“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Vazo
–İsmail Örgen

[*4.617 yazı içinden]

Karakalem’den iyi haberler...

İlk iyi haberimiz, dergimizin 9. sayısı nihayet baskıda. İkincisi, altı yeni kitabımız baskı aşamasına gelip dayanmış durumda... Bu arada, sitemiz için düşündüğümüz yenilikler var...


TÜRKİYE ATMOSFERİNİ kesif bir ufunetin kapladığı geçtiğimiz süreç, Karakalem için de zor bir dönem oldu. İlkesel bir duruş sergilemenin her zaman ‘bedel ödemek’ anlamına geldiği bu ülkede, editörünün kendi adına sergilediği ilkesel duruşun ve serdettiği düşüncelerin, ucu Karakalem’e de dokunan bazı sonuçları oldu.

Bu sonuçlar, öngörmediğimiz sonuçlar değildi gerçi. Ama Karakalem editörünün ‘kurum’un başına birşey gelmemesi için düşünce ve duruşunu ifade edememesi yahut editörün kişisel olarak düşünce ve duruşunu ifade etmesine karşılık ‘kurum’un da bundan etkilenmesi arasında bir tercih durumunda kalındığında, Karakalem’de beraberce yürüdüğümüz yol arkadaşlarımızın tercihi doğru bir şekilde ‘düşünce ve ifade özgürlüğü’ olunca, öngördüğümüz olayların bir kısmı da gerçekleşti.

Bu süreçte hakkımda söylenenler, kendi sitemizin özgür ortamında ‘yorum’ adı altında bana yöneltilen hakaretler, arkamdan konuşulanlar, bana karşı düşünülen ‘tedbir’ler..den bir kez daha söz edip, canınızı sıkma niyetinde değilim. Bir süreçti, yaşandı; bir eşikti, geçildi; bir dönemeçti, dönüldü.

Bu süreçte beni en ziyade üzen, bir ‘düşünen’ insan olarak düşüncemi ve duruşumu ifade etmeme karşı gelişen bu süreçte, Karakalem’le ilgili yapmamız gerekenlerde gelen aksama; yani, bedeli biraz da okuyucularımızın ödemesi keyfiyeti idi.

Evet, öncelikle benden kaynaklanan bir duruma binaen, koca bir yaz boyu, dergimiz yayınlanamadı. 7. sayımız Mart başında, 8. sayımız Nisan sonunda matbaadan elimize geçtiği halde, 9. sayıyı ancak yeni matbaaya iletebilmiş durumdayız. Bu, sebebi ne olursa olsun, öncelikli olarak Karakalem editörü olarak benim kusurum olarak duruyor. Dolayısıyla, Karakalem’e abone olan, dergisini vaktinde alma hakkına sahip olan bütün gönül dostlarımızdan tekraren özür diliyorum.

Aynısı, Karakalem’in yeni kitaplarını da bekleyen sevgili dostlarımız için de geçerli. Onlara da, bu süreçte, yeni kitapların bütün baskı öncesi aşamalarını bitirip sunamadık. Bu noktada da özür diliyoruz.

Bu ‘arz-ı hal’den sonra, gelelim iyi haberlere...

İlk iyi haberimizi, az önce vermiştik gerçi. Dergimizin 9. sayısı baskıda ve altı yeni kitabımız baskı aşamasına gelip dayanmış durumda...

  • Benim Ruhbakımı adlı kitabım;

  • sevgili Salih Özaytürk’le birlikte kaleme aldığımız Kur’ân Okumaları—dördüncü kitap,

  • Türkiye’de psikiyatri biliminin yüzakı Kemal Sayar’ın yeni kitabı Merhamet: Kalbe Dönüş İçin Son Çağrı,

  • Yine Kemal Sayar’ın yayına hazırladığı ve “Ruhun Bilgeliği, Bilgeliğin Ruhu” altbaşlığını taşıyan Sufi Psikolojisi,

  • İsmail Turgut’un bir roman akıcılığında ama aynı zamanda son derece öğretici kitabı Amerika Hatıraları: Batıda İslâm ve Müslümanlar,

  • ve Ernest Becker’ın klasikleşmiş baş eseri Ölümün İnkârı

Ekim ve Kasım ayları içerisinde sırasıyla raflarımızda ve yayın listemizde yerlerini almış olacak.

Listenin devamı da var. Ama onları şimdiden söylemeyelim...

Bu arada, sitemiz için tasarladığımız ve 2008 yılı başına kadar yetiştirmeye çalıştığımız bir dizi yenilik var. Karakalem Seminerleri de, Bayram sonrasında, ayda bir periyodla, yeniden başlıyor.

Hayır ve bereket yüklü bir Ramazan dileklerimiz, selam ve sevgiyle...

—Editör

  29.09.2007

© 2015 karakalem.net, Editör

  1.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.

10tebrikler.abdullahseyda, 28.11.2007, bursa

Karakalem sürekli tecdit halinde bir site veya bir ekol olarak kainattaki tekamül ve tecdit yasasına ayak uydurduğu içindir ki git gide yükselen bir ivme içerisinde ilgilerin odağı oluyor.Yeknesaklığın heryerini sardığı günümüz insanına diri ve hayattar bir görüntü vermekle zihinlerde yerini sabit kılıyor.Diğer bütün fayda ve kazandırdıklarından kat ı nazar sırf bu sebeble karakalem camiasını tebrik ediyor ve Allahtan yardım diliyorum.Selametle...

9hayırlı olsunzehra toprak , 04.11.2007, ankara

yayımlarınız yazılarınız hayırlı faydalı olsun insallah.Kur an okumaları kıtabının her serisini heycan ve ozlemle bekliyoruz Rabbim oyle eşsiz engin ilmin bilginin irfanın gizli oldugu Kur an denizinden istifadelerimizi arttırsın.Amin

8Hayırlı uğurlu olsunAdnan Ayber, 31.10.2007, Ankara

Tüm bu gelişmeler hayırlı ve uğurlu olsun inşallah. Benim anlamadığım bunun gibi bir İman, kültür ve ahlak sitesinde neden hakaretler ve arkadan konuşmalar olsun. Bu ancak siyasi içerikten dolayı olabilir belki de , o durumda bence siyasi içerik'in engellenmesi veya başka bir siteye kaydırılması daha doğru olacaktır.

Şahsen kitaplarınızı ve yazıları çok beğeniyorum , Allah kolaylıklar versin...

7selamunaleykumkadir akkaya, 24.10.2007, kdz.ereğli-Türkiye

SİZ DEĞERLİ ABİLERİME MUVAFFAKİYETLER DİLERİM SELAMLARIM VE DUALARIM SİZİNLE

6bayramnusret tunoğlu, 12.10.2007, kastamonu türkiye

karakalem den iyi haberler almak bayram la birlikte iki sevinç yaşattı bizlere.cümle karakalem okuyucu ,yazar ve çalışanlarnın bayramı mübarek ola...selam ve dua ile

5iyi bayramlarMustafa , 11.10.2007, İstanbul

Öncelikle belirttiğiniz gibi kesif günler geçirdik ve bu süreçte karakalem bence 'kendi çizgisi adına' süreci iyi yönetti. sizin de belirttiğiniz gibi bazı hadiseler yaşandı "yaşanmasa idi" diyemeyiz. Bunlar hepsi olması gereken hadiselerdi sizin ifadenizle sahabiler bile bu tip olaylarla karşılamışken......

Bu iyi haberleri duymak sevindirici oldu kitapları ve daha hareketli bir karakalemi iştiyakla bekleyenlerdenim. Rabbim cümlemize muvaffakiyetler versin. muhabbetle kalın inş.

4teşekkürlerHANİFE IŞIK, 05.10.2007, KONYA

Bu müjdeli haberleri bizimle paylaştığınız için öncelikle teşekkür ediyorum. Ankara'ki fuara katılamadığım için çok üzgünüm. İnşaallah Konya'ya da gelirsiniz. Karakalem'den istifade etmemizi sağladığınız için Allah(cc) vesile olan herkesten razı olsun. İyi ki varsınız. Allah başarılarınızı daim eylesin.

3Seçil ARSLAN AKAY, 01.10.2007, Ankara

Çalışmalar özellikle proje bazında elealındığında, insanları etkileyen ve bir o kadar da heyecanlandıran bir kavramdan sözedilir:Sürdürülebilirlik...

Gerçekten etkileyicidir de..."Ümitvar" kılar insanı.Ama değişimin ve sabrın mükafatı olarak, olası riskleri de gözardı etmemek gerekir. Bir nevi dibe vurmak ve aynı hızla yukarıya çıkmak...Benim, okuduğum yazıdan anladığım, değişimin ve yeniliklerin habercisi olması..Sanırım ruhen beni de bu değişime hazırladığına inandığım süreçte, bireysel yeni hazırlıklara ihtiyaç duyacağım..

2M.Said, 30.09.2007, Rize-Çayeli

Heyecanla bekliyorum.

1Geride Kalanlar ve Güzel Haberler..Mesut C, 29.09.2007, İstanbul

Doğru ve yanlış, konuya göre ve yine kişiye göre değişebilen kavramlar. Kendi adımıza çok doğru olarak adlettiğimiz bir durum belki yanlışın ta kendisi olabiliyor. Sayın editörümün ilkesel olarak gördüğü duruş şekli benim doğru ve yanlış ikileminden karakalem adına yapacağım tercihte geçtiğimiz dönem için 'yanlış' olan oluyor.

Herşeye rağmen zor bir dönemi atlattık.

Karakalemden çok güzel haberler aldık. Gerek dergi gerek kitaplar ve gerek seminerler... Allah bizi muvaffak kılsın. Selam ve Dua ile..
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut