkça beyan etmenizi takdir ediyorum..

Teori ve Uygulama diye ayırt etmeniz güzelde...Şunu hatırlatayım..Siyaset sonuç alma sanatıdır.

Ezan-ı Muhammedi nin aslına çevrilmesinde CHP nin de oyunu alabilmiş siyasi "misyon" a ihityaç vardır..

Hayırlısı oLsun.

Tefrika meselesi olamayacağını da demokrat hukukçular olarak millete bildirseniz çok hayırlı olur.Metin abi.

2Tesbitler.., 12.06.2007 | Risale-i Nur Okuma Metodu Seminerleri, Levent Bilgi

Az okuyanların Dünyası ile çok ve düzenli okuyanların dünyasını aktardığınız izleniminiz, bana çok bildik geldi..Kitabınızdan çok istifade ettik..rabbim Razı oLsun.

1Karşılaştırma.., 26.01.2007 | Kendi Dilinden Mehdî.., Aykut Tanrıkulu

Yazarın derlemelerini okudum..Paylaştığı için Allah razı olsun.

Ancak Mehdiyet ve müceddidlik konusu Risale-i Nurlarda daha geniş olarak ele alındığını gördüm.

...Al-i Muhammed Aleyhisselam bir manada hakiki Nur şakirtlerine şamil olmasından, ben de Al-i Beytten sayılabilirim. Fakat bu zaman şahs-ı manevi zamanı olmasından ve Nurun mesleğinde hiçbir cihette benlik ve şahsiyet ve şahsi makamları arzu etmek ve şan şeref kazanmak olmaz; ve sırr-ı ihlasa tam muhalif olmasından, Cenab-ı Hakka hadsiz şükür ediyorum ki, beni kendime beğendirmemesinden, ben öyle şahsi ve haddimden hadsiz derece fazla makamata gözümü dikmem. Ve Nurdaki ihlası bozmamak için, uhrevi makamat dahi bana verilse, bırakmaya kendimi mecbur biliyorum" dedim, o ehl-i vukuf sustu.

Emirdağ Lahikası, Sayfa 233-R.N.Enstitusu.

Bu ve benzeri cümlelerin var olduğunu göreceksiniz..

Yazıda geçen dipnotlar kısmı hayli ilgimi çekti ve bir karşılaştırma yaptım..Yazarın söylediklerine şahit oldum

Elimde Yeni Asya Neşriyatın 1994 ve 2001 baskısı Şualar var.Yeni baskıda bahsi geçen bütün cümleler var diğerinde ise o iki cümle("Hem mehdîlik isnadını hiç kabul etmediğime bütün kardeşlerim şahadet ederler", "Ve kendimi müceddid biliyorum") yok.Diğer Neşriyatlar elimde olmadığından karşılaştıramadım.

Bu konuda yayınevlerine Burdan sesleniyorum..Sizleri daha çok dikkatli olmaya davet ediyoruz.Bunları muhakkak düzeltin.

Nularla hizmet edip para kazanırken;haram lokma yiyip, ehli dalalete yardım etmiş olmayın.!
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut