“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Ümit çiçeği
–Metin Karabaşoğlu

[*4.617 yazı içinden]

Tüm tenkidlere rağmen “iman kardeşliği” kazanacak

Yazara Mesaj Gönder

FARKLI CEMAATLERE olumlu bakmanın, kusurlarımızı değil hizmetlerimizi görerek takdir etmenin gerekliliği üzerine ısrarım tüm tenkitlere rağmen devam etti ve devam edecek. Biz dışarıdakilerden daha fazla dini gruplar arasında diyaloga, irtibata, duaya ihtiyaç olduğunu söylerken birileri ısrarla hâl⠓Ben en büyüğüm, benden başka büyük yok!” davasındalar. Ve böyle düşünenler de benim yazılarıma çeşitli mahfillerde saldırıp duruyorlar.

Bazılarının derdi de niye X cemaatinin müntesiplerini övmüşüm!

Doğrusu benim şu veya bu grubu bizatihi övmek veya yermek gibi bir derdim hiç olmadı. Ben Risale yolunda olan tüm kardeşlerimizi alkışlamak, takdir etmek, dua etmek istiyorum.

Geçenlerde farklı bir grupta bulunan bir ağabeyimizi takdir eden bir yazı yazdım. Onu da tenkit ettiler.

Niye?

Çünkü o değişik bir grubun insanıydı.

Birileri başka gruplardaki arkadaşlarımızın hizmetini takdir etmeyi, onlara dua ve yardımcı olmayı cemaatini bırakma ile aynı kefeye koyuyorlar. Oysa ben Z grubunda bulunduğum halde diğer hizmet ehlini takdir edemiyorsam, bende bir problem olduğu düşüncesindeyim. Doğrudur, herkes kendi meşrebinin muhabbetiyle meşgul olmalıdır. Bu hakikate gönülden inanıyorum. Hatta bu zamanda mesleklerin farklılıklarının hak olduğuna ve meşrepte birleşmenin caiz olmadığına da inananlardanım.

Bir grupta çok hizmet eden bir arkadaşımızın diğer bir grupta ne kadar âtıl bir vaziyette kaldığını da görenlerdenim. Herkesin benim grubuma gelsin anlayışının da ne kadar sakat olduğunu biliyorum. Ancak tüm bunlar başkalarını kötülememi gerektirmiyor.

Bazı şahıslarda çok ciddi bir problem var: En iyi benim, benim dışımdakiler hep kötü. Bu bakımdan bazılarının devamlı bir şekilde başkalarını kötülemeyi, eksiklerini daima gündeme getirmeyi meslek edindiklerini görüyor, üzülüyorum.

Kardeşim sana ne başkalarının eksikleri, yanlışları, zaafları?

Rabbimiz haşirde sevap ve günahlarımızın varlığına mı, çokluğuna mı bakacak?

Sanki başkalarını devamlı şekilde tenkit edenlerin kendileri hatadan çok mu arınmışlar?

Tenkidi kendisine meslek edinenlerin ya zaaftan, ya kıskançlıktan, ya hasetten bir payları olduğunu düşünüyorum.

Çok ilginçtir, birileri hiç tanımadığı, içlerini, niyetlerini bilmediği insanları eleştirip duruyorlar. Ve bu tavrı kendilerine âdet haline getirmişler. Oysa hani hepimiz kendi meşrebimizle meşgul olmalıydık. Başkalarının zaafları, yanlışları bizim hizmetimize mani olmamalıydı?

Böyle arkadaşlara hep, kendi hizmetleriyle meşgul olmaları gerektiğini söylüyorum. Âleme nizam vermeden önce kendi hanemizi düzeltmeliyiz. Önce kendi nefsimizi, ailemizi, sonra bulunduğumuz grubumuzu…

Geçenlerde Risale-i Nur Kongresi’ndeki güzellikleri, fikir alışverişlerini görerek sevindik. Daha önce Faris Kaya Bey’in Filipinlerde bir hafta boyunca farklı üniversitelerde hocalarla Risaleyi konuşmalarını dinleyip mutlu olmuştuk. Amerika’da adını bile duymadığımız bir şehirde Ali Mermer ağabeyimizin dünyanın her tarafından gelmiş zenci, Çinli, Kızılderili, Kanadalı, Yunanlısıyla farklı ırktan insanlara haftada on iki ders yaptığını duymak beni heyecanlandırdı. Manisa’dan Hollanda ve Almanya’ya giden iki ağabeyimizin hizmetlerini işitmek beni cidden sevindiriyor. Dün bir minibüste yan yana oturduğum bir genç Sungur ağabey grubunun bulunduğumuz ilçede on civarında evlerinin ve bir o kadar vakıflarının, kırka yakın derslerinin bulunduğunu söyleyince gururlandım.

Şimdi soruyorum, kendi kısa elimize, yarım himmetimize güvenip bu hizmeti bir gruba inhisar etmek mi doğrudur, yoksa umum grupların hizmetleriyle iftihar edip, hepsine dua ederek ümit dolu günlere aydınlık gözlerle bakmak mı iyidir.

Ben kendi adıma bu hizmeti hep beraber yaptığımıza inanıyorum. Anadolu’nun her köşesinde, daha adını bile bilmediğimiz hizmet kahramanlarıyla, isimsiz dostlarımızla iftihar ediyor, Rabbimize bizi böyle iman fedailerine dost yaptığı için şükrediyor, her tesbihatımızda o milyonlara dua ediyoruz.

  10.04.2006

© 2015 karakalem.net, Levent Bilgi

  1.  Bu yazının yazarına mesaj göndermek istiyorum.
  2.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.

9OH BE!Mert İnan, 17.01.2007, Manisa

Hani bir markanın reklamı var 'Herkes OH BE desin diye. Vallhi bu yazıyı okuyunca ben de OH BE dedim. Nihayet artık anlıyoruz yaptığımız hataları. Birbirimizi yemekten ne dışarıya ne de içeriye yararımız oluyor. Hem başka grupların hizmetini, hem de kendi hizmetimizi BALTALIYORUZ. Evet, zaafları, tavizleri, hatta günahları olabilir. Ama senin tenkid etmen ne onun yapmasını engelleyecek, ne de senin grubunun en iyi olduğunu ispatlayacak. Zaten o grupta olmayarak izledikleri hizmet metodunun sana uygun olmadığını göstermişsin. Daha ne!

Bir de şöyle düşün; ya senin grubundan başkası olmasaydı? Ya o insanlar dışarıda imanları ateş içinde olsaydı? Daha mı iyi olurdu? Belki Levent Abi eski düşüncelerimden dolayı bu yorumumu garipseyecek ama ben değiştim artık;)

8haticenur, 13.01.2007, İstanbul

evet diğer yorumlarda bulunanlar gibi bende yazınızdan ötürü Allah razı olsun demeyi kendime borç biliyorum.Bu zamanda böyle düşünen insanların artması gerekiyor yoksa ,içten içe bir yıkım gerçekleşecek.ehl-i dalaletin darbesinden ziyade cemaatimiz içindeki görüş farklılıkları yüzünden bir yıkım gerçekleşebilir allah korusun tabi. risale-i nurun birçok yerinde mükerreren yapılan uyarılara rağmen,risale-i nuru zahirde çok iyi bilen ve hizmetin tam ortasında bulunan insanlar bile bu görüşte olmayabiliyorlar Oysa üstadımız vefat etmeden 2-3 ay önce said özdemir abiya diyorki"siz hizmeti düşünmeyin ch hizmeti bir münafığın eliylede yürütür.Sizin düşüneceğiniz muhabbet,uhuvvet,tesanüd ve ittifaktır"YANİ İLLA HİZMET DEĞİL İLLA UHUVVET.Başj-ka yerdede diyor bizim mesaleğimiz muhabbettir diye herkes farklı istidatlarda yaratılmış.Ama şu varki hizmet hizmet diye farzları terkeden risale-i nurun düsturlarına uymayan kişelerede allahtan akıl fikir vermesini istiyorum.Onun haricindeki kesimin-ki onlarada dua ediyor ve muvaffakıyetler diliyorum-yaptıkları hizmetler için allh razı olsun diyorum ve canı gönülden onları tebrik ediyorum vede sadece yalnız kendi mesleğim haktır dememelerini-ki deseler bile en azından tenkidde ve umumi kötülemelerde bulunmamalarını rica edyrm

7alkışlanacak hizmetEyyup Yusuf ÖZTÜRK, 12.01.2007, İzmir

nur hizmetinde yazarların büyük önemi olduğunu düşünüyorum çünkü çok az kitap okuyan milletimiz içinde risale-i nur dairesindekilerin hatırı sayılır bir okuma alışkanlığı/sevdası var.böyle olunca da sizin gibi yazarların umumun fikriyatını etlkilediğinden ne yazdığınız çok daha önemli hale geliyor.uhuvvete parmak basan yazılara ihtiyacımız var bizlerin fikirlerinizden istifade etme adına Allah(cc) size istikamet üzre isabetli yazılarınızı daim eylesin inşaallah

6Allah Razi olsunveysel, 04.12.2006, giessen

Cok güzel bir yazi Rabbim sizden razi olsun ,

Rabbim hepimizi bu suurda olmayi nasip etsin,

selam ve dua ile...

5anlayış farkıemin altın, 02.12.2006, kayseri

evet laventa abi geçekten çok önemli bir noktaya temas etmişsiniz sadece başka meşrebin hata ve kusurlarını zikrederek kendi meşrebini sevenlerin risale-i nuru hiç anlamadıklarını düşünüyorum hatta bu iş öyle bir seviyeye varıyorki bir abimiz veya kardeşimiz başka bir grubun bir sohbetine katıldığı zaman veya ordaki bir arkadaşını ziyaret ettiği zaman sanki çok büyük bir günah işlemiş nazarıyla ona bakanlar oluyor islam adına hizmet adına yapılaan bütün hayırlı hizmetlari alkışlamak ve onlarla iftihar etmek nur talaebesi omanın gereğidir diye düşünüyorum allah cümlemize risale-i nuru tama anlamıyla anlamayı ve yaşamayı nasip etsin

4fenafil ihvanömer, 01.12.2006, İstanbul

ihlas risalesini okuyoruz arada sıradada olsa.Tabi başındaki laakal(en az)15günde bir yazısını kale almadan..Ve en azından birbirimizde fani olmamız gerektiğini kusurları örtücü olmamız gerektiğini..vs hep okuyoruz ama enfüsi değil herhalde.Güzel bir söz okumuştum hatta bir çin atasözüDostunuzun alnındaki sineği kovalamak için balta kullanmayınnn.NURCUCASI:KARDEŞİNİZİN SIRTINDAKİ YILANI ÖLDÜRMEK İÇİN BALTA SÖYLEMEK İÇİNDE MİKROFON KULLANMAYIN!!!!!!!

3Anlamıyorum..osman çalışkan, 13.04.2006,

Yazının güzelliği kadar yorum yapanlarında düşünceleri her müminin kardeşlik adına söylemeleri gereken şeyler ki zaten güzelce ifade etmişler. Bu katılıp katılmamaya dair oylamada katlmayanlar neye katılmıyorlar, niye katılmıyorlar hayret! :)

2isabetli bir yorumlale sekerci, 10.04.2006, antalya

Kardeşim, Allah razı olsun sizlerden. Pek güzel izah etmişsiniz. Müslümanların birbirine düşürüldüğü son dönemde ihtiyaç hissedilen açıklamalar bunlar.. İhlasa çok ihtiyaç var. Rabbim tüm müslümanlara nasib eylesin!

1imza atiyorum !gurcan, 09.04.2006, oslo

bu yazinin her harfine katiliyorum ve bu yazinin altina imzami atiyorum , aynen ben yazmisim gibi hem de.

mevlid kandiline rast gelmis hem tebrik ederim hem de nurlu gunlere boyle bir yazi ile guzel seylere vesile oldugunuz icin tesekkurler ederim levent hocam !
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut