“Dinin siyasetle hiç ilgisi olmaması gerektiğini söyleyenler, dinin ne olduğunu bilmiyorlar demektir.”

Mahatma Gandhi

Kullanıcı 
Şifre
 

*her saat güncellenmektedir

Kamyon şoförü
–İsmail Örgen

[*4.597 yazı içinden]

III. Ulusal Risale-i Nur Kongresi

Yazara Mesaj Gönder

AHLAK KONULU kongre cumartesi ve Pazar günleri İstanbul’da Larespark Hotel’de yapıldı. Kongreye 80 civarında ilim adamı, düşünür katıldı. Doğrusu her kesimden Risale düşünürleri ile beraber olmak, saatler boyu Risale müzakerelerinde bulunmak beni memnun etti. Öncelikle buradan Kongreyi düzenleyen Risale-i Nur Enstitüsü’nü ve emeği geçenleri, bilhassa iki gün boyunca bizlere yardımcı olan genç arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Benim bulunduğum III. Masa, Kişisel Hayat ve Ahlak konusunu tartıştı. Masada bulunan arkadaşlarımız Ali FERŞADOĞLU, Dr. Gıyasettin EKİCİ, Dr. Hüseyin KURT, İsmail BENEK, Mehmet METİNER, Sadık YALSIZUÇANLAR, Dr. Murat AKBAŞ idi.

Ben burada, kongrenin seyrinden ziyade benim de bulunduğum üçüncü masanın sonuç bildirisinden bazı başlıkları vermek istiyorum:

 1. Ahlak, Yaratıcının, varlığın ve tabiatın âhengiyle uyumlu olmaktır.

 2. Başkalarının hakkına zarar vermediği ve meşru olduğu sürece kişisel farklılıklara tolerans göstermek, müştereklerde buluşmak ve dışlayıcı olmamak asgari ahlakilik düzeyi olarak kabul edilebilir.

 3. Başkalarına ve kendine zarar vermemek ahlaki bir yükümlülüktür.

 4. Din, ahlaki bir öğreti, evrensel bir hidayet çağrısıdır.

 5. Ahlaki davranış modelleri çocuklara, kişilik ve karakter yapılarının şekillenmeye başladığı ilk zamanlardan itibaren gerek anne babalar ve gerek öğretmenleri tarafından bizzat yaşayarak örnek olmak suretiyle benimsetilmelidir.

 6. Kendiniz için ne istiyorsanız başkaları için de aynısını isteyiniz ilkesi öteyle ilişki kurarken rehber niteliktedir.

 7. Asıl özgürlük ötekinin özgürlüğüdür.

 8. Güvenlik ve özgürlüğün her ikisi de insan için gereklidir ve biri diğerine tercih edilemez.

 9. Aynı şekilde toplum hukuku için bireyin haklarından, bireyin hakları için toplum hukukundan feragat edilemez. Hakkın küçüğü büyüğü olmaz.

 10. Adalet ve hukuk önünde tam eşitlik Bediüzzaman’ın ahlak anlayışının en temel özelliklerinden biridir. Özgürlüklerin kısıtlanması ahlaki problemler doğurur.

 11. Ahlaki yükümlülük ve ahlaki davranış, iradi bir seçim ve tercih sonucunda ortaya çıkar. Kişiyi ahlaki davranmaya zorlamak onu nesnelleştirmek olur. Bu da kişinin ahlaki kuralları içselleştirmesini engeller.

 12. Ahlaki tutumun önemli bir diğer boyutu empati yapabilmektir. Empati yapabilmek tartışmaları azaltacak ve adil davranmayı kolaylaştıracaktır.

 13. Toplulukların ve cemaatlerin kendi içlerindeki farklılıkları yok etmemeleri, bilakis muhafaza etmeye çalışmaları onları zenginleştirir.

 14. Said Nursi’nin “Gözümde ne cennet sevdası, ne cehennem korkusu var…” cümlesi onun din ve yaratıcı ile olan ilişkisinin ceza-ödül ekseninde değil, daha üst bir düzeyi temsil eden ilkesel düzeyde içselleştirdiğinin ifadesidir.

 15. “Hakkın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda edilmez” ifadesi de ahlaki tutumu için aynı şeyi ifade etmektedir.

  27.03.2006

© 2015 karakalem.net, Levent Bilgi

 1.  Bu yazının yazarına mesaj göndermek istiyorum.
 2.  Bu yazının uygun formatta çıktı'sını almak istiyorum.

5İlanat ve KucaklaşmaA. Kadir, 28.03.2006, Manisa

Levent Bey in şahsında söz konusu kongreye iştirak edenleri tebrik ediyorum. Risale-i Nur vasıtası ile Kur an hakikatlerine nazar-ı dikkati celbetme açısından bu tür faaliyetlerin fevkalade güzel neticelere vesile olduğu aşikar. Fakat meseleyi sadece geniş insan kitlelerinin buluşmalarına hasretmemeli diye düşünüyorum. Her vesileyle bilhasssa umumu ilgilendiren temel meseleler hususunda sıklıkla bir araya gelebilmeli ve ortak projeler hususunda kafa yorabilmeliyiz. Yeri gelmişken ifade edeyim, bu çerçevede Muhterem Güleçyüz ün Yeni Asya da 23 ve 28 Mart 2006 tarihlerinde neşredilen "Kucaklaşma Vetiresi" ve "Manevi Tamir" başlıklı makaleleri ile Mustafa Özcan Beyefendi nin yine aynı gazetede yer alan 23 Mart 2006 tarihli "46 Yılın Hasadı" başlıklı makalesi bana cidden manidar ve ümit verici geldi. Hürmetlerimle.

4TebrikSaid Ergenekon, 27.03.2006, Tokat

Esselamü aleyküm..

öncelikle sitenizin hizmetlerinden dolayı binler tebrikler..

Ayrıca Bediüzzman Haftası ve III. Risale-i Nur kongresinden bahsetmek hasebiyle Risale-i Nurun umuma mal olmasında üzerinize düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirdiğinizden dolayı Alllah Razı olsun..Dualarla..

Allah emanet olun.

3talebe, 27.03.2006,

Asıl özgürlük abdullah olmaktır

2ahlak neyi tartarnev zuhur, 27.03.2006, bu şehir

yeni yetme kavramsallaştırmalar üzerinde derinlemesine tahliller yapmak alınan yolun bir süre sonra geçersizleşmesine yol açabiliyor.yukarıdaki ölçüler asrı saadetten ve kuranı kerimden test edilebilir mi? örn.Başkalarına ve kendine zarar vermemek ahlaki bir yükümlülüktür.(ahlaki yükümlülük ne demek)örn.Adalet ve hukuk önünde tam eşitlik Bediüzzaman’ın ahlak anlayışının en temel özelliklerinden biridir.(ahlak anlayışı yerine ne yazsan oluyor gibi.mesela hukuk anlayışı) yani ahlak demekle daha kuşatıcı bir bakış mı sunmuş oluyoruz.bence muğlaklığı artırıyoruz.

1Tebrikler...Mehmet Işık, 27.03.2006, Gebze

Bu fevkalade ehemmiyetli konu hakkında yapılan çalışmalarda sizi ve gayret gösterenlerin tümünü tebrik ederim.

Hakikaten üzerinde ehemmiyetle durulması gereken bir konu idi.

İnsanlığın içinde bulunduğu ahlaki çürümüşlüğe bir umut olması ümidiyle bu çok mühim çalışmanın sonuçları şahsi ve toplumsal hayatımızda makes bulur inşaallah.

Esasen insanlık alemi bu kongre ile gündeme getirilen ve haddi zatında insana asıl değerini kazandıran ahlak ın entelektüel bir sorumluluk ile ve Kur an ın rehberliğiyle ihya ve aslına uygun olarak yeniden inşa edilmeyi bekliyor.

Kongrenin hayırlara vesile olmasını temenni ederim.
© 2000-2015 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut