“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Bize hız lazım!
–Hüseyin Eren

[*4.616 yazı içinden]

Çırpınış

Yazara Mesaj Gönder

ŞU KÜÇÜCÜK KUŞ gibi çırpınıyor yüreklerimiz... bir dakika bile durmadan göğüs kafesimizde pıt pıt atıp, can suyunu pompalıyor duruyor..

kalp bir yanda çırpınıp dururken, ruh da beden mahpusluğunda çırpınıyor olmalı...yaşadığımız şu kaotik süreçte, hiç çırpınmaz mı ruh?..hiç çarpışmazlı benlikler?..hiç uçuşmaz mı hayaller, ümitler?...

çırpınan yüreğim "an"ı yaşamaktan geriye dönüp bakamaz oldu..çünkü geçmişe ya da geleceğe bakabilmek, durup düşünmek ister, tahayyül ister, ve en önemlisi vakit ister.

Vakit nimetini çok iyi kullanamadığımız bu dönemde, tüm bu muhasebelerden de uzak kaldım sanırım..

geriye dönüp bu bir ayı düşünmek istiyorum..

öyle çok şey gelip geçti ki gözlerimizin önünden..öyle çok hayat..öyle çok acı...öyle çok ibret...

her nöbet ayrı bir alemdi muhakkak..her insan ve her olay bambaşka kapılara açılıyordu..hangi kapıyı anlatsam..

yakın geçmişten başlayarak sıralasam...80 yaş üstü hastalar mesela..bir asıra yakın yaşamlarına neler sığdırdılar kim bilir..

en acısı, ömür nihayete erecekken, kimsenin kendilerine sahip çıkmaması olmalı..80li yaşlarda bir beyefendi, uzman nörolog ve uzman psikiyatrist, bir bakımevinden getirildi üstülelik çocukları olmasına rağmen...ne acı..

bir başka beyefendi, 1 ay önce sağlıklıyken birden geçirdiği felç ile yatağa mahkum kalınca, ve bir lokma ekmek verecek bir kişi bile yanında olmayınca, 1 ay hiç beslenmemişti hiçbir yere kıpırdayamamıştı..ve bir ayda sırtında 20x30cm'lik bir yatak yarası açılmıştı..tüm organları görünüyordu.."su" diye inlediğini seçebiliyordum yalnızca...ve ertesi gün vefat etti..Allah rahmet eylesin..

bir başka 80 yaş üstü hanımefendinin ise beni görmeden kendisiyle ilgilenen kızı, gayet kırıcı ve kaba davranırken, beni gördüğünde annesine tatlı dille güler yüzle bir şeyler söylüyordu...utandım..o insan adına o insanın annesinden utandım...

gencecik kızlar gördüm, bir sürü ilaç içip canına kıymaya teşebbüs eden..ve bir tarafta 80 yaşında yaşamaya direnenleri de..

genç olan yaşlı olanı, yaşlı olan genç olanı anlamıyordu..

hayatı bir film izler gibi izliyoruz bir aydır...acılara şahit oluyoruz ve bazen mutluluklara...

kan değerlerine bakıyoruz bütün gün..pek çoğu nizam içinde olması gereken değerler arasında seyrediyor..sağlık ne müthiş şey diyoruz..ne büyük nimet..

çok şükür diyoruz..bedenimize, ailemize, konumumuza..her şeye..

tüm bunlara dil ile şükretmek kafi olur mu hiç?....

Rabbim çırpınışlarımızı şükreylesin..Bize merhamet eylesin..

Ve tüm gafletimiz için bizi affetsin...

Dün tefe'ülde çıkan satırlardan bazıları sanırım buraya uygun düşecek..Mevlana diyor ki: "Dünya nedir? Tanrı'dan gafil olmaktır..Kumaş, para, ölçüp tartarak ticaret etmek ve kadın; dünya değildir." 1/983

ardından kitap diyor : Ölçü harika dedim kendi kendime. Zenginlik, çok para, çok altın, servet, kadın Dünya ya da zindan değilmiş meğerse. Sadece bunların insanı sahibinden gafil etmesi, habersiz bırakmasıymış. Vay canına asıl işi anladım şimdi. Ne olduğumuz neye sahip olduğumuz değil mesele. Kiminle olduğumuz. Asıl iş O'nunla olmak. Bu servetle de mümkün. Parasız da. Yapılması gereken O'nun verdiğini onun için harcamak sadece. Paraysa para. Sağlıksa sağlık. Bilgiyse bilgi. Ömürse ömür. ''**

işte böyle dedi tefe'ül...ve etkiledi hepimizi derinden...

bi çırpınış da böyle bitti...

O'nunla kalın inşallah efendim...
**:Mevlana ile Aşkın Terapi

  18.02.2008

© 2015 karakalem.net, Rabia Nazik Kaya

  1.  Bu yazının yazarına mesaj göndermek istiyorum.
  2.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.

2"Kanat çırpıp uçma vakitleri gelince..." Nazmi Furkan, 16.03.2008, İstanbul

SONSUZ VEFA SONSUZ NUR

"..."Ben dedem İbrahim'e benziyorum." diyordu evlatların en şereflisi. Ve dedesine benzediği için iftihar ediyordu o kainatın iftihar tablosu.

Tecdid okulunun diğer tilmizleri de hep O'nun neslinden geliyordu. İbrahim şeceresinin asır dallarına herbiri birer ak güvercin gibi konuyordu. Kanat çırpıp uçma vakitleri gelince de gövdedeki yuvaya dönüyorlardı. Yani, İbrahim'in (a.s.) makamına dönüyorlardı. Kimisi bu dönüşünü sadece ruhen yapıyordu. Kimi talihli ise cesediyle de oraya varıyordu. "Beni Urfa'ya götürün" fermanının bir mânâsı da buydu. Urfa'ya varıncaya kadar ne denli heyecanlanmış, kalbi ne denli bir güvercin kalbi gibi çarpmıştı.

Ama Isparta onun nazlı gözdesiydi. Hasretine daha fazla dayanamadı. Aradan yüz küsur gün ya geçmiş ya geçmemişti ki O'nu Urfa'dan çekip aldı ve kalbinin en mahrem köşesini ona kabir yaptı. Onu herkesten saklasın istiyordu Isparta, başka göz değmesin arzu ediyordu ona.

"Ben kışta geldim" demişti Işık Adam. Elbette o kışta gelecekti. Kışta gelmeyen baharı nasıl müjdeleyebilir ki? "Siz cennetasa bir baharda geleceksiniz" muştusunu o vermişti yarım asır önce. Hem de kışın tam ortasında söylemişti bu sözleri o. Bir demet çiçek istemişti bir de Diriliş Nesli'nden.

Gideceğiz değil mi? Evet, gideceğiz billahi!" (Kaynak: Ş.N., K.T.-1)

“Sonsuz Nûr” en sağlam rivayetlerin müstakim bir dirayetle analiz ve sentezi..

“Sonsuz Nûr”, Andelib-i Zîşan (Şanı Yüce Bülbül) ünvanıyla anılan İki Cihan Serveri’nin aynı perdede başlayıp aynı perdede biten hayat nağmesinin davudî bir sesle terennüm edilişi..

“Sonsuz Nûr”, İslâm Site Devletinin 23 sene gibi kısa bir zamanda kurulmasını, merhale sıçramalarında zaman ayarlaması gerçeğine dayandırarak, her merhalede uyulması gereken aksiyon şeklinin izaha kavuşturulduğu tecrübe atlası..

“Sonsuz Nûr” ilâhî ahlâkla ahlâklanma öğretisi..

O, mürşid ve muallimlere rehber kitap..

O, muhtevasıyla, mübelliğ ve davetçilere yol gösterici bir hitap..

O, yorumlarıyla, arzu edilen ufka ulaşma pratiğini yanılmaz ve yanıltmaz prensiplere bağlayan orijinal; fakat her türlü tekellüf ve fanteziden uzak kalmayı yeğleyen bir eser..

“Sonsuz Nûr”, sevgi, hoşgörü ve müsamahada Nebi ikliminin maharetli bir el tarafından ilmî metotla resmedilişi..

“Sonsuz Nûr” “Felsefenin bencesi” ölçüsünde anlatılan şekliyle bir siyer felsefesi..

Ve “Sonsuz Nûr” her türlü siyasî baskı ve elverişsiz şartlara rağmen kürsüde açan hitap çiçeği.."

(Kaynak: Ş. N., K. T.-2)

1özlemiştim..Öznur Çolakoğlu, 19.02.2008, Türkiye

dostum nicedir özlemiştim yüreğinin tezahürü olan satırlarını..

ve gün sayıyorum marta dair şimdiden..

hep iyi ve güzel için çırpınan müthiş yüreğinde ümidin ritmi vursun her daim..

RAbb'e emanetimsin..
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut