“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Kamyon şoförü
–İsmail Örgen

[*4.596 yazı içinden]

“Ey dindar Kürt kardeşim…”

Ahmet Abdullah

CHP ile koalisyon sizin içinizi acıtırken, özellikle batıdaki seçmenlerimizin milyonlarcasının oyunu kaybetmek riskiyle karşı karşıya kalıyoruz. MHP ile koalisyon halinde ise savaş tekrar başlayacak ve bu en çok da sizin için acı verici olacak. Erken seçimde oy verirken lütfen bu durumu da gözetin.


SEÇİM SONRASI siyasi manzara hala netleşmedi. Ancak meclis başkanlığı seçimini kazanarak Ak Parti, üzerinden ölü toprağını atma imkânı buldu. Bu seçim her ne kadar nasıl bir koalisyon olacağını direkt belirlemiyorsa da bir takım işaretler veriyor.

İlk olarak, MHP ile Ak Parti arasında bir yakınlaşma manasına gelebilir. Fakat MHP başkanlık seçimindeki bu tavrıyla hiç uyumlu olmayan aşırı sert ve saldırgan dilini hiçbir şekilde yumuşatmıyor. Özellikle genel başkan Bahçeli, genel başkan başdanışmanı Metin Özkan ve genel başkan yardımcısı Semih Yalçın öyle açıklamalar yapıyorlar ki, dinleyenler bu partinin kesinlikle Ak Parti’yle bir koalisyon yapmayacağına emin olabilirler. Çünkü Erdoğan’ın kellesini istiyorlar ve bunu açıkça söylüyorlar. Bu kendi açılarından tutarlı olsa bile, pratikte kat’a bir koalisyon kurulamayacağına işaret. Kendilerinin de hiçbir partinin, liderinin feda edilmesi karşılığında bir işbirliği yapmaya evet demeyeceğini bildiklerini zannediyorum.

Gülen medyası da CHP diyor

İkinci olarak, meclis başkanlığı seçimi CHP ile de mesafeyi pekiştirdi. Zira CHP’liler Erdoğan-Baykal görüşmesinden umutlanarak kendi adaylarının seçtirilmesini ihtimal dâhilinde görüyorlardı ancak MHP’nin kritik hamlesi ile Ak Parti yönetiminin son tura kadar adaylarının arkasında durma iradesi bu umudu boşa çıkardı. Öte yandan bu koalisyon hususunda HDP’nin ısrarı sürüyor. Hangi HDP’li milletvekili ağzını açsa Ak Parti-CHP koalisyonu diyor. Ayrıca 30 Haziran’da Selim Savaş Genç imzalı ‘CHP İktidar Olursa…’ başlığıyla Zaman gazetesinde bir yazı yayınlandı. Yazının son paragrafında şöyle deniyor.

7 Haziran seçimi akabinde ortaya çıkan tabloda CHP’nin öncelikle AKP’siz bir koalisyon kurma, akabinde ise iktidar ortağı olma gayretini anlayışla karşılıyorum. AKP’siz bir iktidar için Bahçeli’ye başbakanlık teklifi yapan Kılıçdaroğlu seçim sonrası koalisyon tartışmalarında en çok puan toplayan lider oldu. MHP’nin herhangi bir koalisyon hesabı içinde olmama gayreti Türkiye’nin önünde yeni seçimler haricinde tek bir alternatif bırakmıştır. AKP-CHP koalisyonu kurulamadığı takdirde ülke yeni bir netice alamayacak olmasına rağmen bir kere daha sandık başına gitmek zorunda kalacaktır. CHP, ülkeyi iktidarsız bırakmamak ve kitlelere vaat ettiklerini icraata dökerek değişim sürecine ivme kazandırmak için AKP ile olsa bile koalisyona evet demelidir. Bu ihtimal Kılıçdaroğlu CHP’si için tarihi bir görev ve fırsattır.

Açıkça Ak Parti – CHP koalisyonunu savunan bir yazı.

Ve böyle bir yazının Gülen’in onayı olmadan bu gazetede çıkamayacağını biliyoruz. Hem HDP’nin hem cemaatin böyle arzuladığı bir seçeneğin yeterince büyük tehlikeler barındırdığını anlatmak için daha fazla israf-ı kelam etmemek gerektiğini düşünüyorum.

Vaziyete bakacak olursak…

Ben hala erken seçimin en kuvvetli seçenek olduğunu düşünüyorum. Fakat bu kaybedilen yüzde 10 civarında oy nasıl geri alınabilecek? Bir mucize gerçekleşmeyeceğine göre Ak Parti’nin seçmeni ikna edebilmesi gerekiyor. Özellikle de oylarını kaybettiği dindar Kürt seçmenleri. Eğer erken seçimden evvel bir Ak Parti – MHP koalisyonu olursa, MHP çözüm sürecini kesinlikle bitirteceği için, Kürtlerin verdiği mevcut oylar da gider ve Ak Parti bir daha belini doğrultamaz. Yüzde 30’larda gezen orta boy bir partiye dönüşür ve ancak kurulan koalisyonların büyük ortağı olur. Bir başka deyişle, MHP koalisyonu CHP’ye tercih edilecek olsa bile hala çok tehlikeli.

Mezkur seçmenin iknası sadedinde Ak Parti yöneticilerince şu minvalde bir argüman samimiyetle dile getirilmeli:

Ey mütedeyyin Kürt kardeşlerimiz! Sizin siyasi tercihinizde çözüm sürecinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve bu seçimlerde yaptığınız ikazı anlıyor ve kabul ediyoruz. Ancak görüyorsunuz, bizi bu kadar zayıflattığınızda bir koalisyona mecbur kalıyoruz. CHP ile koalisyon sizin içinizi acıtırken, özellikle batıdaki seçmenlerimizin milyonlarcasının oyunu kaybetmek riskiyle karşı karşıya kalıyoruz.

MHP ile koalisyon halinde ise savaş tekrar başlayacak ve en çok da bu siz ve sizin çocuklarınız için acı verici olacak.

Dolayısıyla bu halden hayırlı ve selametli bir çıkış yok. Erken seçimde oy verirken lütfen bu durumu da gözetin ve bizi en azından kâfi derecede güçlü kılın ki, sizinle ilgili hayırlı niyetler beslemeyenlerle bir araya gelmek zorunda kalmayalım.

Böyle bir mesajın önemli olduğunu ve sonuç alıcı olabileceğini düşünüyorum.

Neticeten, siyaset sadece seçilenler için değil, seçenler için de bir sonuç alma sanatı. Dindar Kürtlerin de şu anki manzarayı keyifle seyrettiklerini düşünmüyorum.

Muhtemel bir erken seçimde bu husus iyi işlenirse yüzde 45’e yakın bir oy oranıyla, 276 - 300 arasında bir vekil sayısıyla Ak Parti, biiznillah, tek başına iktidara gelebilecektir.

  05.07.2015

© 2015 karakalem.net, Ahmet Abdullah

  1.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.


© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut