“Risale-i Nur ‘ferdiyet’ cilvesine mahzar. Sair şeylerden kopuk bir cüz gibi algılanan birşeyin, bir bütünün parçaları olduğunu öğretiyor.”

–Metin Karabaşoğlu

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

 
Kur’ân Okumaları- 1 (Kalbimizin Baharı)
önceki kitap sonraki kitap

KUR’AN OKUMALARI DİZİSİ

“Alemler Rabbinin Ezelî Kelamı olarak, bütün çağlara ve bütün insanlara seslenir Kur’ân. Her çağın ve her insanın, Kur’ân ayetlerinde hissesi vardır. Herşeyi ve herkesi yaratan Kadîr-i Zülcelâl, Kur’ân’ıyla hepimize, ama öncelikle bize konuşur. Kur’ân Okumaları, bu gerçekten hareket ediyor ve Kur’ân’ı ‘kalbimizin baharı’ kılabilmek için, ‘akleden kalbimizle’ kutlu bir yolculuğa bizi çağırıyor.” (arka kapaktan)


 Format: 208 syf.9. baskı (2016)14x21 cm.

21,00   -%4012,60


Sunuş

Teşekkür

BİRİNCİ BÖLÜM:

KUR’ÂN OKUMALARINA GİRİŞ

Kur’ân’ı nasıl okumalı?

Önce dinlemeyi öğrenelim

Kalk ve uyar!

İKİNCİ BÖLÜM:

KISSALARLA GELEN

Meryem orucu

İbrahim’in altıncı duası

Lokman’ın öğüdü

Milliyetçiliği kim başlattı?

Kârun öldü mü?

Asâ ve Musa

Tâbûtu getiren adam

Nehrin öte yakası

Eşyayı değil, bakışımızı değiştirmek

Nuh’un gemisine binmek

Şefkat yüklü bir tefekkür kıssası

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM:

KUR’ÂN ÜLKESİNDE KISA YOLCULUKLAR

İman, hicret ve cihad

Gözler nasıl korunur?

Küçük sularda boğulmamak

Hâzâ min fadli Rabbî

Dengeli olabilmek

Kız çocuğu ölümleri

Hangisi 'hasene’?

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM:

KISA SÛRELERİN SINIRSIZ DÜNYALARI

Kevser kime verilir?

Yitirilmiş bir özgürlük

Zaferle gelen tevbe

Ebu Leheb’le öğretilen

İhlasın üç anahtarı

Şafak vaktinin Rabbine sığınıyorum

Sığınırım Rabbine nâsın

Sonsöz


Bu satırların yazarının hayatındaki en kritik dönemeci, her insan için olduğu gibi, ilk gençlik yılları oluşturdu. O yıllarda birbiri ardınca dünyama gelen sorular, bir altüst oluşun ardından, kimi şeyleri keşfetmemi sağladı. O günden beri dünyamda vazgeçilmez bir yer edinen ‘risale’lerle, o vasatta tanıştım. Risaleler ise, daha tanıdığım hafta içinde, hayatımın en büyük tanışmasına aracı oldu: beni Kur’ân’la tanıştırdı. Risaleler baştan sona Kur’ân âyetleriyle doluydu; ama ben o kelâmın yabancısıydım. Bana, Rabbimin kelâmını nazil olduğu dilde okuma lüzumunu hatırlatan bu durum, sonraki yıllarımın, tüm ‘gençlik arızaları’na rağmen, iki kritik ‘okuma’ ekseninde şekillenmesine vesile olacaktı: bir yanda Kur’ân okumaları, ve yanı sıra, bizi Kur’ân’a hazırlayan Risale okumaları.

Bu kitap, o okumalar esnasında dünyama gelen kimi notların bir derlemesi hükmündedir. Kitap, özellikle Kur’ân okuma ya da namaz anlarında ve çoğu kez bir ihtiyaca binaen dünyama giren kimi mânâlardan oluşuyor. Kitaptaki güzelliklerin tamamı Kur’ân’dan olmakla birlikte, Kur’ân’ın ilgili âyetlerinin güzelliği yalnız bu kitapta yazılanlarla sınırlı değildir. Bunun kesinlikle farkındayım. Bu kitabın, gerek ilgili âyetlerin, gerek tümüyle Kur’ân’ın sunduğu sonsuz anlamlar denizinde yeni ve çok daha büyük keşiflere bir önsöz olmasını diliyorum.

Bilvesile, kitaba emeği geçen, dünyamın Kur’ân’a açılmasında hepsinin de payı olan herkese karşı duyduğum gönül borcunu ifade etmek isterim. Bu kitap, tek bir isim taşısa da, satırları arasında nice kalbin, nice aklın emeğini barındırıyor.

Hepsine teşekkür ediyor; ve beni böylesi gönül dostlarıyla beraber var eden Rabbime şükretmeyi bir vazife biliyorum.

Hepimiz için, Kur’ân’la nurlanmış bir hayat dileğiyle...

METİN KARABAŞOĞLU

İstanbul, 1996
6bahar, 24.10.2007,

Allah razı olsun. çok ufuk açıcı kitaplar. Allah ilmininizi arttırsın.

5HarikaGökhan Gümüş, 22.03.2007,

ALLAH RAZI OLSUN OKUYUNCA ÇOK MUTLU OLDUM

4elif çakmak, 28.02.2007,

kitap çok iyi ama bi yerde kafam takıldı.özellikle kevser suresini anlatırken sadece bir tefsire göre yorum yapmış ve insanları da ona yönlendirmiş.yine de kuranda fark edemediğimiz çok ince ayrıntılar bu kitapta var...


3Yeni nesilHülya Gözcü, 30.01.2007, İzmir

Selamünaleyküm,sayın Metin Karabaşoğlu nu Dost tv den Değirmen programı ile tanıdım.Sohbet tadında dinledim ve bazı programlarını kaçırdığım için sohbet kadar olmasa da Kur an Okumalarını 1-2-3 alayım dedim.Ama aynen sohbet eder gibi yalın ve sıcak anlatımını görünce programları kaçırdığıma sevindim.Yeni nesil Risale-i Nur talebelerinin en ihlaslı yazarı olarak kafamda bir yer edinen yazardan çalışmalarının devamını ve hakkını helal etmesini istiyorum.14 yaşındaki oğluma Kuran ı ve Risaleleri nasıl yalın bir dille analatacağım sevdireceğim derken imdadıma yetişen yazara teşekkür ve fakat en önce ve daima bizleri müslümanlar olarak yaratan Rabbime yarattıkları adedince hamd ü senalar,peygamberimize (ASM) a a'line ve ashabına da bu hamdler sayısınca salat ve selamlar olsun.

2OKUNMAYA DEĞERdertli dolap, 08.04.2006, türkiye

Bu kitap yazarın "Düşünceler" isimli eserindeki "Risale-i Nur sonuç kitabı değil, usul kitabıdır" sözlerinin ne anlama geldiğini gayet güzel ifade ediyor. Bir Nur talebesinin Kuran-ı Kerimi Risalelerden aldığı usul ile nasıl yorumlayabileceğini ifade ediyor. Risalae-i Nurun insana kazandırdığı nosyonu görmek için mutlaka okunmalı.

1Ali Durmus, 31.10.2003,

Bu kitabı alırken Mutlaka 2.ve 3. cildini almayı unutmayın..Gerçekten insanın içinin dola dola okuduğu ve hiç bırakmak istemediği, Kur'anı anlayan bir insandan, kuranı anlayabileceğiniz bir eser.Kuran kıssalarından Sahabe davranışlarına her şey var! Metin Abiyi kutluyorum ve Kuran okumaları4'ü bekliyorum...

  Teslimat : Güvenlik & Gizlilik : Tüketici Hakları : Sık Sorulan Sorular
 

© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut