“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Kimi seversin?
–Metin Karabaşoğlu

[*4.622 yazı içinden]

Ölenler ve Olanlar

Harun Pirim

EN SON yaklaşık 5 sene gönce görüştüğümüz samimi kudretli bir dostumun vefat haberini aldığımda sebeplere alışmış aklım tabiatla kirlenmiş duygularım tesadüflere aşina olmaya meyletmiş nefsim kıpırdanmaya başladılar. Endüstri Mühendisleri mezunları olarak kurduğumuz grup mailleri aracılığıyla gelmişti akıllara sakat mail. Duygulu bir arkadaşım şöyle özetlemişti arkadaşın vefatını:

“Olay; Kudret'lerin bir iki süt tankeri vardı, Yörükoğlu Ayrana; Sökeden Antalya organizeye süt çekiyorlardı. birinin Antalya yakınında mazotu bitmiş, Kudreti çağırmış, arabaya mazot koymuşlar. şöför arabaya binmiş, Kudret de arabanın solunda birşeylere bakıyomuş. kopuğun biri çok hızlı geliyormuş, önce sol taraftan kamyona sonra duramamış Kudret'e çarpmış. yine durmamış, Kudretin Ferhat isminde kardeşi var, onunla gitmişlermiş; Ferhat arabada oturuyormuş bu arabaya da vurmuş, daha sonra yoldan çıkmış.”

Hal böyleydi. Ecel birdi, değişmezdi. Kudretle arkadaşlığımızın daha da ilerleyeceğini düşünüyordum. Allah rahmet etsin. Böylesine bir ölümle ibret oluşu bile tarafından yazılıp geride kalanlara bırakılmış ibretli bir mektuptu. Grup maillerinden aldığım diğer bir haber de aynı okul döneminden diğer bir arkadaşın böbreklerinden ciddi bir rahatsızlığı olduğuyla ilgiliydi. Hüzün, sıkıntı, muzdarip halet-i ruhiyesi idi içinde bulunduğum. Aslında kendime de arada kızıyordum. Okuduklarım ruhuma yeterince tesir etmiyordu çünkü. Arkadaş bir mail ile ayrı kaldığımız 5 sene boyunca yaşadıklarını anlattı. Çok değerli bir yazı olduğunu düşünüyorum. Ne de olsa yaşanmış mücerreb bir yazı. İçinde kabiliyet sahiplerinin halleneceği çok duraklar var. İmlalarını değiştirmeksizin arkadaşın maili şöyle:

“ANLATSAM TESIRI YOK,SUSSAM GONUL RAZI DEGIL...

Selamun Aleykum Degerli Arkadasim

Gorusmeyeli 4 sene oldu. Bu zaman suresince sizin gibi degerli arkadaslarimi arayamadigim icin kusura bakma. ama yasadiklarimi bir bilsen belki bana biraz hak verirdin. okul bitince biraz dinleneyeyim dedim, sonra askere gittim. orda cok buyuk bir rahatsizlik gecirdim. ama askerde teshis konulamadigi icin askerlik sonrasi ortaya cikti. is ararken meger saglik durumum iyi degilmis.

1 sene once tahlil yaptirdik. ve bobrek yetmezligi hastaligina yakalandigimi doktor soylediginde insanin aklindan ilk gecen sey NIYE demek oluyo. ama bu dunyada hic bir seyin sebebsiz olmadigini Allah'in metodunun cok degisik oldugunu gec de olsa ogrendim. her hayirda bir serin, her serde de bir hayirin oldugunu ogrendim.

Bu dunya hayatinin bos ve saniselik oldugunu, saglikliyken insana dunya hayatinin hos geldigini, ama sagligimiz bozuldugunda fani dunyada yasadigimizi anladim. ve yapilcak en dogru seyin dine baglanmak, ve ibadetle Allah'a yonelmek oldugunu ogrendim gec de olsa.

Ictigimiz suyun, aldigimiz nefesin, verdigimiz nefesin onemini anladim ve bu sayede belkide insanin gunluk hayatinda pek aklina getiremedigi biseyi daha ogrendim

RABBIMIZE SUKUR ETMESINI...

3, 5 ay once Bobrek Nakli oldum. Ege Universitesinde. iki kez ameliyat gecirdim. bobrek anjiosu oldum, biyopsi oldum. icmedigim ilac, serum, igne kalmadi. 40 gun hastanede yattim. gecenlerde yine 15 gun hastanede yattim. degerler yukseldi. simdi biraz iyi gibiyim hamd olsun.

Annecicigim sagolsun. bana bobregini verdi. iste anneler boyle. hep merak etmistim. iki bobregin isini tek bir bobrek yapiyorsa niye Yuce Allah insani 2 bobrekli yaratti?Belkide bunun icin. Annen seni 9 ay karninda tasiyo. yetmiyo seni buyutuyo. yetmiyo birde sana bobregini veriyo.

Ama bobrek nakli olmakla hersey bitmiyo. uyum surecinde 20-30 tane ilac veriyolar. ilaclarin yan etkisi ortaya cikiyo. ilaclar sekerimi yukseltti. birde hergun 4 defa insulin yapiyorum ama yine de sukur ediyorum. cunku Rabbimiz kulunu zorluklara oyle alistiriyorki, isyan etmek aklindan pek gecmiyor. Cunku hicbirsey bize ait degil ki. Kefene sarildigimizda yanimiza bir cift corap bile goturemeyecegiz.

Iste boyle dedigim gibi bu dunyanin bos oldunu ogrendim. 6aylik bebecigin karaciger nakli oldugunu gordukten sonra, 22 yasinda delikanlinin karacigerinin yarisini babasina verdigini gordukten sonra daha bircok seyi yasadiktan sonra kariyermis, paramis, sohretmis, meslekmis hepsi bana komik gelmeye basladi. cunku dunyanin belkide bilinmeyen gerceklerini gordum. doktorlar herseyi yaptiklarini saniyolar. kalbe gizli kamera yapsalar ya... sana kaydettiklerimi gostersem.

Neyse seni pek sikmayim insallah iyisisindir. dayima nacizane bir site yaptim. bu siralar web sitesi yapmakla ugrasiyom. doktorlar yorucu is yapma diyo belli bir sure.

Guzel bir dini site. yegenler dayilarina pek cekerlermis. insanlah bende dayima cekerim. daha yolun basindayiz.

Ben giderim adim kalir, eksik biraktigim hersey bende kalir.

Selam ve Duam ile. Allah hepimiz yardimcisi olsun”

Musibetlerin penceresinden hayata bakmak, güçlü hissedişler ve gerçeklere teğet geçmeksizin yaşamak. Başımıza gelen olaylardan olayları başımıza gönderene intikal edebilmek. Sorgulu ve sualli yaşamak. Başımıza vurulan tokmağın acısını duymaksızın tokmağın sesine kulak vermek. Kendime çıkardığım derslerden bazıları bunlardı…

  27.06.2008

© 2015 karakalem.net, Harun Pirim

  1.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.

1ZEHRA SARI, 29.06.2008, İstanbul

Bunu yazıp yazmamak noktasında tereddütte kaldım ama hiç tanımadığım birisi bana dua etseydi bundan haberdar olduğumda çok mutlu olurdum, bunu bildiğim için yazmaya karar verdim...Hafta sonu için bir yere giderken;- yolda genelde yaptığım üzere tanıdıklara,ailemdekilere,kendime dua ederim- yolcunun duası kabul olur'a ta yürekten inanarak...Ve yazınızı okuduktan sonra çıktığımızdan mı yoksa arkadaşınızın mektubundan çok etkilendiğimden mi bilemiyorum yolda dua etmeye niyetlendiğim de aklıma ilk önce arkadaşınız geldi ve ona Allah'tan acil şifalar, bol sabır ve eski sağlıklı haline yeniden kavuşma diledikten sonra bu farkındalığıyla,hayatta çok güzel işlerin mihmandarı olması için dua ettim.."Niye" dedikten sonra O'nu bulabilmek,eğer baştan itibaren O'nun ile olunmaya çalışılmışsa ve sonrasında bu "niye?"den sonra da O'na dönülebilmişse ne mutlu...Maşaallah..Allah cümlemize, bu imtihan dünyasında, her düştüğümüzde ve herşey normalden çok daha iyi gider gibi göründüğünde kendisine dönmemizi nasip etsin...
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut