“Risale-i Nur ‘ferdiyet’ cilvesine mahzar. Sair şeylerden kopuk bir cüz gibi algılanan birşeyin, bir bütünün parçaları olduğunu öğretiyor.”

–Metin Karabaşoğlu

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

 
Kur’ân Okumaları- 3 (Firavun’a Gideceksin)
önceki kitap sonraki kitap

KUR’AN OKUMALARI DİZİSİ

Kur’ân’ı hayatın içinde okuyan, hayata Kur’ân nazarıyla bakmanın önemini ve güzelliğini gösteren denemeler yüklü Kur’ân Okumaları dizimizin üçüncü ve son kitabı...


 Format: 186 syf.3. baskı (2005)14x21 cm.

21,00   -%4012,60


Önsöz

BİRİNCİ BÖLÜM:

HAYATIN İÇİNDE KUR'ÂN

Düşenin dostu olmak

Sabır ve namaz

İnfak zamanı

Bir iftirayla gelen

İfk ile öğretilen

Herkes için adalet

Bir fâsık bir haber getirirse

İçerdekiler, dışardakiler

İKİNCİ BÖLÜM:

SÛRELER ARASINDA

Zuhruf-Yunus hattı

Bakara'yla öğretilen

Tevbe sûresiyle öğretilen

İsrâ sûresindeki mirac

Necm sûresindeki mirac

Kuşatma altında

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM:

KISSALARLA GELEN

İki yanlış, iki duruş

Yakub sabrı, Yakub ümidi

Arayış cümlesi, tasdik cümlesi

Ve şimdi Semûd!

Firavun'a gideceksin!

Firavun'a nasıl gidilir?

Firavun'a gidildiğinde

İktidar kokusu

İnsanlık onuru'na dair

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM:

KUR'ÂN ÜLKESİNDE KISA YOLCULUKLAR

Sabrın anahtarı

Toptancılığa reddiye

Ölümün anlamı

Boş söz ve yalan

Cuma dersleri

Sadaka sadakattir

Azlar ve çoklar

Güzel bir ayrılış

Sonsöz


ÜÇBUÇUK YIL ARADAN SONRA, Kur’ân Okumaları dizimizin üçüncü kitabıyla yeniden karşınızdayız.

Kur’ân Okumaları—üçüncü kitap, birinci kitabın doğduğu şartların aksine, ikincisine benzer şartlarda doğdu.

Birinci kitap, doğrudan doğruya bu kitabın yazılarına adanmış ayların ardından günyüzüne çıkmıştı. İkinci ve üçüncü kitaplar ise, beş yıla yakın bir zaman aralığında farklı zamanlarda, farklı vesilelerle, farklı hâlet-i ruhiyeler içinde yazılmış yazıların biraraya gelmesiyle doğmuş bulunuyor.

Bu durumun bir kitap için özellikle dil ve üslup birliği açısından bazı olumsuzluklar içerdiğinin farkındayım. Dolayısıyla, en başta, bu durumu dürüstlükle ifade etmem gerekiyor.

Gönül isterdi ki, üçüncü kitabı, tıpkı birinci kitap için sözkonusu olduğu gibi, başlıbaşına bu kitaba ayırabileceğimiz ‘aylar’ bularak hazırlamış olalım. Ancak, müthiş bir yoğunlukla geçen son üç yılda, bu mümkün olamadı. Öte yandan, “Kur’ân Okumaları” havuzunda biriken yazıların orada burada unutulup gitmesine de vicdanımız razı olamadı. Kur’ân Okumaları—üçüncü kitap’ın sayfaları arasında ilerlerken, buna razı olamamakla vicdanımızın isabet ettiğini düşüneceğinizi umuyorum.

Yine de, Rabb-ı Rahîm’den dileğim odur ki, “dördüncü kitap” için akıl ve kalb havuzuna birikmiş olup bir kitap hacmini şimdiden aşmış bulunan hakikat nüvelerini sırf bu kitaba adanmış bir zaman diliminde hazırlayalım.

Sizi bu kitabın yazılarıyla başbaşa bırakmadan, son bir hususa daha değinmek isterim. Her kitabın bir yazarı olmakla beraber birden çok kahramanı vardır. Bu gerçek, bu kitap için de geçerlidir. Bu bakımdan, kitabın gün yüzüne çıkmasında emeği geçenler listesinde yer alan herkese teşekkür borçluyum. Benim Kur’ân’la tamamen özgür bir iklimde tanışmamı sağlayan annem ile babamdan başlayarak beni Kur’ân’la düşünmeye yönelten Risale müellifine, Kur’ân öğretmenim Salih Demir’e, Kur’ân hakikatlerini beraberce müzakere ettiğimiz sevgili arkadaşlarıma, Kur’ân’la ilgili eserleriyle bize yol haritası sunan büyük insanlara, okuma ve yazma eksenli bir hayat biçimini seçmemde yardımını her zaman minnetle andığım eşime, bu yazıların kitaplaşması yönündeki taleplerini defaatle dile getiren gönül dostlarına teşekkür ediyorum.

Sevgili ağabeyim Bahaeddin Sağlam ile sevgili kardeşim Salih Özaytürk’e ise, kitapta yer alan bazı açılım ve incelikleri kendilerine borçlu olduğum için ayrıca teşekkür etmem gerekiyor. Beni ilerleyen sayfalarda göreceğiniz İsrâ nüktesiyle tanıştıran Bahaeddin Sağlam’a, yayına hazırlık aşamasında kitabı okuyup yararlandığım açıklama ve uyarılarda bulunduğu için de teşekkür ediyorum.

Sözün kısası, kitapta yer alan güzellikler Kur’ân’ın malı olup pek çok insanın yardımıyla benim dünyama gelmiş bulunuyor. Bununla birlikte, kitapta yer alması muhtemel kusurlur bana aittir.

O yüzden, son tahlilde, meleklerin Rabbimize söylediği şu sözü benim de tekrarlamam gerekmektedir:

“(Rabbimiz!) Seni her türlü noksandan tenzih ederiz. Senin bize öğrettiğinden başka bilgimiz yoktur. Alîm Sensin, Hakîm Sen…”

METİN KARABAŞOĞLU
İstanbul, 1 Mayıs 2003
4DevaminiBekliyoruzyusuf, 17.07.2004, ingiltere

Insallah bu cok istifade ettigimiz eserlerin devamini bekliyoruz,Insallah Kuran Okumalari 20ye kadar gidersiniz.En onemli eseriniz ..

3sultanabdulhamit, 09.01.2004,

kuran okumak insana huzur verir fakat okuduklarımızı anlamamış onların degişik yorumlarını ogrenmemişsek o huzur orada kalır ve kuranı kerimi sadece okumuş oluruz. Sadece okumuş olmak istemiyorsanız bu manevi iklimden faydalanmanızı isterim.


2Kibrit-i Ahmer..., 24.11.2002,

bu kitabi okudugum icin kendimi sansli hissediyorum.esasinda fazla kitap okuyan biri degildim.belki hala da degilimdir..ancak metin beyin kitabi beni cok etkiledi.normalde Kuran okurken hic dikkat etmedigim seylere dikkatimi yoneltmemi sagladi bu kitap.meger daha once Kurani sadece okuyormusum..dusunmuyormusum,tefekkur etmiyormusum..simdi bunu ne kadar yapiyorum bilmiyorum.ama bu kitap bana neleri yapmadigimi gosterdi.herkesin kolaylikla ve cok kisa bir zamanda okuyabilecegi hatta yutabilecegi bir kitap.kitabi kime verdiysem cok etkilendi.tekrar tekrar okunmasi gereken bir kitap.bence kisiye Kuranla,Kelamullahla bizzat muhatap oldugunu hatirlatan ender kitaplardan...


1ya_vuz, 01.08.2002,

Aslında Kur'an'ın kendisi varken bu tür kitaplara ne gerek var demek istiyor insan ama meali açıp okuyan mı var?Tahmin ediyorum ki yazarın niyeti biraz merak uyandırıp,dikkat çekerek müslümanları Kur'an'la yüzyüze getirmek...
Kur'an'da bahsedilen bazı belli başlı konuları ele almış ve ilgili ayetleri toplamış.En son bölümü ise kıssalara ayırmış.Klasiğin dışında bir anlatımı ve yorumu var.Merak edeceğinizi sanıyorum.

  Teslimat : Güvenlik & Gizlilik : Tüketici Hakları : Sık Sorulan Sorular
 

© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut