“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Kandil Yürüyüşü
–Nuriye Çakmak

[*4.616 yazı içinden]

Karakalem’den yeni haberler

ALMANLARIN EN büyük şairi J.W. von Goethe, Müslüman dünyanın şiir anıtlarından Hâfız-ı Şirazî’ye hayranlığının bir nişanesi olarak kaleme aldığı Batı-Doğu Divanı’nda, başka pek çok şeyin yanında, iki şairâne tesbite de yer verir; ve Hâfız’a seslenirken, bir açıdan ‘bir türlü başlayamayış’a, bir diğer açıdan ‘hiç bitiremeyiş’e değinir.

Bizim hayatlarımız, Batının ve Doğunun bu iki büyük ‘divan’ şairi gibi değil. Şairâne sözlerimiz yok; kâfiyeden de mahrum yaşıyoruz hayatlarımızı.

Ama Goethe’nin kullandığı o iki ifade, ‘bir türlü başlayamayış’ ile ‘hiç bitiremeyiş,’ kendi kabiliyetimiz nisbetinde, bizim hayatlarımızın da gerçeği. Nitekim, rüyasını yıllar önce gördüğümüz halde bir türlü başlayamadığımız çalışmalar da var; araştırmaya yirmi, yazmaya onbeş yıl önce başladığımız halde bir türlü bitiremediğimiz çalışmalar da...

Yapılması lüzumunu hissedip rüyasını gördüğümüz ve ortaya koymayı bir vazife bildiğimiz, ancak mevcut şartlarda ya bir türlü başlayamadığımız veya bir türlü bitiremediğimiz bütün bu çalışmaları gerçekleştirebilmek adına yaşadığımız sorgulamalar, bizi bir karar aşamasına getirdi.

Bu satırları, artısı ve eksisi ile sorumluluğu bana ait bu kararı duyurmak üzere yazıyorum. Kararım şu: Bir ‘yazar’ olarak ortaya koymayı gönül borcu ve vazife bildiğim çalışmalara odaklanabilmek, yani yapmamız gereken ama yapamayıp sürekli ertelediğimiz çalışmalara dönebilmek adına, Karakalem kitaplarının basım-dağıtım-tanıtım boyutunu Nesil Yayınlarına devretmiş bulunuyoruz. 2008 ile birlikte, Karakalem kitapları, görüşüp sözleştiğimiz şartlar dahilinde Nesil Yayınları bünyesinde Nesil-Karakalem ortak logosu ile yayınlanacak ve yine bizim editörlüğümüzde hazırlanacak kitaplarımızın basım-satış-dağıtım-tanıtımını câmiamızın bu noktada en başarılı yayınevi olarak Nesil Yayınları gerçekleştirecek.

Nesil Yayınları ile varmış olduğumuz bu anlaşmanın hem bizim için, hem Nesil için, hem okuyucularımız için, hem Karakalem kitaplarından haberdar olup da bir türlü bulamayanlar için, hem de henüz Karakalem kitaplarından haberdar olmayanlar için hayırlı olmasını diliyoruz.

Karakalem kitapları için durum bu olmakla birlikte, Karakalem dergisinin Karakalem Yayıncılık bünyesinde müstakil olarak yayınına devam edeceğimizi bildirelim. Bununla birlikte, üç yıl önce ilk sayısını yayınlarken iki aylık dergi olarak tasarlamış olmamıza rağmen, her üç yılda ancak üçer sayı çıkarabilmiş olduğumuz gerçeğini gözönüne alarak, Karakalem’in 2008 içindeki yayın aralığını ‘üç ayda bir,’ yani ‘mevsimlik’ olarak realize etmenin doğruluğuna inanıyoruz. Dergiyle ilgili genel bir durum değerlendirmesini ve beklentilerimizi, bu köşede daha sonraki bir yazıda ayrıntılı bir şekilde aktarabilmek istiyorum.

İnternet sitemizin de müstakil şekilde yayınını sürdüreceğini belirtmiş olalım. Sitemizle ilgili olarak da, hem geneli, hem 1111, hem online satış bölümümüz kitabevi.karakalem.net için yeni düşüncelerimiz ve hedeflerimiz sözkonusu. Bir düşünce, gönül ve el birliği içinde gerçekleştirildiğinde, www.karakalem.net’i çok daha ilerilere taşıyacak, çok daha önemli bir site haline getireceğini umduğumuz bu düşünce, tasarım ve hedeflerimizi de sonraki bir yazıda ayrıntısıyla paylaşmak istiyoruz.

Yeni dönemin hem kitaplar, hem dergi, hem site açısından Karakalem için yeni açılımlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Kitap-dergi-site üçgeninde Karakalem vesilesiyle gerçekleşen beraberliğimizin gelişerek ve güçlenerek devamı dileklerimiz, selam ve sevgiyle...

—Metin Karabaşoğlu
Editör
Karakalem Yayıncılık

  28.01.2008

© 2015 karakalem.net, Editör

  1.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.

14Eğri Yolun /Doğrusu...Mesut C, 23.02.2008, İstanbul

Metin ağabeyin yazısında bahsettiği, bu yapalım deyip de yapılamayanlar "karakalem" oluşumu üzerinde hiçte hoş durmuyordu. Misal değinilmemiş ama ramazandan sonra her ay düzenli olarak seminer yapacağız denmişti. Epeydir duyuru falan arıyorum ama Metin ağabeyin yaptığı bir seminerden sonra daha olmadı. Ve gerek dergi konusunda da "mevsimlik" olması konusuna da sevindim. Diğer türlü şimdiye kadar ki duyduklarımız ve yaşadıklarımız arasında ki o inkisara uğratıcı halet giderilmiş olur.

Nesil yayınlarıyla geçmesine sevindim. Nerde basıldığının bir ehemmiyeti yok. Ama tasarımları gene karakalem yaparsa çok sevinecem. Çünkü nesil bu konuda çok zayıf. Ve gene nesil yayınlarından çıkan kitaplar ile de ben şahsen pek ilgilenmiyordum. Bu vesile ilede nesil içerik konusunda da kendisine epey bir güç katmış olur. bu hem nesil hem de karakalem adına son derece hoş olmuş bence.

Ama Metin ağabey, karakalem'in bu zamana kadar kendi yağıyla kavrulduğu için kendine özgü bir duruşu ve yapısı vardı. Dilerim ve ümit ediyorum karakalem yayınlarını bu havuzun içinde kaybetmeyiz. Diğer türlü Nesil yayınları zaten yeterince kitap çıkarıyor ve ben gene ilgilenmiyorum. Dilerim anlanabilirim.

13HAYIRLISI ALLAHTANyeliz sevtekin, 19.02.2008, izmir

YAZIYI OKURKEN BİRDEN BİR HÜZÜN KAPLADI GÖNLÜMÜ..HER AY BELKİ ÇIKMIYORDU DERGİMİZ AMA BASILDIĞI AYLARDAKİ YAZILARI SİNDİREREK OKUDUĞUMUZ İÇİN SABIRSIZLIKLA BEKLİYORDUM BİR DİĞERİNİ...NESİL YAYINLARIDA ÇOK ŞÜKÜR FARKLI BİR DURUŞ SERGİLEMİYOR AMA TEK RİCAM METİN KARABAŞOĞLU NUN DERGİMİZİ HİÇ BIRAKMAMASI...DİLERİM HERŞEY HAYIRLI OLANA VARIR..

12keyfiyetdost, 15.02.2008, akhisar\manisa

karakalemin vermiş olduğu kararın meşveret sonucu olduğunu düşünüyorum vehayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum.karakalem bugünlere farklı şekillerde farklı yayınevi ortaklıklarıyla farklı birlikteliklerle geldi.inşallah bu yeni iştirak da hayırlara vesile olur.fakat unutlmaması gereken birşey karakalem pekcoksıkıntıaltındakeyfiyetikemiyetetercih etmedi kaliteyi düşürmedi.müminler herşeyin en iyisine layıktır mesleğini şiar edindi.içerik kalitesinin eksilmeyip artacağından emin olmakla ve niyaz etmekle beraber sayfa kalitesi ,baskı, kapak kalitesi ve reklam ,pazarlama teknikleri açısından da inşallah farkını yitirmez.hatta nesil yayınlarına da örneklik teşkil eder.dualarla...

11:( - :)Huseyn Ferdi Olur, 14.02.2008, İstanbul

Şaşırdım ve üzüldüm bugün karakalem baskı ve yayınını nesil'e bıraktığına dair haberi okuduğumda. Üzüldüm zira karakalem in baskı kalitesinin kapak tasarımlarının değişebileceği ürpertisini hissettim içimde. Ama sevincede dönüştü bir takım zorluklar ve imkansızlıklar var belli. Karakalem'in yayın hayatına kesintisiz devam etmesi şüphesiz herkesi mutlu edecektir beni mutlu ettiği gibi. Metin Bey'in hasbiliğine güvendiğimden içerik konusunda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum Metin Bey ve arkadaşları Allahın izniyle ihlasını kuşanarak doğrularını yine yazacaktır ve biz doğruları en güzel bir şekilde öğrenmeye anlamaya görmeye devam edeceğiz İnşallah. Alınan kararın hayırlı neticeler getirmedini Rabbimden niyaz ediyorum. İyi ki var ediliyorsunuz Karakalem çalışanları...

10Beklenen kitaplarHüseyin CÖMERT, 12.02.2008, MALATYA

Aylardır, (hatta yıl oldu) beklediğimiz kitaplar (Kur'an Okumaları 4...) bir an önce ulaşsın, hasretimiz bitsin de varsın başka bir yayınevi aracılığıyla olsun.Dört gözle yeni kitapları bekliyoruz.Hayırlı olması temennisiyle.....

9baskı kalitesimuhammed, 12.02.2008, usa

hayırlı olsun. baskı kalitesi karakalem'deki gibi kalmalı kanaatimce. yayınevi ismi vs. gibi değişiklikler haricinde kitaplarda en küçük değişiklik yapılmamasını ümit ederim. kesinlikle nesil'in baskılarına benzemesin. karakalem kitaplarının harikulade muhtevalarının yanında bu teknik ve estetik boyutları da gerçekten özel zira. yazıların ve kitapların içerikleri konusunda hiçbir değişiklik olmayacağına inancım da tam. allah yardımcınız olsun.

8Ne çıkar...ibrahim, 11.02.2008,

Sevgili Metin Abi, almış olduğunuz kararın gerek siz gerek Karakalem okurları için hayırlı olmasını diliyorum... Yazdıklarınız bu eksende devam ettiği sürece,kaleminiz yalnızca Hakk'a taraftar olduğu sürece, isterseniz kitabın kapağına Nesil, isterseniz başka şeyler yazdırın, ne çıkar... Dualarımız sizinle

(Basım esnasında arkadaşların belirttiği sayfa yapısı, punto, ilk 50.000 gibi ibareler konusunda sorun yaşanmaması için gereken ilgiyi göstereceğinize inanıyorum.)

7Hayırlısı...Pınar, 09.02.2008,

İlk önce bu yazıyı okumaya başlayınca içimde birden ümitsizlik oluştu. O kadar alışmışım ki; karakalem e, bu siteye, kitaplarına, birbirinden değerli yazarlarına. Birden bir veda satırlarını okumaya başladığımı hissettim. Çok şükür ki yazılanlar büyük nebze de korkularımı izale etti. Yinede dergi için alınan karar üzdü beni.

Diğer abilerimin de yazdığı gibi İnşAllah karakalem nesil birleşmesi; karakalemin kitaplarındaki kalitenin korunmasını devam ettirir. Bende ara sıra nesil yayınları okusamda onların yayınlarındaki kapak tasarımlarını ve kalitesini çoğu kitaplarında başarılı bulmuyorum. Yinede onlardan da Allah razı olsun.

Karakalem çizgisini ve kalitesini bozmaz ümidi ve duası ile.. Hayırlı Olsun...

6farkında olmadığımız enaniyetlerimiz..yasin eşref, 08.02.2008,

kitabın üstünde karakalem yazsa ne olur yazmasa ne olur... sanki anlatılmak istenen şey değişecekmidir...

kitabın üzerinde 500 yazsa ne olur 50000 yazsa ne olur...

anlaşılıyor ki bazı kitapların üzerinde 50000 yazıyor diye o kitabı sabıkılıyoruz.... yazık ... nesil ile birlikte karakalem yazılacak diye mutlu olmak neden?

selametle....

5Daha geriye gitmemesi ümidiyle...akif emre, 08.02.2008, Amasya

Sayın Karabaşoğlunun daha verimli çalışabilmesi için yerinde bir karar...Ben kendim mümkün olsa Karabaşoğlunun uhdesindeki bir kısım işleri paylaşmak isterdim...bununla birlikte bazı kaygıların da önüne geçebilmek için tedbirler almak gerektiğini düşünüyorum...Şahsen Nesil yayınlarının birçok kitabının yazı puntosu ve dizaynını hiç beğenmiyorum...kağıt ve kapak kalitesi karakalemden çok düşük...umarım karakalemin kalitesini düşürmeden basım-tanıtım-dağıtım yapılır...Cenab-ı Hak'tan hayırlı muvaffakiyetler diliyorum..

4Olmaz sanırım!Ali , 06.02.2008, İstanbul

Karakalem kitaplarının üzerinde ilk 50000 türü yazılar olmaz umarım!Çünkü karakalem için kendi topuğuna sıkmak gibi bir şey olur.

Kitap derdi olan insanlar tarafından yazılmalı."Hacat-ı beşeriyeyi tezyid" anlayışı ile yazılan kitapların yazarından ve yayınevinden maada kimseye zerre miskal faydası olmuyor!

3hep birlikte daha iyiye, daha güzele inşaallah..Metin Aykut, 06.02.2008, Trabzon

Mehmet beyin yazdıklarına katılıyor ve bu kararın hayırlı olmasını diliyorum. Allah utandırmasın.. Dergi ve siteyle ilgili yeni haberleri, müjdeleri, düşünce ve hedefleri de sabırsızlıkla bekliyrouz. Bir de sorum olacaktı: bir okuyucunuz olarak çalışmalarınıza -çorbada tuz nevinden- bizim de katkımız olabilir mi? Selamların en güzeliyle..

2Allah muvaffak etsinMehmet Şimşek, 06.02.2008, İstanbul

Yazının başlarında, içimde duyduğum o burukluğun yerini, yazıyı bitirince bir sevinç doldurdu çok şükür.. Karar, madem "Bir ‘yazar’ olarak ortaya koymayı gönül borcu ve vazife bildiğiniz çalışmalara odaklanabilmek, yani yapmanız gereken ama yapamayıp sürekli ertelediğiniz çalışmalara dönebilmek adına.." verilmiş; böyle bir kararın hayırlara vesile olmasını temenni ve niyaz ediyorum öncelikle.. İnş. bu işbirliği iki yayınevine de maddi-manevi kazançlar getirsin..

Dünyamızı ışıtan bu nadide eserlerin, yeri doldurulamayacak bu 'aydınlık kitaplar'ın, hem bizlere hem de gelecek 'Nesil'lere ulaştırılmasında emeği geçecek kimseler için de Allah ebeden razı olsun diyorum.

Metin abi, sizden artık daha sık kitap duyuruları duyabilmeyi ümid ediyor ve bunu gerçekten çok istiyoruz..

1murat doğan, 28.01.2008, ığdır

doğrusu şaşırdım bu habere. eleştirdiğimiz ilk 50.000 diye şeyler mi olacak karakalem kitabının üzerinde. benim tercihim karakalemin kendi yağında kavrulmasıydı ama bunu söylerken de arka plandaki sıkıntıları tam bilmiyorum.

neyse hayırlısı olsun.

selam ve dua ile...
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut