“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

[*4.622 yazı içinden]

 *Bu sayfa, gündelik hayatın içinde yüzyüze geldiğimiz, bir ders ve ibret boyutu taşıyan olayları paylaşmak üzere tasarlanmıştır.

 En Güzel Çiçek

Yazara Mesaj Gönder

AMA ÇOCUK avucumun içine koyacağı yerde, öylece havaya doğru tutuyordu çiçeği. İşte o zaman çocuğun gözlerinin görmediğini anladım: çocuk kördü.

Birgün kitap okumak için parka gitmiş, yaşlı bir söğüt ağacının uzun, dağınık dallarının yanındaki boş banka oturmuştum. Hayatımdan bezmiş bir halde, dünyanın alay edercesine, üst üste silleler vurmasına içerlemiş, homurdanıyordum.

Tüm bunlar günümü mahvetmeye yetmezmiş gibi, oyun oynamaktan bitap düşmüş küçük bir çocuk nefes nefese çıkageldi. Yanıbaşımda, kafası aşağı eğik bir şekilde durdu ve büyük bir heyecanla bana “Bak ne buldum!” diyerek elindekileri gösterdi.

Elinde bir çiçek vardı ve çiçek acınacak durumdaydı. Çiçeğin bütün yaprakları yırtılmıştı. Sanırım çiçek ya yeterli yağmur görmemiş yada pek ışık alamamıştı. Çocuğun ölü çiçeği alıp gitmesi için sahte bir gülücük attım ve kafamı başka yöne çevirdim.

Ancak çocuk dönüp gideceğine yanıma oturdu. Çiçeği burnunun üstüne getirerek, şaşırmış bir şekilde “Bu kesinlikle çok hoş kokuyor ve ayrıca da çok güzel. İşte bu yüzden onu kopardım; al, bu senin için.” diyerek çiçeği bana doğru uzattı.

Getirdiği bu çiçek yabani bir ottan başka birşey değildi, renkli göze hoş gelen birşey de değildi ama biliyordum ki onu almazsam çocuk gitmeyecekti. Ben de çiçeğe doğru uzandım ve “Bu tam ihtiyacım olan şeydi.” diyerek cevap verdim.

Ama çocuk avcumun içine koyacağı yerde, öylece havaya doğru tutuyordu çiçeği. İşte o zaman çocuğun gözlerinin görmediğini anladım: çocuk kördü.

En güzel çiçeği seçtiği için ona teşekkür ederken sesim titriyor, gözlerimden yaşlar boşalıyordu. “Birşey değil” dedi gülümseyerek, ve sonra koşarak oyununa geri döndü, bende bıraktığı etkiden habersizce.

Orada otura kaldım ve bu küçük çocuğun yaşlı söğüt ağacının yanında oturan ve kendi kendine acıyan bu yaşlı kadını nasıl gördüğünü merakla düşünmeye başladım. Benim sıkıntılı olduğumu nasıl bilmişti? Çiçeği neden bana getirmişti? İhtimal, kalp gözü ona gerçek doğruyu göstermişti.

Sonunda kör bir çocuğun gözlerinden problemin dünya ile ilgili olmadığını anlamıştım: problem bendeydi. Oysa ki gerçek kör bendim ve tüm zamanımı bir kör olarak geçirmiştim. İşte o gün etrafımdaki güzellikleri görmeye ve benim olan her anın tadına varmaya ahdettim.

Ve sonra solmuş çiçeği burnuma yaklaştırarak o güzel kokuyu koklamaya başladım. O sırada küçük çocuk elinde başka bir otla, parkta oturan başka bir yaşlı adamın hayatını değiştirmeye gidiyordu.

  10.10.2002

© 2015 karakalem.net, Cemal Karabel

  1.  Bu yazının yazarına mesaj göndermek istiyorum.
  2.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.

2Sıradanlık veya Sıradışılık...Seçil ARSLAN AKAY, 02.01.2008, Ankara

Hayatı kalıplar içinde anlamaya, görmeye, duymaya...yaşamaya çok alışığız..Neden sonuç kavramı öylesine açık ve net ki! Çok da kafa yormaya gerek duymuyoruz böylece. "Bu sıradanlığın içinde yaşanan sıradışılıklar nedir??" diye kendi kendimize sorduğumuzda, tıpkı yukardaki örneğe benzer durumları anlıyoruz..Güzel ne demek, çirkin ne demek...Gören göz ne demek...

Bildik/sıradan kalıplar içinde kaçımız gören göze sahibiz???

Salih ÖZAYTÜRK'ün "Kendinden Öte Yol" kitabında yer alan "Mesajınız Var" başlıklı yazısında sözettiği gibi....Yaradanın kuluna gönderdiği sınırsız mesajları alabilmek için, o kapıyı açmak gerek...Gözlerimiz bu mesajları görmeye, kalbimiz anlamaya ne kadar açık...Tesadüfe yer olmayan kainatta tevafuk eden olaylara, bu bilinçle bakabilmeyi öğrenmeliyiz...Sahi güzel nedir...gören göz nedir...

1panzehirbahtiyaraycan, 11.03.2005, dazkırı-afyon

Yazınızı okudum ve gerçekten duygulandım.Günümüzdeki bizim gibi gören körler için bir deva bir panzehir bir yazı yazmışsınız.Özellikle benim gibi iki kız sahibi olup evlat sevgisini bilen için çok güzel buldum.Devamını dilerim.Teşekkürler.
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut