“Risale-i Nur ‘ferdiyet’ cilvesine mahzar. Sair şeylerden kopuk bir cüz gibi algılanan birşeyin, bir bütünün parçaları olduğunu öğretiyor.”

–Metin Karabaşoğlu

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

 
Risale Okumaları- 3 (Şefkat Yolu)
önceki kitap sonraki kitap

RİSALE OKUMALARI DİZİSİ

“Risale-i Nur’u temel alarak düşünce üreten kuşağın önde gelen isimlerinden Metin Karabaşoğlu, Nurlar üzerinden yaptığı ‘keşif yolcukları’nı sürdürüyor.

Metin Karabaşoğlu, nasıl bir ‘okyanus’un kıyısında durduğunun bilinciyle ve alçak gönüllülüğüyle muhataplarını Risale-i Nur’a ve onun dolayımıyla Kur’ân-ı Kerîm’e muhatap olmaya çağırıyor.

İslam üzerine çalışan kimi çağdaşlarının aksine, Karabaşoğlu’nun yapıtları, dayandığı sağlam temeller ve ürettiği argümanlarla, Asrın Şefkatli Sesi’ni herkese duyurabilecek nitelikteki çalışmaların habercisi gibi görünüyor.” (arka kapaktan)


 Format: 224 syf.3. baskı (2013)14x21 cm.

23,00   -%4013,80


Önsöz

BİRİNCİ BÖLÜM:

AYRINTIDA GİZLENEN

‘Çocuk Taziyenamesi’ne dair

Hayatın içinde Kur’ân

Kâinatı unuttuk mu?

Risale-i Nur herkes içindir

Sünnetin şubeleri

Kaderin üç veçhesi

Sabır içinde şükür

İsm-i Azam’a dair

“Üçüncü Dal” notları

“Fikriyata tercüman olmak”

Toptancılığa hayır!

İKİNCİ BÖLÜM:

İHLAS RİSALESİ’NE YOLCULUKLAR

Cadde-i kübra

‘Ayrılanlar’ kim?

Kaç bayramdan beri?

İnhisar

“Aziz, sıddık kardeşlerim”

Fena fi’l-ihvan

Hak ve feragat

Risale’yi kimler okur?

Kuvveti ihlasta bilmek

Bir ‘İhlas’ dersi

ARA BÖLÜM:

ÇAPRAZ OKUMALAR

Bütün renkler güzeldir

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM:

RİSALE’DEN SÜZÜLEN

Ümide çağrı

Cehennemsiz olmaz mıydı?

İslâm’ı imanla buluşturmak

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM:

MUHAKEMAT NOTLARI

‘Füruat’ın meyveleri

Belagatın adresi

Evet ‘sanat,’ ama nasıl?

“Dokuzuncu mukaddeme” nazarıyla

İzm’lerin geleceği var mı?

Bitirirken...


Önsöz

Altı yıl önce “Risale Okumaları” dizisinin ilk kitabını yayına hazırlarken, Risale-i Nur’un anlaşılması ve Risale-merkezli açılımlar sağlanması yönünde bir dikkate vesile olmaktı amacımız. “Risale Okumaları,” bu yönde mütevazi bir katkı temin edebilirse, amacına ulaşmış olacaktı.

Altı yıl sonra Risale Okumaları—üçüncü kitap’ı yayınlarken, bu amacın gerçekleşmesi yönünde, yine mütevazi ama önemli bir adım daha attığımızı umuyoruz. Değişik zamanlarda birbirinden bağımsız biçimde yazılmış olmakla birlikte hepsi Risale-i Nur’u merkeze alan yazılardan oluşan “Risale Okumaları” dizisi, okuyucuda Risale-i Nur’u dikkatle okumaya yönelik bir ilgi uyandırıyorsa, ne mutlu bize!

Elinizdeki kitap, bu dizinin ‘şimdilik’ son kitabı. ‘Şimdilik son kitabı’ diyoruz, çünkü önümüzdeki dönemde öncelikle yine Risale-i Nur üzerine ama doğrudan kitap olarak tasarlanmış bazı çalışmaları tamamlamak istiyoruz. Bu bakımdan, önümüzdeki bir yıl içinde dizinin ikinci kitabında duyurduğumuz, yaklaşık beş yıldır üzerinde çalıştığımız “Risale Okuma Kılavuzu” üzerinde yoğunlaşmak istiyoruz. Bunun ardından, bir bütün olarak Risale-i Nur’un anlaşılmasında kritik öneme sahip temel risaleler üzerinde yoğunlaşan bir çalışmayı başlatma düşüncesindeyiz. Bu minvalde, “Risale Okumaları” havuzuna akan başkaca çalışmalarımız olursa, bunlar dizimizin dördüncü kitabı suretinde günyüzüne çıkabilecek belki; ama önümüzdeki dönemde öncelikle sözkonusu iki çalışma projemiz üzerinde yoğunlaşmış olacağız.

Bilvesile, yine Risale Okumaları—ikinci kitap’ta sözünü ettiğimiz, Risale-i Nur’la ilgili geniş hacimli makalelerin derlendiği bir kitap olarak Tehlikeli Denemeler’in de yayına hazırlanmakta olduğunu belirtmiş olalım.

Sizleri “Risale Okumaları” dizisinin ‘şimdilik’ son kitabı olarak “üçüncü kitap”la başbaşa bırakırken, yeni kitaplarda buluşmayı bizler için mümkün kılmasını Rabb-i Rahîm’den niyaz ve temenni ediyorum.

Selam ve sevgiyle...

METİN KARABAŞOĞLU

İstanbul, 5 Mayıs 2003
2kırılmamakhüseyin avni kabaçalı, 14.02.2010, bursa

kıymetli metin kardeşim lütfen kırılma belki haklısın lakin malum yunusu da bir molla kasım beğenmemişti bu yüzden olsun be desinler hiç umurumda değil lütfen devam .....seninle hiç yüz yüze tanışmadık velakin seni sevgiyle kucaklıyorum...ve minallahittevfik......amin..HÜSEYİN AVNİ KABAÇALI::::BURSA

1tebrik ve teşekkürBekir YILMAZ, 05.12.2007, Türkiye

Sayın Karabaşoğlunun çalışmalarını çok başarılı buluyorum.Konu başlıkları beni cezbetti. Bir an önce bu kitapları okumak istiyorum. SELAMLAR
  Teslimat : Güvenlik & Gizlilik : Tüketici Hakları : Sık Sorulan Sorular
 

© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut