“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Bir yazdım, bir güz..
–Rabia Nazik Kaya

[*4.617 yazı içinden]

 Bilge Kadının Taşı

Yazara Mesaj Gönder

DAĞLARDA SEYAHAT eden bilge bir kadın, bir dere kenarında değerli bir taş bulmuştu. Ertesi gün kadın başka bir gezginle karşılaştı. Adamın karnı çok açtı. Bilge kadından yiyecek birşeyler istedi. Kadın ona birşeyler vermek için çantasını açtığında değerli taşı gören adam, kadından onu da kendisine vermesini rica etti. Tereddütsüz:

“Olur” dedi kadın.

Aç gezgin, talihin nihayet kendisine yaver gittiğini düşünerek, sevinç içinde ayrıldı oradan. Ancak, birkaç gün sonra o civarlara geri geldi ve bilge kadını bularak, taşı kendisine iade etti.

“Bana verdiğin taşın ne kadar değerli olduğunun farkındayım” dedi adam. “Ama düşündüm ki, sende bu taştan daha değerli birşey var. Bu mücevheri verebilmeni mümkün kılan şeyi bana verir misin?”
(yazarı bilinmiyor)

  17.03.2004

© 2015 karakalem.net, İsmail Örgen


  1.  Bu yazının yazarına mesaj göndermek istiyorum.
  2.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.
  3.  Bu yazının geçtiği eseri incelemek -veya satın almak- istiyorum.

5insanın olan ne varaysel aybar, 24.05.2007, İstanbul

şöyle bir düşünürsek dünyada bizim olan ne var aslında hiç bir şey bizler yolcuyuz dünyaysa han buhana gelişimiz kendi arzumuzla olmadığı gibi gidişimiz de kendi arzumuzla olmuyor. yolcu olduğumuzu unutmazsak hem yaşamanın hemde vermenin daha kolay oldğunu görürüz ve yunus emrenin dizeleri ne varlığa sevinirim ne yokluğa yerinirim aşkın ile övünürüm bana seni gerek seni

4KarsiliksizLeyla Özipek, 24.07.2006, Ankara

Insanlar karsiliksiz hiç birsey vermemeye basladilar. Her davranisin altinda kötü bir düsünce beliriyor, düsünüyorlar. Hayat her zaman gülmeyebilir ve o zaman keske yardimci biri olsa da derman olsa diye bekleriz,

Sadece Allah rizasi için vermeli, sonu ne olursa olsun.

Karsiliksiz sevebiliyorsa insan karsiliksiz canini bile verir.

Herseye ragmen beklentisiz ve çikarsiz bir hayat diliyorum...

3canı vermekmeryem, 13.05.2006,

Bazen yazmak zor olur, bazı insalar bazı şeyleri hiç anlamak istemezler görmek istemezler,duymak istemezler,şüphesiz kendileri bilir ancak hayatta hiçbir şey fedakarlık kadar ulvi değidir.O ne maldır, ne zaman, ne ilgi; o hepsini kapsayan hayattır.Ama Allah zamanı geldiğinde doğruyu apaçık doğruyu söyler.

2Candan VerebilmekFatih ÖZEN, 09.03.2005, Gaziantep/TÜRKİYE

Bir atasözü vardır. "Az veren candan, çok veren maldan" derler. Karşılıksız verebilmek ne büyük bir meziyet. İnsanları Tefekkür etmeye sevk ediyorsunuz, ne mutlu sizlere, tefekkür ediyorsak ne mutlu bizlere. ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

1mükemmelenes polat, 03.05.2004, trabzon/turkey

BİLBE KADININ TAŞI VE DİĞER ÖYKÜLER GERÇEKTEN İNSANI TEFEKKÜRE ZORLAYAN MÜKEMMEL ÖYKÜLER.. İNSAN OKUDUKÇA KAİNATA VE ETRAFA OLAN BAKIŞI İNANIN ÇOK DEĞİŞİYOR.. DAHA FAZLA ÖYKÜLERİN OLMASI DİLEĞİ İLE ... KOLAY GESİN
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut