“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

IX. Miracın adımları
–Metin Karabaşoğlu

[*4.616 yazı içinden]

"Ya Rabbi, mağlup oldum. Sen yardım et."

Ahmet Ay

Zamane Firavunları her zulmü yapıyorlar da Allahım, biz koca ümmet bir Musa olup karşılarına çıkamıyoruz. Senin bize bağışlayacağın bir bayrama muhtacız. Senin bize lutfedeceğin her hayra muhtacız, çünkü sebepler dairesinde hakkıyla çalışıp biz beceremedik. Yenildik Allahım, yenildik. Hz. Nuh gibi mağlub olduğumuzu itiraf ile yardımını dilendik.


YA RAHMAN, ya Rahîm. "Zalimler için yaşasın cehennem!" diye haykırarak kapına geldik. "Zalimler için yaşasın cehennem!" diye haykıranların yüzü suyu hürmetine geldik. Elimizde sana sunacak başkaca bir hediyemiz yok. Tek yükümüz, gözyaşımız, orucumuz, Ramazan'ımız. Kardeşlerimiz için dertliyiz. Yere düşen her bir gözyaşı için dertliyiz. Katında kıymetli olduğunu bildiğimiz içimizdeki asfiyaların, evliyaların, hocaların, temiz kalpli çocukların ve masumların oruçları hürmetine yalvarıyoruz: Zalimlerden intikamımızı al ya Müntakim!

Ya Rab, âlem-i İslam parça parça olmuş. Her bir parçasına bin gam düşmüş. Öyle yaralarımız var ki, ne el yetişir ne merhem sürülür yerlerde. Gücümüz yetmiyor Allahım, elimiz yetişmiyor; aczimizi sana şikayet ediyoruz. Güçsüzlüğümüzü daha çok farkettiğimiz bu ayda, sen bizim gücümüz ol. Esman ile imdadımıza yetiş. Darda kalan müslüman kardeşlerimize yardım et. Yoksa Ramazan 'Ramazan' olur mu onlar öyleyken? Kalp nasıl bayramı bekler bir yanı böyle sancı çekerken?

Mısır'a yardım et. Gazze'ye yardım et. Suriye'ye yardım et. Doğu Türkistan'a yardım et. Afrika'ya yardım et. Asya'ya yardım et. Bosna'ya yardım et. Allahım, her nerede canı yanan bir mümin kardeşimiz; hatta insan kardeşimiz varsa, ona yardım et. Kendi zaaflarımızdan, ayrılıklarımızdan, dağınıklığımızdan senin kudretine sığındık. Kendi tembelliğimizden çok canımız yandı, yenemedik, Senin gayretine koştuk geldik. Allahım, rahmetinle inayet buyur, âlem-i İslam'ın yanan her bir köşesine bu Ramazan'ı deva eyle. Sekine lütfet. Aczimizi, ey Kadîr-i Rahim, dergahında şefaatçimiz say. Açlığımızı, böylesi bir mutlulukla mükafatlandır. Bayramımızı böyle bayram kıl.

Allahım, her Ramazan tuttuğumuz oruca benzer kaç asırdır tuttuğumuz bir oruç var: Âlem-i İslam senin lutfedeceğin bahara muhtaç. Kutsal beldeler muhtaç. Kudüs muhtaç. Filistin muhtaç. Gazze bugün daha muhtaç. Zamane Firavunları her zulmü yapıyorlar da Allahım, biz koca ümmet bir Musa olup karşılarına çıkamıyoruz. Senin bize bağışlayacağın bir bayrama muhtacız. Senin bize lutfedeceğin her hayra muhtacız, çünkü sebepler dairesinde hakkıyla çalışıp biz beceremedik. Yenildik Allahım, yenildik. Hz. Nuh gibi mağlub olduğumuzu itiraf ile yardımını dilendik.

Fazlına muhtacız. Keremine muhtacız. Celalî veya cemalî bütün güzel isimlerinin tecellilerine muhtacız. Bize bu baharı da fazlınla ikram eyle. Âlem-i İslam'ın yüzünü güldür ki, bizim de yüzümüz gülsün. Ki bir iftarımız da odur. Kardeşi ağlarken kimse bayram kutlayamaz Allahım. Bebeklerin ölüsü ardında bayram olmaz. Kardeşlerimiz bayram yaparsa bize de bayram olur. Bizim asıl iftarımız, odur. Asırlardır süren kışımız, bir baharla iftar eyle. Lutfeyle. Kerem eyle. Bayramımız ancak öyle bayram olur. Amin.

  18.07.2014

© 2015 karakalem.net, Ahmet Ay

  1.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.


© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut